چهارشنبه، ۲۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۰۴

سلامت نیوز: یک متخصص زنان و زایمان درباره فواید زایمان طبیعی گفت: نوزادانی که مسیر کانال زایمان را طی می‎کنند، کمتر به مشکلات…

سلامت نیوز: یک متخصص زنان و زایمان درباره فواید زایمان طبیعی گفت: نوزادانی که مسیر کانال زایمان را طی می‎کنند، کمتر به مشکلات تنفسی دچار می‎شوند.

هاله رحمان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: از آنجا که در زایمان طبیعی نیازی به بیهوشی نیست، عوارضی متوجه مادر و جنین نیست و در صورتی که اندازه لگن مادر متناسب باشد و مشکل دیگری وجود نداشته باشد، این روش بهترین شیوه برای زایمان محسوب می‌شود.

وی افزود: این شیوه زایمان در مقایسه با عمل سزارین، از درد کمتری برخوردار بوده و آسیب جسمی به مادران نیز بسیار کمتر از سزارین است. دوره بهبودی در زایمان طبیعی کوتاه‌تر از سزارین است و مادران زودتر به وضعیت عادی خود باز می‌گردند.

رحمان‌پور با اشاره به عوارض عمل سزارین، تصریح کرد: به دلیل برش‎هایی که در این روش صورت می‎گیرد، بیشتر از سه بار این عمل امکان‎پذیر نیست؛ چرا که موجب چسبندگی مثانه، رحم یا روده می‌شود. عارضه دیگر چسبندگی جفت به محل برش است که خطر زیادی دارد. همچنین ممکن است به دلیل خون‌ریزی زیاد، مجبور به خارج کردن رحم نیز شویم.

این فوق‌تخصص نازایی گفت: در ابتدای دوران بارداری ورزش‎هایی وجود دارد که این زایمان را تسهیل می‌کند. در همین راستا کلاس‎های آموزشی بسیار موثری در بیمارستان‎ها از جمله در بیمارستان‌های آیت‎الله موسوی، امام حسین(ع) و بهمن در حال برگزاری است. همچنین یک‌سری کلاس‎ها نیز توسط ماماها در مطب‎های خصوصی برگزار می‌شود و مادر باردار می‎تواند از مامای خود بخواهد حین زایمان در کنار او حضور داشته باشد تا به لحاظ حمایت روحی و کاهش استرس و نگرانی نقش به‌سزایی داشته باشد داشته باشد.

وی گفت: تنها در وضعیت‎های اورژانسی و خاص 15 درصد زایمان‎ها منجر به عمل سزارین می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *