پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۱

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، گفت: 30 اثر صنایع دستی استان کردستان موفق به دریافت نشان مرغوبیت کالا شده‌اند. به…

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، گفت: 30 اثر صنایع دستی استان کردستان موفق به دریافت نشان مرغوبیت کالا شده‌اند.

به گزارش خبرنگار، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، رسول اشتودان در آیین تجلیل از فعالان عرصه صنایع دستی استان کردستان در خانه کرد سنندج، اظهار کرد: کردستان یکی از استان‌های برتر در زمینه صنایع دستی و مقام سوم صنایع دستی کشور را دارد که این امر ضرورت توجه مسئولان کشور و مدیران ارشد استان به این صنعت را بیشتر می‌کند.

وی تعداد رشته‌های صنایع دستی در استان کردستان را در مجموع 34 رشته ذکر کرد و گفت: از این تعداد 21 رشته بومی استان و 13 رشته نیز ملی است.

به گفته وی، دولت تدبیر و امید برنامه‌های خوبی برای ترویج و تقویت هنر صنایع دستی در استان کردستان دارد که اجرای آنها می‌تواند به ارتقاء جایگاه صنایع دستی استان بیش از پیش کمک کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، تلاش دولت یازدهم را تقویت و ارتقای جایگاه صنایع دستی و هنرمندان دانست و افزود: در قالب برنامه‌های آموزشی و حمایتی، جایگاه این هنر را در استان ارتقا می‌دهیم.

وی به اعطای نشان مرغوبیت کالا به 30 اثر صنایع دستی کردستان اشاره و بیان کرد: این مهم نشان از کیفیت بالا و مرغوبیت تولیدات استان دارد.

وی اضافه کرد: هم‌چنین شش نشان یونسکو هم دریافت کردیم و این نشان می‌دهد که صنایع دستی کردستان در سایر نقاط دنیا نیز علاقمندان خاص خود را دارد و شناخته شده است.

اشتودان تعداد هنرمندان صنایع دستی استان را حدود 130 هزار نفر اعلام کرد و گفت: شش هزار و 850 نفر از هنرمندان استان اکنون زیر پوشش بیمه قرار دارند.

به گفته وی، در سال گذشته 2230 نفر از هنرجویان در رشته‌های مختلف صنایع دستی آموزش دیدند و برای 2678 نفر نیز کارت آموزشی صادر شد.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم 10 نفر از هنرمندان و صنعت گران صنایع دستی کردستان مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.