32 میلیون یورو برای سد گلورد هزینه شده است

به گزارش خبرنگار مهر، محمدابراهیم یخکشی جمعه شب در نشست بررسی روند اجرای سد گلورد با تشریح اهمیت شبکه گلورد در تأمین آب دشت نکا بهشهر گفت: خاک مناسب و شرایط آب و هوایی این منطقه به کشاورزان اجازه می دهد تا با بهره گیری از شبکه علاوه بر به زیر کشت بردن اراضی دیم خود ، کشت مجدد نیز در منطقه داشته  باشند.

 وی با بیان روند پیشرفت هر یک از واحد های عمرانی این طرح گفت: واحد 1 و 3 تکمیل ، واحد 2 به میزان 91 درصد پیشرفت ونواحی 4 و 5 نیز بالغ بر 55 درصد پیشرفت داشته و ما هم اکنون در این طرح 20 جبهه کاری فعال و حدود یکصد دستگاه ماشین آلات آماده به کار داریم که مشغول فعالیت هستند و امیدواریم بتوانیم جهت تکمیل این طرح از بازمانده تسهیلات بانک توسعه اسلامی نهایت استفاده را ببریم.

محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان ویژگی های سد گلورد و نقش آن در تامین آب زراعی 25 هزار هکتار از اراضی دشت نکا و بهشهر و تامین آب شرب شهرهای گلوگاه ، بهشهر و نکا به میزان 35 میلیون متر مکعب افزود: اراضی پایین دست این سد عمدتاً در منطقه ی ممنوعه واقع شده و چاه های منطقه به دلیل ساختار زمین شناسی عمدتاً شور و نامناسب هستند و ما برای تامین آب شرب با مشکل جدی مواجه هستیم به همین دلیل برای تامین آب شرب بهشهر از سال های گذشته با اجرای یک خط انتقال بخشی از نیاز شهروندان بهشهری را از مخروط افکنه نکا رود تامین کردیم و این منابع کافی نیست.

وی با اشاره به نقش کلیدی این سد در کنترل سیلاب منطقه یادآور شد: هم اکنون حدود 400 نفر در دو شیفت به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند و با هدف گذاری که ما برای آبگیری این سد تا پایان سال مالی  جاری یعنی تیر ماه 94 انجام دادیم امیدواریم با تقویت اعتباراتی که در این طرح صورت خواهد گرفت بتوانیم بهره برداری از این طرح را در سال جاری آغاز کنیم.

بختیار مدیر کل دفتر برنامه ریزی تلفیقی و راهبردی وزارت نیرو نیز گفت: باید تلاش کنیم تا پایان سال از همه ی تسهیلات باقیمانده بانک توسعه اسلامی برای تکمیل این طرح مهم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو نگاه مثبتی به استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی دارد افزود: در تلاش هستیم در این استان علاوه بر شبکه آبیاری گلورد در ایجاد تصفیه خانه فاضلاب 5 شهر مازندران و همچنین توسعه شبکه برق از تسهیلات بانک توسعه اسلامی برخوردار شویم.

 وی منابع اعتباری بانک توسعه اسلامی را تضمین خوبی برای پروژه ی شبکه گلورد توصیف کرد و از عوامل اجرایی این طرح خواست بگونه ای برنامه ریزی کنند تا کل تسهیلات بانک تا پایان سال جذب شود .

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تلفیقی و راهبردی وزارت نیرو در بازدید از سد گلورد با بیان اهمیت این سد در تامین آب شرب و کشاورزی شرق مازندران و کنترل سیلاب منطقه گفت: این سد به دلیل اهمیت و حساسیتی که دارد وزارت نیرو نگاه ویژه ای به آن داشته و ما برای حل مشکلات مالی این طرح از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و انشاا … اعتبارات آن را تقویت می کنیم ولی انتظار داریم عوامل اجرائی طرح به ویژه پیمانکار از همه ظرفیت های خود جهت تسریع در ساخت این سد استفاده کند.

بختیار با ابراز خرسندی از روند پیشرفت این سد تصریح کرد : باید تلاش کنیم از سرمایه گذاری های انجام شده در این سد و شبکه ی آن که حدود 300 میلیارد تومان تاکنون بوده در بازه زمانی کوتاهتر مورد استفاده قرار دهیم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*