یکشنبه، ۰۱ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۷

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، ˈمحمد علی رضاییˈ افزود: با توجه به اینکه بسیاری از بیماری های دامی موجب…

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، ˈمحمد علی رضاییˈ افزود: با توجه به اینکه بسیاری از بیماری های دامی موجب ایجاد مخاطرات بهداشتی در جامعه انسانی می شوند، انجام مراقبت های فعال و غیر فعال در استان ضروری می باشد.

وی گفت: همچنین از ابتدای امسال یک هزار و 22 مورد مراجعه کنترل بیماری در واحدهای دامداری صنعتی و نیمه صنعتی صورت گرفت که در پیوند با این موضوع فعالیت بیماری های بروسلوز، تب برفکی، سل، شاربن، لمپی اسکین مورد رصد قرار گرفتند.

رضایی، تعداد مراجعات برای تشخیص بیماری تب برفکی را از ابتدای سال 878 مورد در استان بیان کرد و اظهار داشت: 23 هزار و 360 راس دام در این فعالیت مورد معاینه بالینی قرار گرفتند.

وی گفت: بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی از میان یکهزار و 709 عامل بیماری زا ، 832 عامل یعنی 49 درصد آنها از طریق حیوانات به انسان منتقل می شوند.

رضایی افزود: از آنجایی که پیشگیری مهم ترین گام در مهار و کنترل بیماری ها در جمعیت دامی به شمارمی آید، هر ساله با هزینه کرد اعتبارات فراوان و انجام واکسیناسیون ها و مراقبت های فعال متعدد این موضوع را پیگیری می کنیم.

رییس شبکه دامپزشکی بشرویه نیز از پایان عملیات ایمن سازی دام های سنگین این شهرستان علیه بیماری تب برفکی با کمک سه اکیپ خبر داد و گفت: در قالب این طرح دو هزار و 478 راس گاو و گوساله در نخستین مرحله سراسری طرح واکسیناسیون سال 93، علیه بیماری تب برفکی با هدف ریشه کنی آن واکسینه شدند.

ˈعلی گوهریˈ افزود: طرح سراسری مایه کوبی تب برفکی از خرداد ماه امسال همزمان با دیگر شهرستانهای استان در سطح 118 روستا و واحد دامداری آغاز و به مدت 20 روز کاری به طول انجامید.

وی گفت: برای اجرای این مرحله از طرح از توان مرکز مایه کوبی بخش خصوصی و دولتی استفاده شد.

به گفته گوهری، بیماری تب برفکی، یک بیماری ویروسی و با واگیری بالا در دام است که در صورت وقوع، خسارات اقتصادی فراوانی به دامداران از قبیل کاهش تولید شیر و گوشت وارد می کند.

وی واکسیناسیون دام و رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه ای در دامداری ها را موثرترین راه پیشگیری از بیماری دانست.666 /665

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.