شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۵

به گزارش ميهن پست – در حالی که عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی از واردات پسته آمریکایی به ایران خبر داده، رییس انجمن…

به گزارش ميهن پست – در حالی که عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی از واردات پسته آمریکایی به ایران خبر داده، رییس انجمن پسته این موضوع را رد و تصریح کرد: واردات پسته آمریکایی به ایران به هیچ وجه صحت ندارد و اگر وضع تولید اصلاح نشود به سمتی پیش‌ می‌رویم که پسته آمریکایی به ایران وارد شود نه اینکه در حال حاضر این واردات انجام شده باشد.

به  نقل از ايسنا ، علامیر محمد صادقی – عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی – چند روز پیش از واردات پسته آمریکایی به کشور به دلیل افزایش قیمت خشکبار در بازار داخلی خبر داد که البته رییس اتحادیه تولیدکنندگان پسته کرمان نیز آن را تایید کرد و از طریق مبادلات مرزی ممکن دانست.

اما محسن جلال‌پور – نایب رییس اتاق بازرگانی ایران – در این باره تصریح کرد: واردات پسته آمریکایی به ایران به هیچ وجه صحت ندارد و حتی در گفت‌وگو با میرمحمد صادقی، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی به این نتیجه رسیدیم که اگر وضع تولید و شرایط پسته در سال‌های آینده اصلاح نشود به سمتی حرکت خواهیم کرد که پسته آمریکایی به ایران وارد شود نه اینکه در حال حاضر این واردات انجام شده باشد.

میانگین برداشت پسته در ایران کمتر از یک چهارم آمریکا
وی افزود: در شرایط کنونی که میزان بهره‌وری و وضعیت تولید پسته در کشور چندان مطلوب نیست باید به سمتی پیش برویم تا بهره‌وری در واحد سطح‌ را از 700 کیلوگرم در هکتار به دو تن برسانیم چراکه در حال حاضر میزان عملکرد پسته در آمریکا بیش از سه تن در هر هکتار است.

رییس انجمن پسته با بیان اینکه میزان تولید پسته در ایران حدود 200 هزار تن و درآمریکا 240 هزار تن است، گفت: گر چه آمریکا در سال‌های اخیر جایگاه نخست در تولید پسته در جهان را از ایران گرفت اما همچنان صادرات پسته ایرانی بیشتر از آمریکاست به طوریکه در سال گذشته حدود 135 هزار تن پسته ایرانی به بازارهای جهانی صادر شد اما میزان صادرات پسته آمریکا در همین سال کمتر از 120 هزار تن بود.

از دست رفتن رتبه نخست صادرات پسته ایرانی با ادامه روند فعلی
جلال‌پور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آمریکا میزان تولید پسته در سال 2015 در این کشور به حدود 400 هزار تن می‌رسد و صادرات آنها مسلما در دو سال آینده بسیار افزایش می‌یابد که اگر تا آن زمان فکری برای افزایش تولید، بهره‌وری و صادرات پسته ایرانی نکنیم، آمریکا رتبه نخست صادرات پسته را نیز از ایران می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته میزان تولید پسته ایرانی حدود 180 هزار تن بود که امسال پیش‌بینی می‌شود بین 200 تا 250 هزار تن پسته در کشور تولید شود اما برای بهبود وضعیت تولید و بازار داخلی و خارجی پسته باید باغات غیر بهره‌ور را از تولید خارج کرد و اختصاص آب را به مناطقی داد که بهره‌وری بالایی دارند تا بتوانیم با افزایش بهره‌وری، سرمایه‌گذاری و تولید پسته در باغ‌های بزرگ را گسترش داد.

فروش پسته ایرانی و آمریکایی در بازارهای جهانی کیلویی 9 دلار
رییس انجمن پسته با تاکید بر اینکه کیفیت پسته ایرانی از پسته آمریکایی بسیار بهتر است، افزود: در حال حاضر قیمت پسته ایرانی و آمریکایی در بازارهای جهانی چندان تفاوتی ندارد و هر کیلوگرم پسته ایرانی یا آمریکایی حدود 9 دلار در بازار های جهانی مبادله می‌شود.

جلال‌پور پیشنهاد کرد: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به تصویب و ابلاغ قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی و در اختیار گرفتن تولید تا بازار محصولات کشاورزی، در فروش و صادرات پسته دخالت نکند و تنها تمرکز خود را بر افزایش تولید و بهره‌وری پسته قرار دهد تا ضمن استفاده بهینه از آب بتوانیم میزان تولید و ارزآوری حاصل از صادرات این محصول را افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *