سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۱۱:۲۵

امروز کلیسای زیبای وانک در محله ارمنی‌نشین اصفهان 350 ساله می‌شود و جلفای برای گرامیداشت این اتفاق غرق در شادی و سرور است….

امروز کلیسای زیبای وانک در محله ارمنی‌نشین اصفهان 350 ساله می‌شود و جلفای برای گرامیداشت این اتفاق غرق در شادی و سرور است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، ناقوس کلیسای “آمنا پرکیج” (وانک) در اولین دقایق غروب آفتاب نواخته می‌شود تا به مردمانی که بر سنگفرش‌های جلفا پا نهاده‌اند اطلاع دهد که امروز روز مهمی برای جلفا‌ست، صدای ناقوس به اسقف‌های مستقر در کلیسا یادآوری می‌کند که باید خود را برای مراسمی مهم آماده کنند. محوطه کلیسا مملو از جمعیت است، همه آمده‌اند تا 350 سالگی “وانک” را تبریک بگویند.

درب‌های کلیسای “هوسپ آرماتاتسی” یکی از کلیساهای مجموعه آمنا پرکیج باز می‌شود تا مردم برای اجرای مراسم وارد شوند، اسقف بابکن چاریان به همراه گروه کر وارد کلیسا شده و در محراب مستقر می‌شود و دعای روحانی یا همان عشای ربانی مراسم باداراک (شکرگذاری و عید 350 سالگی کلیسا) آغاز می‌شود.

در میان اجرای عشای ربانی دوباره ناقوس کلیسا به صدا در می‌آید و تمام حاضران در کلیسا به احترام جاثلیق آرام اول از جا بلند می‌شوند. همراه با جاثلیق، اسقف اعظم ارامنه تهران سیبوه سرکیسیان و اسقف اعظم ارامنه آذربایجان گریگور چیفتچیان نیز وارد مراسم می‌شوند.

پس از مراسم عشای ربانی جاثلیق آرام اول در سخنان کوتاهی در میان ارمنه اصفهان با اشاره به تأثیر و اهمیت حضور 400 ساله کلیسای وانک و منطقه جلفا در اصفهان، اظهار کرد: جامعه ارامنه توسط همین مراکز مذهبی توانستند فرهنگ سازی کنند و شهروندان قابل ستایشی داشته باشند و زندگی با فرهنگی را در میان جوامع دیگر دنبال کنند.

وی افزود: نباید افتخارات ارامنه در ایران و به خصوص این منطقه از کشور یعنی جلفای اصفهان که روزگاری محله‌ای مهم در پایتخت صفوی و امروز به عنوان منطقه‌ای تأثیر گذار در کلان شهر مهم اصفهان است فقط به دوران گذشته تعلق داشته باشد بلکه باید این افتخارات در دوران حال یعنی جلفای امروز و آینده نیز ادامه داشته باشد.

جاثلیق منطقه سیلیسی گفت: جلفا باید در همه موضوعات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پر رونق و تأثیر گذار باشد و در اصفهان تاثیرات مثبت ایجاد کند.

وی با اشاره به مهاجرت‌های اخیر ارامنه افزود: شما ارامنه که سال‌های سال است به سرزمین ایران وفادار بوده‌اید نباید این کشور با ثبات، دارای آزادی و زیبا را ترک کنید و به کشوری بیایید که فقط تعریفی دورا دور از آن شنیده‌اید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.