یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۷

به گزارش خبرنگار مهر، محمود گنجی فرد ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه مرحله سوم طرح نظام…

به گزارش خبرنگار مهر، محمود گنجی فرد ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه مرحله سوم طرح نظام سلامت، براساس کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت اجرا می شود، افزود: براساس این کتاب، پرداختی از جیب مردم کاهش خواهد یافت و در بخش های دولتی و خصوصی نیز انضباط مالی برقرار می شود.

 وی با بیان اینکه پیش از اجرای این طرح حجم زیادی از خدمات درمانی تعریف شده نبود و تعرفه ای برای آنان درنظرگرفته نشده بود، ادامه داد: با اجرای این طرح در حال حاضر یک هزار و 700 خدمت، قیمت گذاری شده و 300 خدمت جدید نیز زیر پوشش بیمه ای قرار گرفتند.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در گذشته برخی از رشته های پزشکی به شدت مورد توجه قرار می گرفتند و نسبت به برخی رشته ها بی توجهی می شد، اظهارکرد: با اجرای این طرح تعرفه های جدید و رشته هایی که مورد غفلت قرار گرفتند و داوطلب نداشتند، علاقه و انگیزه بیشتری ایجاد می شود.

وی با اشاره به اجرای دومرحله از طرح تحول نظام سلامت گفت: قبل از اجرای این طرح میزان پرداختی هزینه خدمات درمانی بیمارستانی 37 درصد بود که هم اکنون این هزینه به 8.5 درصد کاهش یافته است.

گنجی فردبیان کرد: مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت مربوط به طرح تحول در حوزه بهداشت بود که در آن پنج هدف مهم شامل ارتقاء شاخص‌های بهداشتی، بهبود کیفیت خدمت، رضایت مردم، کنترل هزینه ها وعدالت در سلامت دنبال شده است.

وی افزود: اجرای کتاب جدید تعرفه گذاری خدمات پزشکی زیرساخت بسیاری از تحولات است و گامی به سوی تحول در نظام سلامت خواهد بود.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی با بیان این که کتاب تعرفه گذاری خدمات پزشکی کالیفرنیا که در کشور آمریکا منسوخ شده 20 سال است در کشور ما اجرا می شود؛ ادامه داد: در این مدت و در عرصه خدمات پزشکی تغییرات زیادی صورت گرفته و این در حالی است که کتاب کالیفرنیا همچنان به سبک قدیمی اجرا شده است.

وی با تاکید بر این که بزرگترین دستاورد کتاب جدید تعرفه گذاری خدمات پزشکی واقعی شدن تعرفه ها برای حذف پرداخت های غیر رسمی در بخش های دولتی و خصوصی است، افزود: با اجرای مرحله سوم طرح تحول سلامت از بسیاری از زیر میزی های غیر قانونی جلوگیری می شود.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآورشد: هدف از طرح تحول نظام سلامت قطع رابطه مالی بین بیمار و پزشک است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.