پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۱

به گزارش ایرنا، ˈناهید سرباز پورˈ روز چهارشنبه در جلسه شورای استاندارد شهرستان رفسنجان افزود: سال گذشته برای 42 هزار تن محموله پسته…

به گزارش ایرنا، ˈناهید سرباز پورˈ روز چهارشنبه در جلسه شورای استاندارد شهرستان رفسنجان افزود: سال گذشته برای 42 هزار تن محموله پسته و مغز پسته صادراتی به ارزش 380 میلیون دلار، دو هزار و 720 مجوز و گواهینامه استاندارد صادر شد.

وی بیان کرد: سه ماه اول امسال نیز برای هشت هزار و 500 تن پسته و مغز پسته 466 گواهینامه استاندارد صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.4 برابر رشد داشته است.

وی گفت: 280 واحد تولیدی در رفسنجان فعال هستند که از این تعداد 97 واحد پروانه استاندارد محصولات تولیدی دریافت کردند.

رییس اداره استاندارد رفسنجان افزود: 15 معدن شن و ماسه در رفسنجان وجود دارد که از این تعداد شش معدن پروانه استاندارد دریافت کردند.

وی خاطرنشان کرد: مصالح ساختمانی بویژه شن و ماسه، آجر و بتن ها باید علامت استاندارد اجباری داشته باشند زیرا در غیر این صورت در کیفیت یک ساختمان اثر می گذارند و موجب خسارت های ناگوار می شوند.

وی بیان کرد: واحدی که پروانه استاندارد دریافت می کند دلیل بر این نیست که خوب خواهد ماند لذا باید نظارت ها بیشتر باشد تا تخلفی صورت نگیرد.

سرباز پور گفت: سال گذشته پروانه استاندارد دو واحد تولید بتن ابطال شد و لازم است آزمایشگاه کنترل کیفی مواد راه اندازی شود.

وی تصریح کرد: آسانسور یکی از کالاهایی است که هنگام تولید و نصب، مشمول استاندارد اجباری است چرا که خیلی ریزه کاری دارد.

وی افزود: میلگرد در ساختمان سازی مهم است و سنجش میزان مقاومت و استاندارد آن وجود ندارد.

رییس اداره استاندارد رفسنجان یادآور شد: خریداران و همشهریان می توانند کد ده رقمی زیر علامت استاندارد بر روی کالا را توسط سامانه پیامکی 10001517 ارسال و تمام مشخصات و اعتبار کالا را دریافت کنند یا از طریق سایت سازمان استاندارد از مشخصات کالا آگاه شوند.

وی تاکید کرد: هرگونه تبلیغات از سوی شرکت های تولید کننده در جراید باید بعد از دریافت گواهینامه استاندارد صورت گیرد.

وی همچنین به 212 وسیله بازی شناسایی شده غیر استاندارد در پارک ها و زمین بازی این شهرستان در بازدید سال گذشته اشاره کرد و افزود: وسایل بازی در مدارس و پیش دبستانی ها نیز وجود دارد که با مدیران آنها هماهنگ شده که در صورت بروز حادثه ای مدیران، مسوول هستند.

سرباز پور با بیان اینکه تجهیزات و وسایل بازی فلزی استاندارد نیستند، تصریح کرد: از سال گذشته به دلیل شدت ضربه وارده به کمر بچه ها، نشیمنگاه تاب های فلزی، غیر استاندارد اعلام شده و باید به غیر از زنجیر آن، نشیمنگاه غیرفلزی ساخته شود تا کودکان آسیبی نبینند.

فرماندار رفسنجان نیز در این نشست گفت: اگر در بخش های مختلف بر کالاهای مورد مصرف امور مختلف از جمله ساختمان سازی و استاندارد وسایل پیگیری و نظارت قوی صورت گیرد به یقین اتفاقات در جامعه کاهش می یابد.

حمید ملانوری با تاکید بر اینکه نظارت بر استاندارد مصالح ساختمانی پروژه های عمرانی بویژه دولتی باید به طور جدی صورت گیرد، افزود: استان کرمان بر روی گسل های زلزله خیز قرار دارد و لازم است بهترین نظارت ها در ساختمان سازی از سوی نظام مهندسی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: نظام مهندسی رفسنجان یکی از بهترین نظام های مهندسی در سطح استان و کشور است و باید نظارت های خود را به طور ویژه و نامحسوس بیشتر از پیش در زمینه استاندارد مصالح ساختمانی از جمله میلگرد، شن و ماسه، تیرچه بلوک، آهن و فونداسیون انجام دهد تا از کار قانون گریزان جلوگیری شود.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان هم گفت: 80 درصد اقتصاد مردم رفسنجان وابسته به پسته است لذا لازم است در خصوص استاندارد سموم که بیشتر سرطان ها ناشی از مصرف سموم بی رویه و بی کیفیت است تدابیری اندیشیده شود.

ˈرضا بمانیˈ افزود: ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفی سموم استاندارد در رفسنجان الزامی است تا کشاورزان سموم استاندارد را استفاده کنند و از تهدید سلامت جامعه جلوگیری شود.ک/2

7440/8154

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.