پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۳

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛شهر تاریخی نراق در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری دلیجان قرار دارد.  این شهر که در مسیر…

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛شهر تاریخی نراق در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری دلیجان قرار دارد.
 
این شهر که در مسیر دلیجان به مشهد اردهال و کاشان واقع شده ،و به علت قرارگیری از سه طرف بین کوه، دارای آب و هوای کوهستانی و دلپذیر است.
 

نراق با وسعتی حدود ۷۰ کیلومتر مربع و ۲۰۰ میلی لیتر بارندگی در سال، دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی در استان مرکزی است.
 
این شهر با قدمتی ۲ هزارساله قابلیت جذب گردشگران مختلف و با سلیقه‌های متفاوت را دارد،به طوری که نراق با داشتن آثار و بناهای تاریخی، خانه‌های قدیمی و همچنین چندین امامزاده و در کنار این‌ها آب و هوا و مناظر طبیعی کوهستانی، می‌تواند به منطقه‌ای گردشگری تبدیل شود.

 

 دره آبشتا یا آبشار گیسو در سه کیلومتری شمال غربی شهر نراق و در امتدا کوه اُل قرار دارد.
 
در انتهای این دره، آبشار فصلی زیبایی وجود دارد که به علت رویش گیاه پرسیاوش، در گویش محلی آن را گیسو می‌نامند، ارتفاعات این دره محلی مناسب برای صخره نوردی است.
 

آب انبارهای شهر نراق یکی از شاهکارهای معماری دوره قاجار هستند، این آب‌انبارها در هر سه محله نراق یعنی محله بالا، محله پائین و محله بازار دیده می‌شوند.
 
آب‌انبار حاج مهدی که به آب‌انبار محله بالا نیز شهرت دارد، از آثار دوره قاجار به حساب می‌آید و در سال ۱۳۸۰ با شماره ۴۶۰۶ در سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید.
 
کوه ویلیجیا و میل نراق در شرق نراق قرار دارد و از دامنه آن چشمه رود جریان دارد.

میل نراق نیز در ۷ کیلومتری شرق این شهر در گردنه‌ای موسوم به گردنه نراق در مسیر نراق – مشهد اردهال و در دامنه کوه ویلیجیا خودنمایی می‌کند.
 
این میل در نقطه‌ای قرار دارد که بر تمامی دشت و کوه‌های اطراف اشراف دارد،به طوری که از شرق به منطقه مشهد اردهال، از غرب به شهر نراق و از شمال‌غرب به بخشی از جاسب مسلط است.
 

 

غار چال نخجیر نراق متعلق به دوره سوم زمین شناسی است و یکی از پدیده‌های انگشت شمار جهان به‌ شمار می‌‌آید که در سال ۱۳۶۸ توسط گروهی از کوهنوردان شناسایی شده ‌است.
 
این غار در منطقه ای به نام چال نخجیر در حدود مابین نراق و دلیجان واقع شده است.

کارشناسان آن را مربوط به دوره سوم زمین شناسی می‌دانند و با توجه به مناظر کم نظیر اهمیت ویژه ای در امر جذب جهانگردان جهان دارد.
 
چشمه رود در شرق شهر نراق و در دامنه کوه زیبای ویلیجیا قرار دارد و در ادامه به منطقه جاسب منتهی می‌شود.
 
ارتفاعت این منطقه بسیار زیبا و دلنشین است و در ایام گرم تابستان پذیرای خیل کثیری از مردم منطقه بخصوص ساکنان شهر کاشان می‌باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.