چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۲

به گزارش خبرگزاری مهر، مسجد امام صادق(ع) لارستان صبح روز چهارشنبه 30 مهر ماه شاهد صحنه هایی بی بدیل از همدلی و وحدت…

به گزارش خبرگزاری مهر، مسجد امام صادق(ع) لارستان صبح روز چهارشنبه 30 مهر ماه شاهد صحنه هایی بی بدیل از همدلی و وحدت بین علمای شیعه و اهل سنت بود.

آیت الله نوری همدانی در دومین روز از سفر به جنوب فارس در جمع بیش از 350 نفر از علمای شیعه و سنی استان با اشاره به نقش علما در جامعه اسلامی اظهار داشت: علما نقش‌آفرینان در بین مردم هستند و این رسالت بزرگ در امتداد کار انبیاء است.

آیت الله نوری‌همدانی با اشاره به جایگاه علم در نزد خداوند، عنوان کرد:‌ خداوند طالبان علم را دوست دارد و به فرشتگان خود دستور داده بال‌های خود را زیر پای عالم پهن کنند دانشجویی که برای کسب علم از خانه خارج می‌شود 70 فرشته او را همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به نقش علما و فقها در رسالت و هدایت مردم خاطرنشان کرد: طلبه‌ها تمام اصول فقهی را کسب می‌کنند و با مطالعه و تجهد و شب‌زنده‌داری می‌توانند به مقام یک فقیه و عالم دست پیدا کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به فضائل کسب علم خاطرنشان کرد: فضیلتی برای علما است که برای دیگران نیست و حتی کسانی که روزانه روزه می‌گیرند و صبح تا شب عبادت می‌کنند چنین پاداشی نصیبشان نمی‌شود.

آیت الله نوری‌همدانی با اشاره به ویژگی طلاب گفت: مسئله طلبگی یعنی آمادگی و کسب مهارت برای راهنمایی و هدایت مردم به سمت بندگی خداوند؛ طلاب سعی نمایند به عنوان یک عالم وارد جامعه شوند.

وی تصریح کرد: یکی از شاخص‌ترین شرایط طلاب اخلاص است. در هر کاری که اخلاص نباشد نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. طلبه باید تمام توان خود را برای کسب علم و اخلاص در آن صرف نماید.

این مرجع تقلید با اشاره به دومین ویژگی طلاب که همت است خاطرنشان کرد: کسی که در جامعه می‌خواهد تأثیرگذار باشد باید از لحاظ علمی بسیار قوی باشد و برای کسب علم همت بلند داشته باشد.

آیت الله نوری‌همدانی سومین شاخصه طلاب را اراده و تصمیم قاطع دانست و افزود: بدون اراده و قاطعیت کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد و جامعه را هدایت و راهنمایی کنند.

وی چهارمین و پنجمین ویژگی طلاب را جدیت در کار و نظم عنوان کرد و افزود: آدم سست به جایی نمی‌رسد، جدیت چاشنی کار طلاب است و نظم نیز در زندگی خیلی تأثیرگذار می باشد که طلاب باید این مولفه را هم به مردم یاد دهند.

این عالم بزرگ دینی با اشاره به علم بی‌بدیل علامه امینی در تربیت طلاب تصریح کرد:‌ علامه امینی همت بلند، اراده، تصمیم‌گیری قاطع و جدیت را از لزومات مسیر کسب علم می‌داند.

وی با اشاره به ششمین خصوصیت طلاب به ادبیات، قلم و بیان اشاره کرد و تصریح کرد:‌ کسانی که صرف و نحو را خوانده باشند می‌توانند در بیان و قلم موفق باشند و من توصیه می‌کنم به همه طلاب که صرف و نحو عربی و ادبیات فارسی را به طور کامل بخوانند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به جایگاه آیت‌الله سیدمجتبی موسوی‌لاری بیان کرد: این عالم بزرگوار در قلم و بیان بسیار قوی بودند، به گونه‌ای که کتاب‌های ایشان در کتابخانه‌های تمام دنیا یافت می‌شود.

 در این مراسم همچنین عبدالعزیز قاضی زاده مفتی اهل تسنن جنوب فارس با قرائت آیه  «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ» به وحدت بی بدیل شیع و سنی در منطقه جنوب فارس اشاره کرد و گفت: حوزه ی علمیه ی لارستان با مدارس علوم دینی همکاری و تعامل با هم داشته اند.

قاضی زاده با اشاره به نقش پر رنگ آیت الله آیت اللهی و آیت الله موسوی لاری در منطقه ی جنوب بیان داشت: تاسیس مدرسه امام شافعی به تشویق آیت الله آیت اللهی صورت گرفت.

مفتی اهل سنت جنوب همچنین با ابراز خرسندی از حضور مرجع تقلید شیعیان در لارستان تقاضای حضور علما در این منطقه را خواستار شد و گفت: امیدواریم انشالله با وحدت فتنه ها را خاموش کنیم.

در پایان این دیدار صمیمانه علمای تشیع و تسنن با با امضای طوماری صدور حکم اعدام برای آیت الله شیخ باقر النمر را محکوم کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.