شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۸

به گزارش خبرگزاری مهر، صدا نوعی انرژی است که به واسطه ارتعاش منتقل می شود. این انتقال صدا زمانی برای انسان ها قابل…

به گزارش خبرگزاری مهر، صدا نوعی انرژی است که به واسطه ارتعاش منتقل می شود. این انتقال صدا زمانی برای انسان ها قابل درک و شنیدن است که شدت قابل قبولی داشته باشد زیرا گوش انسان از 20 تا 20000 هرتز فرکانس صوت را احساس می کند که به آن ردیف شنوایی می گویند.

گونه جدید ملخ نر کشف شده برای جذب ملخ های ماده، بال های خود را با یکدیگر تماس می دهد تا در اثر انعکاس صدا، ملخ های ماده به او جذب شوند که بیشترین حساسیت صدایی آن را بین 5 تا 30 کیلو هرتز توصیف کرده اند. این صدا برای انسان ها قابل شنیدن نیست زیرا حداقل شدت شنیدن برای انسان صفر دسی بل و حداکثر قابل تحمل 120 دسی بل است. کمتر از صفر دسی بل شنیده نشده و بالاتر از 120 دسی بل نیز آزاردهنده و برای شنوایی خطرناک محسوب می شود.

پیش از این بالاترین دامنه شنیداری که در میان حشرات کشف شده بود، دامنه ای تا  فرکانس 150 هزار هرتز و متعلق به بید کولی امریکایی (Lymantriadispar) بود.

“سوپر سونو”، نام ملخ جدید

یک تیم تحقیقاتی متشکل از حشره شناسان در جنگل های استوایی کلمبیا و اکوادر با نوع جدیدی از ملخ اما با سه گونه متفاوت روبرو شدند . این حشره کوچک قادر به پرواز کردن نیست زیرا دارای بال های بسیار کوچکی است که اجازه پرواز کردن را به او نمی دهد به همین دلیل این حشره را “سوپر سونو” به معنای ” ماورای صوت” نامگذاری کرده اند.

دکتر فرناندو مونتئالگر، یکی از محققان دانشگاه لینکلن انگلستان که در این تیم تحقیقاتی حضور داشته ، می گوید : ” ملخ با مالش بال های کوچکش به یکدیگر صداهای مافوق صوت ایجاد می کند.

قدرت فوق العاده سوپرسونو  برای فرار از دست دشمنان

دنیای موجودات زنده، دنیایی سراسر از جنگ است که گونه های مختلف حیوانی  مانند حشرات، خزنده ها و غیره با یکدیگر در تقابل و جنگ هستند. برخی از حیوانات دارای قدرت مخفی شدن، شتاب ، فرار یا غیره هستند اما حشرات کوچک چگونه خود را در برابر خطرات حفظ می کنند؟

حشرات کوچک به دلیل قدرت شنوایی بالایی که دارند ، از ورود یا حضور یک مهاجم آگاه می شوند و بلافاصله مکان خطر را ترک می کنند. حشرات قادر هستند تا صداهای مافوق دشمنان خود را شنیده و فرار کنند اما محققان معتقدند که احتمالا سه گونه شناخته شده از  این ملخ دارای عملکردهای متفاوتی هستند. در نتیجه ، تحقیقات برای تشخیص صوت در این سه گونه ادامه دارد.

نتایج بررسی های این تیم تحقیقاتی در مجله “پلاس وان” به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.