دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۰

به گزارش خبرنگار مهر، احمدعلی کیخا بعدازظهر دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان با اشاره به مشکلات…

به گزارش خبرنگار مهر، احمدعلی کیخا بعدازظهر دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان با اشاره به مشکلات موجود در حوزه منابع آب کشورمان اظهار داشت: متاسفانه شاهد وضعیت نامناسب برخی اکوسیستم‌های آبی کشورمان هستیم.

وی با بیان اینکه از زاینده رود چیزی باقی نمانده است، عنوان کرد: دریاچه ارومیه هم حال و روز خوبی ندارد.

کیخا با اشاره به وضعیت مشابه دریاچه بختگان عنوان کرد: استان خوزستان نیز به‌رغم 25 میلیارد مترمکعب آب همچنان در بخش تامین آب شرب و طبیعت با مشکل زیادی مواجه است.

وی افزود: در شمال کشور نیز و در بندر انزلی به‌رغم بارندگی هزار میلی متر در سال شاهد نابودی تالاب انزلی هستیم، گفت: البته این تالاب آب دارد ولی به دلیل آسیب‌های وارده دیگر نمی توان آن را تالاب نامید.

یک میلیون و 100 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط کشور نیز از بین رفته است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه جنگلهای هیرکانی با یک میلیون سال قدمت نیز در معرض خطر قرار دارند، عنوان کرد: این جنگلها تنها جنگلهای باقی مانده از عصر یخبندان هستند.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 100 هزار هکتار از جنگلهای بلوط کشور نیز از بین رفته است، افزود: این موضوع در حالی رخ می دهد که 40 درصد آب مورد نیاز کشور از زاگرس تامین می شود.

کیخا با طرح این سوال که به ازای از دست دادن طبیعت ایران چه به دست آورده ایم بیان داشت: در مورد دریاچه ارومیه در ابتدای انقلاب اسلامی 158 هزار هکتار زراعت در این منطقه صورت می گرفت که الان به 450 هزار هکتار و در برخی آمارها به 700 هزار هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان زراعت در حریم این دریاچه به سه برابر افزایش یافته است افزود: این در حالیست که مجموع درآمد حاصل از فعالیتهای کشاورزی در این منطقه سالی هزار و 200 میلیارد دلار بوده است که به نظر می رسد این میزان درآمد ارزش از دست دادن دریاچه ارومیه را نداشته است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با طرح این سوال که آیا با معادل این درامد بخش کشاورزی می توانیم دریاچه ارومیه را به حالت اولیه برگردانیم؟ افزود: به نظر می‌رسد جبران این خسارات و هزینه وارد شده به دریاچه ممکن نیست.

کیخا با بیان اینکه عملکرد ما در این زمینه مثبت نبوده است، گفت: رویکرد ما در این زمینه رویکرد سازگار با محیط زیست نبوده و به نظر می رسد خیلی دیر شده است و اگر نجنبیم چالشهای به وجود آمده دیگر غیرقابل برگشت خواهد بود.

150 میلیارد مترمکعب از منابع زیرزمینی برداشت شده است

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از وزیر نیرو به خاطر شفاف‌سازی‌های صورت گرفته در بخش منابع آب تقدیر کرد و گفت: در حال حاضر مطابق آمار اعلام شده 290 سفره آب زیرزمینی ما در شرایطی بدتر از دریاچه ارومیه قرار دارند ولی چون در زیرزمین قرار دارند کسی این مشکل را نمی‌بیند.

کیخا با بیان اینکه 150 میلیارد مترمکعب از این منابع زیرزمینی یعنی پنج برابر دریاچه ارومیه برداشت شده است، تصریح کرد: برخی مناطق کشورمان شاهد سالانه 40 تا 50 سانتی متر نشست هستند که این امر ناشی از برداشت های بی رویه آب است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: این در حالیست که منابع آب زیرزمینی در اقتصاد به به عنوان ذخائر احتیاطی ملل محسوب شده و باید برای روز مبادا حفظ شوند.

برنامه های توسعه ما شاهد غفلت از محیط زیست بودیم

کیخا در ادامه سخنان خود با اشاره به تغییر نگرش مردم به حوزه محیط زیست تصریح کرد: الان شاهد خیزش و نشانه هایی در مردم هستیم که حکایت از توجه ویژه به مسائل زیست محیطی دارد به طوریکه نمود آن را در نهضت شکستن اسلحه های شکاری در مریوان و دیگر استانها می بینیم.

وی با بیان اینکه این حرکت ها به معنی افزایش آگاهی مردم است و باید از سوی رسانه ها، صدا و سیما و تشکلهای مردم نهاد تقویت شود افزود: دولت هم باید در این زمینه کمک کند به طوریکه در قطعنامه پایانی نشست مدیران کل حفاظت محیط زیست از وزارت کشور خواسته شد که شرایط را برای ثبت تشکلهای حامی محیط زیست تسهیل کند.

کیخا با بیان اینکه دولت باید رویکرد خود را در بحث حفاظت از محیط زیست تغییر دهد تریح کرد: متاسفانه در برنامه های توسعه ما شاهد غفلت از محیط زیست بودیم به طوریکه با رشد بی رویه صنایع در برخی شهرها از جمله اراک مردم احساس خفگی می کنند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و طبیعت گردی زمینه ساز توسعه خواهد بود افزود: وجود اختلاف 40  درجه ای حرارت میان شمال و جنوب کشور موجب یک تنوع زیستی در کشورمان شده که می تواند زمینه ساز حضور گردشگران خارجی باشد.

مدیران محیط زیست حق ندارند از وظایف خود عدول کنند

کیخا با اشاره به اینکه باید رویکردها در این زمینه عوض شود، یادآور شد: هفته گذشته با تدبیر رئیس جمهوری و دکتر ابتکار همه اعضای کابینه کارت همیار محیط زیست دریافت کردند و قرار شد این کارت برای استانداران نیز صادر و ارسال شود.

وی تصریح کرد: در صورتیکه هر کدام از اعضای کابینه و استانداران در عملکرد خود همیار محیط زیست نباشند کارت وی را پس خواهیم گرفت.

کیخا با اشاره به اینکه رویکرد جدید و تعصب منطقی و فوق العاده به حفظ محیط زیست را باید به فال نیک گرفت افزود: در این راستا وقتی رئیس سازمان محیط زیست مشاهده کردند که بنزین مورد استفاده از کیفیت لازم برخوردار نیست در راستای اصلاح این موضوع اقدام کرد که این انتظار از همه مدیران استانی محیط زیست نیز می رود.

وی با بیان اینکه همه مدیران محیط زیست باید حافظ این سرمایه بوده و حق ندارند از وظایف خود عدول کنند تصریح کرد: توسعه باید سازگار با محیط زیست بوده و در این راستا همه ما باید به وظایف خود عمل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.