پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۵

به گزارش خبرنگار تئاتر باشگاه خبرنگاران رضا کیانیان بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در سال 1330 در تهران به دنیا آمد و در…

به گزارش خبرنگار تئاتر باشگاه خبرنگاران رضا کیانیان بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در سال 1330 در تهران به دنیا آمد و در خانواده‌ی پرجمعیت بزرگ شده، دارای دو خواهر و چهار برادر است همچنین خود او هم فرزند دوم خانواده است.

وی دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستانش را در مشهد گذرانده همچنین در حوزه‌ی علمیه مشهد به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخته است.

اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال 1345 اولین نمایش از “پا نیفتاده‌ها” را به قلم غلامحسین ساعدی بازی کرد.

رضا کیانیان به مدت 3 سال در گروه تئاتر برادرش داوود فعالیت داشت و در سال 1355 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته‌ی تئاتر فارغ‌التحصیل شد.

رضا از سال 1345 بازیگری تئاتر را آغاز کرد و در نمایش‌های “آنتیگونه” ، “خرده بورژوا”، “چهره‌های سیمون ماشا” ازدواج آقای “می سی سی پی”،”یادگار سالهای شن “و… بازی کرد.

او در فروردین 89 با بازی در نمایش پروفسور “بوبوس” کارگردانی آتیلا پسیانی بعد از 6 سال دوری از تئاتر دوباره به صحنه‌ی نمایش بازگشت.

آغاز فعالیت رضا کیانیان در سینما از سال 1368 با حضور در فیلم “تمام وسوسه‌های زمین” ساخته حمید سمندریان بود.

او در شانزدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلم “آژانس شیشه‌ای” جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش دوم را گرفت و در سیزدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای در فیلم “کیمیا” کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم بود.

همچنین او فیلم‌های “سینما سینماست” و “روبان قرمز” بازی‌های فوق‌العاده ارائه داده است.

رضا کیانیان برای بازی ماندگارش در فیلم “خانه‌ای روی‌ آب” سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را در بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به دست آورد.

معروفترین نقش تلویزیونی رضا کیانیان نقش جمشید در سریال “شلیک نهایی” و البته برجسته ترین کار او در تلویزیون بازی در سریال “مختارنامه” در نقش عبدالله بن زبیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.