سه شنبه، ۲۴ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۵

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی قم، مهندس ˈعلی جان صادق پورˈ با اعلام این خبر…

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی قم، مهندس ˈعلی جان صادق پورˈ با اعلام این خبر افزود: قم از استان های گرم و خشک است که از نظر کمی و کیفی با کمبود منابع آبی مواجه است.

وی بیان داشت: به دلیل پراکندگی روستاهای قم امکان اجرای یک پروژه جامع و بزرگ برای آبرسانی به روستاها وجود ندارد.

مدیرعامل آبفار قم اضافه کرد: حدود 50 تا 60 روستای سطح استان قم در طول سال به صورت سیار آبرسانی می شود.

وی در ادامه گفت: سه مجتمع بزرگ آبرسانی در سطح روستاهای قم در حال اجراست که دو مجتمع کهک و فاز سه سلفچگان فعال است و یک مجتمع دیگری نیز در دست اقدام است که نیاز به تامین اعتبار دارد.

وی در ادامه از انجام مطالعات یک مجتمع آبرسانی در سلفچگان خبر داد و افزود: با عملیاتی شدن این طرح روستاهایی چون قلعه چم، چاله گنبد و علی آباد نیزار آبرسانی می شود.

صادق پور در بخش دیگری از سخنان خود بر حفاظت از منابع آبی موجود در استان قم تاکید کرد و گفت: باید راهکارهای حفاظت از تاسیسات و منابع آبی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و این امر یکی از اولویت های اصلی شرکت آب و فاضلاب روستایی قم است.

رییس هیات مدیره شرکت آبفار قم جلوگیری از تجاوز به حریم منابع آب، صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف، جلوگیری از تخلفات در شبکه های آبرسانی و جلوگیری از هدررفت آب را از جمله راهکارهای حفاظت از منابع آبی موجود در استان عنوان کرد.

صادق پور در ادامه با اشاره به اینکه قم بیشترین هدررفت آب را در بخش روستایی دارد گفت: این در حالی است که قم یکی از استان های کم آب کشور است که منبع آب پایدار و بومی برای تامین آب شرب نیز ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه آب شرب تولید شده برای دام و احشام و نیز بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و نیز انشعابات غیرمجاز نیز از دیگر علل تولید بالای آب در روستاهاست.

صادق پور تصریح کرد: بخش عمده هدررفت آب در روستاهای استان به دلیل فرسودگی لوله ها و خطوط انتقال آب و انشعابات غیرمجاز صورت می گیرد.

وی ادامه داد: این درحالیست که کم آبی به حدی است که برخی از روستاهای قم از داشتن نعمت آب شرب به صورت لوله کشی محروم هستند. ک/1

/7402/ 550/

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.