یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۱:۵۶

مجید گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر پیوندهای کلیه، کبد و مغز استخوان در استان کرمان انجام می…

مجید گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر پیوندهای کلیه، کبد و مغز استخوان در استان کرمان انجام می شود.

وی یادآور شد: تاکنون 33 عمل پیوند کبد و بیش از 140 عمل پیوند کلیه در بیمارستان افضلی پور کرمان صورت گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه پیوند کبد تنها در سه استان کشور صورت می گیرد، افزود: اعضاء ریحان سلطانی بانوی کرمانی که در اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود به سه بیمار در لیست انتظار دریافت عضو اهدا شد.

این مسئول گفت: بار رضایت خانواده این مرحوم دو کلیه و کبد او اهدا شد که این امر خداپسندانه ضمن اینکه اجر اخروی برای آن مرحوم به همراه دارد باعث می شود که سه فرد دریافت کننده بتوانند زندگی سالمی را تجربه کنند.

رضایت خانواده و سلامت بیمار مرگ مغزی شروط اهدا عضو

گیلانی با اشاره به اینکه مرحله رضایت گیری از خانواده ها در بیمارستان شهید باهنر انجام می شود افزود: اخذ رضایت خانواده ها در شرایطی صورت می گیرد که خانواده ها بتوانند بهترین تصمیم را در آن زمان بگیرند و این عمل تنها با رضایت صد در صد خانواده ها صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه عمل پیوند بعد از اخذ رضایت خانواده و تایید مرگ مغزی بیمار توسط متخصصان مغز و اعصاب، بيهوشي، داخلي، جراح مغز و اعصاب و نماينده پزشكي قانونی انجام می شود، گفت: عمل پیوند اعضا مرحوم سلطانی در بیمارستان افضلی پور کرمان با موفقیت انجام شد.

هماهنگ‌کننده پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: کبد این بیمار مرگ مغزی به یک مردم 38 ساله و دو کلیه او به یک زن 52 ساله  مرد 40 ساله اهدا شد.

وی گفت: تنها اعضاء بیمارانی که دچار بیماری عفونی و واگیردار نبوده و در رده سنی بین دو تا 70 اسل باشند قابل پیوند به بیماران نیازمند است.

این مسئول انجام عمل پیوند اعضاء را رایگان عنوان کرد و گفت: افرادی که تمایل به اهدا اعضاء خون دارند می توانند با دریافت کارت اهدا عضو این نیت خود را به خانواده ها اعلام کنند؛ اما صرف دارا بودن این کارت برای اهدا عضو کافی نیست و حتما باید خانواده ها برای انجام این عمل رضایت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *