چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۳۴

به گزارش خبرنگار مهر، ماشا الله گرامی ظهر چهارشنبه در همایش سه جانبه سازمان ‌های ثبت اسناد و املاک، اوقاف و امور خیریه…

به گزارش خبرنگار مهر، ماشا الله گرامی ظهر چهارشنبه در همایش سه جانبه سازمان ‌های ثبت اسناد و املاک، اوقاف و امور خیریه و جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: اسناد تک برگ جای ملک را روی کره زمین نشان می ‌دهد و همین امر می تواند کمک شایانی به دولت و صاحب ملک باشد.

وی افزود: سالانه این سازمان 10 میلیون خدمت مختلف را به مردم ارائه می ‌دهد و برای این تعداد خدمت 27 میلیون نفر به سازمان و ادارات مختلف ثبت املاک در سراسر کشور مراجعه می‌ کنند.

مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: خوشبختانه امروزه با انجام فرآیند الکترونیکی کردن کارها این 27 میلیون مراجعه کننده به چهار میلیون نفر کاهش داده شده است.

گرامی  در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حال حاضر بیش  از 70 درصد اختلافاتی که در کشور بین دو سازمان وجود داشته حل شده و اراضی تعیین تکلیف شده است.

وی ادامه داد: مابقی اراضی مورد اختلاف نیز با جدیت خاصی برای تعیین تکلیف شدن در دستور کار قرار گرفته و انتظار می رود تا پایان سال‌ جاری شاهد تحقق و عملیاتی شدن کامل آنها باشیم.

مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مورد صدور سند تک برگی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مرجع تثبیت مالکیت است و باید از املاک مردم دفاع و حامی املاک آنها باشد.

گرامی اظهار داشت: طی چند سال فعالیت این سازمان تمام اقدامات در دفاتر سنتی نوشته شده و امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی دیگر این روش ‌های سنتی جوابگوی خواسته مردم نیست.

وی افزود: واقعیت امر این است که هر چه قیمت زمین بالاتر می رود کار این سازمان نیز سخت ‌تر می ‌شود و عرصه برای دست‌ اندازی و جعل از سوی سودجویان افزایش می ‌یابد.

مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: تسریع به کار مراجعین و ارتقای سطح کیفی دو نیاز ضروری برای دستیابی به اهداف و خدمت بهتر به مردم در حوزه کاری سازمان است.

گرامی در ادامه یادآور شد: از سال‌ های گذشته مشکلات پایداری بین منابع طبیعی و اوقاف وجود داشت که برای رفع آن قوانین مختلفی تصویب شده ولی متاسفانه هیچگاه این قوانین کارگشا نبوده است.

وی گفت: با تفاهم سه جانبه ‌ای که بین این سه دستگاه و با هدف تعیین تکلیف اراضی رفع این مشکلات صورت گرفته موفق شدیم این دو سازمان را کنار هم و با تعامل و همفکری بخش زیادی از مشکلات آنها را رفع کنیم.

 مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: به منظور عملیاتی کردن این مهم این تفاهم ‌نامه در استان‌ های سراسر کشور اجرا و یا در حال اجرا است.

گرامی افزود: برای جلوگیری از تجاوز این اشخاص به عرصه ‌های ملی این تفاهم ‌نامه انعقاد و کار به صورت ویژه و گسترده در سطح استان ‌ها دنبال می ‌شود.

وی همچنین در ادامه سخنان خود به تشکیل بانک املاک کشور اشاره کرد و بیان کرد: برای تحقق این مهم اطلاعات کل کشور را از دفاتر رسمی استخراج و بانک املاک تشکیل شده است.

مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یادآور شد: بانک املاک بانک مالکیت کل افرادی است که املاک خود را ثبت کرده ‌اند و با این کار بستری برای اجرای سه شاخصه مهم سرعت، دقت و کیفیت به نحوه مطلوب در کشور را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.