جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۱:۳۷

به گزارش خبرنگار مهر، سیدتقی نوربخش عصر پنج شنبه در همایش سراسری رؤسا و کارشناسان حقوقی و امور مجلس در تبریز اظهار داشت:…

به گزارش خبرنگار مهر، سیدتقی نوربخش عصر پنج شنبه در همایش سراسری رؤسا و کارشناسان حقوقی و امور مجلس در تبریز اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی 16 مزیت بیمه ای را برای این بیمه شدگان تامین می کند که به دلیل این گستردگی در دامنه پوشش سازمان با مشکلات عدیده ای روبرو است که برخی از آنها دلیل تاریخی دارد و از عدم دقت در ایجاد تعادل بین منابع و مصارف ناشی شده است.

نوربخش ادامه داد: این شرایط تا سال 82 در جریان بود تا اینکه در این سال منابع سازمان به عدد  سه هزار و 600 میلیارد تومان و مصارف آن به دو هزار و 600 میلیارد تومان رسید و مبلغ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت این ارقام برای حفظ سرمایه بیمه شدگان به سرمایه گذاری اختصاص یافت.

وی در عین حال تصریح کرد: سال گذشته زمانی که مدیریت این سازمان به بنده سپرده شد بدلیل مشکلاتی که در 9 سال گذشته رخ داد سازمان تامین اجتماعی با کسری بودجه پنج هزار میلیارد تومانی مواجه شد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی  ادامه داد: اتفاقاتی در چند سال آخر دولت پیشین رخ داد که اعتماد عمومی را به عنوان برند این سازمان با چالش مواجه ساخت و همچنین امنیت اجتماعی را که تولید سازمان به حساب می آید تهدید کرد که در نتیجه این چالش ها سازمان سراغ ماموریته ایی رفت که ارتباطی به آنها نداشت.

وی ادامه داد: با آغاز بکار دولت تدبیر و امید، اولین اقدام ما این بود که سازمان را از حواشی بوجود آمده خارج سازیم و در نتیجه توانستیم بدون فروش داراییها کسری پنج هزارمیلیارد تومانی سال قبل را مدیریت کنیم.

نوربخش با اشاره به افزایش 25 درصدی مستمری های این سازمان اظهار داشت: سیاست دولت اولیت بخشی به رفاه اجتماعی است و در نتیجه توجه ویژه ای به بخش درمان دارد که در چارچوب این اولویت سازمان تامین اجتماعی مبلغ سه هزار میلیارد تومان به طرح تحول سلامت اختصاص داد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: از روزی که مسئولیت این سازمان به بنده سپرده شد تلاش کردم تا با همکاری بدنه، سازمان در چهار محور قانون مداری، برنامه محوری، پاسخگویی و پاکدستی این مجموعه را به مدار اصلی آن باز گردانیم.

وی در ادامه با اشاره به آمار بالای پرونده های شکایت از سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری تصریح کرد: این ارقام نشان از یک چرخه معیوب در بخشنامه ها و همچنین کاستی در تعامل با دیگر دستگاه ها است.

نوربخش افزود: در همین راستا تلاش کرده ایم تا با تشکیل شورای حقوقی به یک برداشت واحد از قوانین موجود دست یابیم.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی همچنین با بیان اینکه برنامه راهبردی سازمان از چهار ماه پیش در دست تدوین است ادامه داد: تلاش می کنیم تا ظرف همین سال این برنامه را به سر انجام برسانیم نوربخش تصریح کرد این برنامه حداقل برای پنج سال آینده طراحی خواهد شد و طی آن ساختار سازمان متناسب با ماموری تهای  آن اصلاح خواهد شد.

نوربخش افزود: می بایست با یک آسیب شناسی اصولی میزان شکایات از این سازمان را در دیوان عدالت اداری کاهش دهیم و زمانی به این موفقیت دست خواهیم یافت که تعداد پرونده ها هر سال نسبت به سال قبل کمتر شود .

بیش از دو میلیون نفر در آذربایجان شرقی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند

رحیم اردلان، مشاور مدیرعامل و مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی ضمن ارائه گزارش عملکرد تعداد افراد تحت پوشش تامین اجتماعی استان را بیش از دو میلیون نفر دانسته و افزود: این اداره کل به 98 هزار مستمری بگیر و بازنشسته ارائه خدمات نموده و با 64 هزار کارگاه در ارتباط است.

وی با اشاره به چالش های تامین اجتماعی ناشی از تصویب قوانین و مقررات خاطر نشان کرد: قوانین و مقرراتی که سازمان تکلیف می گردد که در سازمان پیش بینی نشده است و از آن جمله تصویب قانون تنظیم خانواده و به تبع آن افزایش طلاق های صوری، ماده 148 کار و ماده 59 قانون نوسازی صنایع اشاره نمود که علاوه بر طولانی نمودن فرآیندهای کاری موجب طرح دعوای کثیری در محاکم عمومی می شود.

مدیر کل تامین اجتماعی استان تعداد پرونده های جاری مطروحه استان در دیوان عدالت اداری و محاکم عمومی را هزار و 395 پرونده دانسته و اظهار امیدواری کرد که برگزاری این همایش ضمن یکسان سازی و تقارب نظرات موجب کاهش دعاوی شود.

سید حسن سیدی، مدیر درمان تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی نیز برگزاری همایش های حقوقی را در رفع چالش هایی که سازمان در حوزه قوانین و مقررات و امور دعاوی با آنها روبرو است موثر دانسته و افزود: از جمله چالش هایی که سازمان در سال های اخیر در تصویب قوانین با آن مواجه بوده است، قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی می باشد که بدلیل کم توجهی در تصویب این قانون اختلاط بیشتری در حوزه های بیمه ای و حمایتی بوجود آمده و در موارد بسیاری از جمله در قوانین بودجه سالانه کل کشور تعهدات خارج از مکانیزم های بیمه ای به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می شود.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی با ماهیت بیمه ای سه نوع ماموریت متفاوت در حوزه بیمه ای، درمانی و اقتصادی دارد که بدلیل عدم مرز بندی مشخص، شاهد هستیم که در تصویب قوانین، سازمان تامین اجتماعی با ماهیت بیمه ای را بیشتر بسوی فعالیتهای حمایتی سوق پیدا می کند.

نعیمی، مدیر کل دفتر امور حقوقی و دعاوی سازمان نیز در این همایش اقدامات دفتر حقوقی و دعاوی را در سال گذشته تشریح کرد و از راه اندازی نرم افزار حقوقی خبر داد و افزود: این نرم افزار، نرم افزاری جامع و یکپارچه است که مجموع اطلاعات واحدهای حقوقی اعم از بیمه ای و درمانی را در یک سیستم ضبط و ثبت خواهد کرد.

وی همچنین از جذب نیروی انسانی از طریق برگزاری آزمون و مصاحبه در امور حقوقی سازمان خبر داد و افزود: این آزمون از طریق سازمان سنجش و جهت جذب نیرو در شرکت کار و تامین انجام خواهد شد.

نعیمی شورای حقوقی سازمان را یکی از مهمترین شوراهای فعال در سازمان دانست و خاطر نشان کرد: این شورا با حضور اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات دیوان عدالت اداری طی سال اخیر بیش از 12 جلسه تشکیل داده و مصوبات خود را به مدیریت ارشد سازمان ارائه نموده است.

مدیر کل دفتر امورحقوقی و دعاوی صدور دستورالعمل اجرائی ماده 50 قانون تامین اجتماعی را از دیگر اقدامات این دفتر دانسته و اذعان داشت این دستورالعمل در وصول مطالبات سازمان بسیار موثر خواهد بود .

وی همچنین با اشاره به تاکید مدیرعامل سازمان بر تنقیح قوانین و مقررات افزود دفتر حقوقی و دعاوی اهتمام دارد قوانین و مقررات در تدوین بخشنامه ها و دستورالعملهای اجرائی لحاظ گردیده و از این طریق ضمن ارتقای کیفیت خدمات کاهش دعاوی را محقق نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *