پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۶

به گزارش ایرنا ˈمحسن کوشش تبارˈ در نخستین نشست مشورتی فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای منتخب سیستان و بلوچستان در سرسرای خاتم الانبیا(ص)…

به گزارش ایرنا ˈمحسن کوشش تبارˈ در نخستین نشست مشورتی فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای منتخب سیستان و بلوچستان در سرسرای خاتم الانبیا(ص) استانداری افزود: با اتخاذ تصمیمات صورت گرفته در وزارت کشور که روستاهای بالای 50 خانوار نیز دارای مدیریت نوین یا همان دهیاری خواهند شد، پیش بینی می شود بیش از هزار روستای دیگر کشور از داشتن دهیاری برخوردار شوند.

وی اظهار داشت: قرار است دهیاری ها خودکفا شوند و دولت نیز موظف است زیرساخت ها را برای پیشبرد اهداف اولیه تأمین کند که در این راستا گامهای خوبی برداشته شده و اقداماتی نیز در دست اجراست.

کوشش تبار اضافه کرد: امسال با عنایت دولت و مجلس رشد قابل توجه ای در اعتبارات حوزه روستاها و دهیاری ها اعمال شده است.

وی گفت: با وجود محدویت ها در اعتبارات باید بتوانیم منابع با حداکثر بهره وری در حوزه دهیاری ها مدیریت کنیم؛ به این معنا که کلمه خودکفا را دهیاران به عنوان مدیر ارشد روستا پایه گذاری و فرهنگ سازی کنند و با شناخت مزیت های نسبی هر محل و اقلیم منطقه در راستای شکوفا کردن استعداها تلاش کنند.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری و دهیاری های کشور، سیستان و بلوچستان را ایران کوچک خواند و گفت: با توجه به بزرگی و پراکندگی این استان، تجمیع روستاها یک ضرورت برای بهتر زندگی کردن و بهره وری بیشتر است.

وی ادامه داد: به دلیل پهناور بودن و هوای گرم و خشک، هزینه های عمرانی در سیستان و بلوچستان بسیار بالاست که دولت نیز نگاه ویژه ای به این استان دارد.

کوشش تبار گفت: بیش از 60 درصد دهیاران کشور دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی بوده و از قابلیت های بالایی برخودارند و لذا توان ورود به کارهای عمرانی را دارند.

وی افزود: خوشبختانه 68 درصد دهیاران سراسر کشور در استان ها حفظ و تثبیت شده که این امر نقطه عطف برای این سازمان است زیرا از اتلاف وقت، آموزش و تجربیات افراد جلوگیری می کند.

او، سهم دهیاران زن در کل کشور را 140 نفر ذکر کرد و اظهار داشت: سیستان و بلوچستان از جمله استان هایی است که بیشترین تعداد دهیار زن در آن مشغول خدمت هستند.

وی بیان کرد: شرکت های تعاونی روستایی در کشور فعالیت های خوبی داشتند به طوری که زمینه اشتغال سه هزار نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده اند.

کوشش تبار از دهیاران خواست همزمان با برنامه پنج ساله دولت، برای اداره روستا برنامه پنج ساله و بلند مدت تدوین کنند.

به گزارش ایرنا، نخستین نشست مشورتی در سطح فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای منتخب سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه با حضور استاندار، فرمانداران 10 شهرستان استان و شمار زیادی از بخشداران و دهیاران سراسر استان در سالن خاتم استانداری این استان برگزار شد. ک/2

7312**653**1504

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.