شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۵

اقبال شاه نظري در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اهميت صرفه جويي در مصرف آب با توجه به وضعيت استان كردستان…

اقبال شاه نظري در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اهميت صرفه جويي در مصرف آب با توجه به وضعيت استان كردستان در طول چند سال اخير عنوان كرد: در راستاي كاهش ميزان مصرف و همچنين تلاش براي مصرف بهينه اقدامات و برنامه هاي متعددي در دستور كار شركت آب منطقه اي كردستان قرار گرفته است.

وي ادامه داد: يكي از طرح هاي اصلي و مهم شركت آب منطقه اي كردستان نصب كنتورهاي هوشمند است كه با توجه به اقدامات صورت گرفته به ميزان 33 درصد از كل چاه هاي برقي آب استان كنتوردار شده و اين روند در سال جاري با سرعت بيشتري انجام می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان با اشاره به ميزن كنتورهاي نصب شده براي مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي به ويژه در دشت هاي شرقي اين استان گفت: در سال جاری هزار و 200 کنتور هوشمند بر روی چاه های آب کشاورزی کردستان نصب شده است.

وي گفت: از اين تعداد كنتور نصب شده هزار و 33 مورد مربوط به دشت های ممنوعه استان كردستان است و بيشتر ميزان كنتور نصب شده مربوط به شهرستان قروه و در دشت ممنوعه اين شهرستان با تعداد 644 مورد است.

شاه نظري با اشاره به این مطلب که متاسفانه در سال جاری با کمبود آب رو به رو هستیم افزود: برنامه ریزی، تعامل و فرهنگ سازی مناسب از جمله مولفه های هستند که در مصرف آب بهینه باید مد نظر قرار بگیرد.

وي با اشاره به برنامه هاي وزارت نيرو در راستاي مصرف بهينه آب به ويژه در بخش كشاورزي بیان کرد: در راستای اجرای قانون توزيع عادلانه آب و اجرای دستورالعمل های صادره از وزارت نيرو و شركت مديريت منابع آب ايران، شركت آب منطقه ای كردستان تعداد هزار و 200 دستگاه كنتور هوشمند بر روی چاههای آب كشاورزی بويژه در دشتهای ممنوعه شرق استان نصب نمود.

مدير عامل شركت آب منطقه اي استان كردستان یادآور شد: كنتورهای هوشمند ميزان برداشت آب از هرچاه را مطابق پروانه بهره برداری و دقيقاً برابر ميزان حجم برداشت ساليانه مندرج در پروانه مزبور تنظيم نموده و از برداشت اضافی و افزايش سطح زيركشت جلوگيری می نمايد و آب برداشتی از چاهها را اندازه گيری می کند.

وی ادامه داد: طبق برنامه ريزی صورت گرفته اين كنتورها ابتدا در دشتهاي ممنوعه شرق استان و بر روي چاههاي عميقي كه داراي آبدهي بالا بوده و يا توسط گروههاي گشت و بازرسي مشخص شده كه داراي اضافه برداشت مي باشند نصب شده است.

وی در پايان سخنان خود ضمن دعوت از كشاورزان براي مصرف بهينه آب افزود: اين مهم گامي ارزشمند در كنترل اضافه برداشت از چاههاي آب و جلوگيري از افت بيشتر سطح آبهاي زيرزميني است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *