دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۳

معاون عمرانی استاندار کرمان با هشدار مبنی بر وقوع بحران کم‌آبی در 29 شهر استان کرمان گفت: 7850 میلیارد تومان برای انتقال آب…

معاون عمرانی استاندار کرمان با هشدار مبنی بر وقوع بحران کم‌آبی در 29 شهر استان کرمان گفت: 7850 میلیارد تومان برای انتقال آب به استان کرمان باید هزینه شود که با احتساب تورم به 15 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «محمدجواد کامیاب» صبح امروز(دوشنبه 24 شهریورماه) در جلسه‌ی شورای حفاظت آب استان کرمان اظهار کرد: بیش از 2400 نفر ساعت کار کارشناسی در بحث آب استان و طرح پنج ساله‌ی «پلیس آب» انجام شده و قرار است سند توسعه‌ی آب استان تدوین شود.

وی با بیان اینکه کرمان در رده‌ی استان‌های فقیر و خشک از نظر بارندگی است و بیلان آب سالانه‌ی استان منفی 900 میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: 34 هزار و 612 حلقه چاه در استان داریم که 10 هزار و 418 مورد غیرمجاز است.

معاون عمرانی استاندار کرمان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از 66 شهر استان در 29 شهر بحران آب داریم و 514 روستا گرفتار کم‌آبی و بحران بوده که 25 درصد روستاها را شامل می‌شود.

کامیاب با اشاره به اینکه 941 روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شود، گفت: ادامه‌ی روند کنونی تخریب سفره‌های زیرزمینی و عدم امکان احیاء سفره‌ها، نشست زمین، خشک شدن باغ‌های بایر شدن اراضی کشاورزی و کاهش کیفیت منابع آب موجود و نفوذ منابع آب شور، تخلیه‌ی روستاها و افزایش مهاجرت به حاشیه‌ی شهرها، ایجاد تنش‌های سیاسی و اجتماعی و … را به‌دنبال دارد.

وی با اشاره به راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف منابع آب کشاورزی، تصریح کرد: آموزش بهره‌برداران و انتقال دانش نوین آبیاری، هم‌سو کردن نهادهای اجرایی، قضایی و انتظامی در انسداد چاه‌های غیرمجاز، تشکیل شورای حفاظت منابع آب در شهرستان‌های استان، استفاده از سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغ‌ها با حفظ سطح زیرکشت موجود از این راهکارهاست.

تجهیز 100 هزار هکتار از اراضی استان کرمان به سیستم نوین آبیاری

معاون عمرانی استاندار کرمان اظهار کرد: تاکنون 100 هزار هکتار از اراضی استان کرمان به سیستم نوین آبیاری مجهز و هدفگذاری شده طی 5 سال 300 هزار هکتار دیگر مجهز شود که در صورت عملیاتی شدن، حدود 840 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب انجام می‌شود.

کامیاب تصریح کرد: لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغ‌ها و خطوط انتقال آب، حذف کشت‌هایی با میزان مصرف زیاد و راندمان کم تولید محصول، اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، استفاده از روش‌های به زراعی در زمینه‌ی کاهش تبخیر و تعرق و … از دیگر راهکارهای صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی استان است.

وی با بیان اینکه کشور باید برای ساماندهی چاه‌های بدون مجوز آب کاری کند در غیر این صورت ما در استان این کار را انجام می‌دهیم، افزود: حدود 30 درصد بحران آب در شهرهای استان است و پرت آب در شبکه‌های فرسوده زیاد است و در صورت هزینه‌ی 820 میلیارد تومان و تعویض شبکه‌ی فرسوده، 16.2 ….. مترمکعب صرفه‌جویی می‌شود.

معاون عمرانی استاندار کرمان تصریح کرد: 7850 میلیارد تومان برای انتقال آب به استان کرمان باید هزینه شود که با احتساب تورم به 15 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

کامیاب با بیان اینکه به هیچ وجه انتقال آب حوزه به حوزه بعلت هزینه‌ی زیاد به درد کشاورزی نمی‌خورد باید در این بخش صرفه‌جویی آب عملی شود، خاطرنشان کرد: براساس استانداردهای جهانی 20 تا 40 درصد از آب‌های تجدیدپذیر می‌توانیم استفاده کنیم در حالی که در کشور این عدد 85 درصد است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *