دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۵:۳۴

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که تنها دو روز به واقعه 30 مهر1357 در همدان باقی مانده دست اندکاران چگونگی برگزاری این…

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که تنها دو روز به واقعه 30 مهر1357 در همدان باقی مانده دست اندکاران چگونگی برگزاری این مراسم در همدان در دفتر معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان  گردهم آمدند تا هماهنگی های لازم را براي برگزاری این برنامه انجام دهند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان ظهر دوشنبه در برنامه ریزی برای بزرگداشت این واقعه تاریخی در همدان با اشاره به اینکه 30 مهر در انقلاب همدان ماندگار شده است، اذعان داشت: انتظارات برای معرفی این واقعه را باید به جای خود دید چراکه این واقعه به دانش آموزان باز می‌گردد و سازمان آموزش و پرورش باید هر ساله در برنامه خود برنامه‌هایی را در این بین پیش بینی کند.

محمد ابراهیم الهی تبار  ادامه داد: باید مقدورات را در نظر گرفته و خواست خود را برای دیدار مردم همدان با رهبری در یک روز از سال پیگیری کرد چراکه هریک از اتفاقاتی که در شکل گیری انقلاب روی داده واقعه ای قبل از آن به وقوع پیوسته که به یکدیگر متصل هستند.

قدرت ایمان می‌تواند ظلم را برچیند

وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد که قدرت ایمان می‌تواند ظلم را برچیند، اذعان داشت: هر یک از صحنه‌های روی داده در انقلاب خود به تنهایی توانست رژیم شاه را به زانو در آورد و برای به دست آوردن انقلاب اسلامی به نسبت دیگر کشورهای جهان کمترین هزینه وشهید را دادیم.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان که تداوم انقلاب را توجه به تاریخ انقلاب عنوان می‌کرد، اذعان داشت: باید بیش از پیش به تاریخ استان خود توجه داشته باشیم.

الهی تبار با اشاره به اینکه 30 مهر روز شاخص تاریخ انقلاب در همدان است، عنوان کرد: خواسته مردم همدان دیدار با رهبر انقلاب در یکی از روزهای سال است و رسانه‌های مکتوب در معرفی واقعه 30 مهر وارد شده و به این موضوع بیشتر بپردازند.

وی در خصوص نام گذاری یکی از میادین شهر به این واقعه گفت: پیشنهاد تغییر نام میدان پروانه‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و نباید به گونه ای عمل شود که برداشت‌ها به این سو حرکت کند که تقابلی بین هنر و ارزش‌ها روی داده و این موضوع در شورای نامگذاری شهرداری باید مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس انجمن اسلامی دانش اموزان استان همدان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه در ادامه روند پیگیری‌ها، ستاد به دنبال ثبت تاریخ شفاهی این واقعه بوده است، عنوان کرد: تاریخ شفاهی دقیقی از انقلاب در همدان وجود ندارد و با پیگیری‌ها و شناسایی افراد به دنبال چاپ کتاب 30 مهر هستیم.

مجتبی قمری ادامه داد: با موج آفرینی باید این واقعه معرفی شود که برای این منظور تاکنون تمبر یادبود به چاپ رسیده و تیرماه سال گذشته نیز با طرح نام گذاری 30 مهر در تقویم ملی این خواسته از شورای فرهنگ عمومی  استان به کشور ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون دیگر فرصت برای هماهنگی برای دیدار با رهبری برای مردم در این واقعه وجود ندارد، ادامه داد: معرفی حماسه 30 مهر کاری فرارتر از ظرفیت استان نیاز دارد.

نام گذاری مکانی در شهر به نام 30 مهر محقق نشده است

رئیس انجمن اسلامی دانش آموزان استان همدان افزود: همدان 157 شهید در پیروی انقلاب تقدیم کرده اما هنوز نامگذاری مکانی در شهر به نام 30 مهر که از سالهای گذشته وعده داده می‌شود محقق نشده است.

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد اسلامی همدان نیز در این نشست با اشاره به اینکه علی رغم ارسال درخواست قرار دادن واقعه 30 مهر در تقویم ملی این دستور هنوز در اولویت شورای فرهنگ عمومی کشور قرار نگرفته است، اذعان داشت: به نظر می‌رسد این واقعه در اولویت بررسی نیست پس لازم است دوباره درخواست از سوی شورای فرهنگ عمومی استان  ابلاغ شود.

مدیر کل اسناد غرب کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه از مجموع 20 نفر از شاهدان عینی گزارش مکتوب صوتی جمع آوری شده، عنوان کرد: 15 عکس و 25 بریده روزنامه و 20 مورد از اسناد در مورد این واقعه یافت شده است.

قاسم بلوری با اشاره به اینکه برخی حاضر نیستند در خصوص بیان خاطرات این واقعه همکاری کنند، گفت: به دلیل پیدا شدن شاهدان عینی جدید و کمبود اعتبار هنوز کتاب این رویداد به چاپ نرسیده اما با تامین اعتبار می‌توان آن را تا 22 بهمن امسال به چاپ رساند.

مشخص نبودن تعداد شهدا و جانبازان واقعه از سوی بنیاد شهید

دبیر ستاد احیا امر به معروف ونهی از منکر همدان نیز در این نشست با انتقاد از به نتیجه نرسیدن دیدار با رهبری در واقعه 30 مهر  و مشخص نبودن تعداد شهدا و جانبازان این واقعه از سوی بنیاد شهید، اذعان داشت: از داشته‌های خود باید بیش از این استفاده کنیم همدان همواره در انقلاب  از اولین‌ها بوده است و باید این حماسه را قدر بدانیم.

سرپرست بنیاد حفظ آثار ونشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان نیز در این نشست پیشنهاد داده که نام گذاری میدان پروانه‌ها مربوط به واقعه در همدان بوده که ممکن است دیگر روی ندهد و همچنین واقعه 30 مهر 1357 نیز در این مکان شهر روی داده که بهتر است نام این میدان به 30 مهر تغییر یابد.

در این نشست شهرداری تقبل کرد که 10 بنر در سطح شهر برای اين واقعه نصب کند و همچنین ناهماهنگی در بین مسئولان در خصوص تعداد شهدا وجانبازان این رویداد جالب توجه به نظر می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.