چهارشنبه، ۱۶ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۳

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی بیکی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: یکی از معضلات بزرگ ما در عرصه فرهنگ،…

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی بیکی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: یکی از معضلات بزرگ ما در عرصه فرهنگ، عدم شناخت انسان است؛ ما با بسیاری از نیازهای انسان آشنا نیستیم و نمی دانیم که با خلاهایی که در جامعه وجود دارد چه خطراتی در کمین افراد است.

وی ادامه داد: اگر انسان شناسی را در سیاست کلی در دستور کار قرار دهیم در طراحی برنامه ها به خطراتی که ممکن است انسان را تهدید کند به خوبی توجه کرده ایم.

وی با اعلام این نکته که هر برنامه ای که تعریف می شود باید بر اساس فطرت انسانی تبین شده باشد، افزود: به بحث فطری بودن انسانها باید توجه ویژه ای شود تا افراد به رشد و کمال واقعی برسند.

این مسئول گلستانی با بیان این نکته که در تدوین برنامه ها باید سخنان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) سرلوحه کار خود قرار دهیم، افزود: رسیدن به تمدن نوین اسلامی یکی دیگر از سیاست های دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان است که از طریق کانون های مردمی همواره بر آن تاکید دارد.

کانون های مساجد در راستای گسترش تمدن نوین اسلامی پویاتر از گذشته عمل می کنند

بیکی اضافه کرد: نهادهای مردمی مانند کانون های مساجد در راستای گسترش تمدن نوین اسلامی پویاتر از گذشته عمل می کنند زیرا تاکید مقام معظم رهبری در مهرماه سال 90 بر فعالیت جدی تر این کانون ها بوده است.

وی ضمن یادآوری این نکته که در زمینه توسعه کمی و کیفی برنامه های فرهنگی، هنری و قرآنی کانون های مساجد  برنامه ریزی داشته ایم، اذعان کرد: بومی سازی برنامه های فرهنگی و مذهبی یکی دیگر از سیاست های اصلی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان است؛ منظور از بومی سازی اجرای برنامه های متناسب با فرهنگ، علاقه و سلیقه مردم است.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان گلستان بر لزوم کانون محوری در استان تاکید کرد و افزود: این سیاست را چند سالی است در استان اجرا کرده ایم اما تاکنون به آن نتیجه مطلوبی که مد نظرمان است، دست پیدا نکرده ایم.

به گفته این مسئول گلستانی، کانون محوری بر این اساس است که باید به تک تک کانون ها فکر کرده و برای آنها برنامه ای مدون در نظر بگیریم.

وی از برون سپاری بسیاری از فعالیت دبیرخانه استان به کانون ها خبر داد و اظهار کرد: حدود 90 درصد از فعالیت های دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان را واگذار کردیم به طوری که هر بخش از کارها را کانونی که در راستای موضوع مرتبط فعالیت می کند، به دست گرفته است.

بیکی از فعالیت 350 کانون فرهنگی هنری در این دبیرخانه خبر داد و تصریح کرد: سعی داریم بر اساس برنامه پنجم توسعه این تعداد را به بیش از 450 نفر برسانیم.

این مسئول گلستانی با اشاره به این نکته که این کانون ها از درجه یک تا چهار بر اساس نوع فعالیت، توانایی و گستره کاری تقسیم بندی می شوند، افزود: 60 درصد از این کانون ها در روستا به فعالیت خود می پردازند.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان با تاکید بر اینکه سیاست کلی این دبیرخانه بر این است تا بیشترین فعالیت در روستاها انجام شود، افزود: از آنجاییکه عمده امکانات فرهنگی در شهرها قرار دارد و روستاها همواره از این شرایط مطلوب بی بهره بوده اند، بنا را بر این گذاشتیم تا به روستاها بیش از گذشته در بحث امکانات فرهنگی هنری پرداخته شود.

کار فرهنگی در رده سنی خردسال بسیار تاثیرگذاراست

وی کار فرهنگی را از رده سنی خردسال بسیار تاثیرگذار دانست و خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم که در زمینه آموزش و فرهنگ تاثیرگذار باشیم باید از کودکان کار خود را آغاز کنیم.

بیکی با اعلام این مطلب که کلیات شخصیت کودک تا هفت سالگی شکل می گیرد، اذعان کرد: این دبیرخانه آموزش و تشویق کودکان و حضور آنها را در دستور کار قرار داده اما نیاز است تا سایر دستگاهها نیز در این بخش ورود پیدا کنند.

وی از انعقاد تفاهم نامه ای بین دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد و آموزش و پرورش گلستان خبر داد و اظهار کرد: با این تفاهم نامه خواستیم تا در قالب اجرای برنامه های مختلف ارتباط نزدیکی با مدارس در مقاطع مختلف داشته باشیم.

یکی از مشکلات ما عدم توجه به کودکان برای فعالیت در حوزه فرهنگ است

به گفته  مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان، یکی از عمده مشکلات ما، عدم توجه به کودکان برای تشویق به فعالیت در حوزه فرهنگ و پس از آن صرف هزینه برای جذب جوانان و نوجوانان در این حوزه هستیم.

وی تصریح کرد: هزینه ای که در سنین بالا برای جذب جوانان می شود اگر در ابتدای شکل گیری شخصیت افراد یعنی خردسالی می شد به مراتب نتیجه ای بسیار بهتری را به همراه داشت.

بیکی چهار محیط را برای کودکان و خرسالان بسیار تاثیرگذارو حساس دانست و گفت: مدرسه، محله، مسجد و منزل از محیط های بسیار مهم و سرنوشت ساز برای کودکان به شمار می روند که اگر توجه کافی به این محیط ها نشود کودکان در همان سنین ابتدایی دچار اسیب شده و با چالش هایی مواجه می شوند.

وی مسجد را محیطی امن و آرامش بخش برای کودکان و نوجوانان دانست و افزود: با حضور رده های سنی در این مکان، افراد از هر گزندی در امان خواهند بود.

این مسئول گلستانی در خاتمه با بیان این نکته که در گذشته مساجد تنها فعالیت های مسجدی مانند نماز جماعت و قران را پوشش می دانند، خاطر نشان کرد: امروزه مساجد به مکانی فرهنگی و هنری برای آموزش سنین مختلف تبدیل شده که اعلاوه بر فعالیت های مسجدی سایر برنامه های آموزشی و تفریحی را در دستور کار خود قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.