چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۰۷:۲۰

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 40 درصد نانوایی‌ها زیر ظرفیت کار می‌کنند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری…

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 40 درصد نانوایی‌ها زیر ظرفیت کار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، راضیه علیرضایی در نشست تخصصی آرد و نان که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: حدود 40 درصد نانوایی‌ها زیر ظرفیت یعنی با روزی 3 تا 4 کیسه آرد کار می‌کنند و از حدود 2600 واحد نانوایی تنها 160 واحد با ظرفیت بالا فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه باید قیمت نان افزایش یابد، افزود: افزایش قیمت نان باید بر پایه موضوعاتی چون ظرفیت و کارکرد بهینه ماشین‌آلات، سلامت، کیفیت نان و همچنین انرژی و شرایط تولید در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد: صنف نانوایی‌ها از قدیمی‌ترین‌ صنف‌ها بوده و برای مردم دارای ارزش هستند. در این صنف سلامت مردم و حمایت از تولید باید در نظر گرفته شود. با استفاده از مشاوره دانشگاهیان این امر ممکن است.

فرماندار مشهد نیز گفت: دولت با تثبیت نرخ برای نانوایی‌ها موجب عدم سرمایه‌گذاری و در نتیجه کاهش کیفیت نان شده است.

حسن موحدیان اظهار کرد: با توجه به اینکه قوت اغلب مردم جامعه و به خصوص قشر ضعیف نان است، باید از نانوایان که با وجود مشکلات زیاد فعالیت می‌کنند حمایت کنیم.

وی با اشاره به این نکته که استفاده از علوم در نانوایی‌ها سبب افزایش قیمت می‌شود، بیان کرد: حساسیت خاص دولت بر قیمت نان سبب شده که با توجه به افزایش هزینه‌های خدمات نانوایی‌ها در چند سال اخیر نتوانیم قیمت نان را بالا ببریم.

فرماندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: متاسفانه نانوایی‌ها در کانالی قرار گرفته‌اند که راه خروجی و حتی انتخاب کارخانه مورد تایید خود را ندارند که این امر سبب عدم سرمایه‌گذاری نانوایی‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان همه نانوایی‌ها را به یکباره اصلاح کرد، تاکید کرد: انتخاب پنج نانوایی در سطح شهر و تامین آرد آن توسط یک کارخانه‌ی آرد استاندارد شده که بتواند با قیمت آزاد آرد بفروشد از راهکارهای موثر در این زمینه بوده که موجب تشویق سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود.

فرماندار مشهد گفت: پیش از حذف یارانه‌ها دو نوع نانوایی آزاد و دولتی وجود داشت که نانوایی‌های آزاد با وجود قیمت بالا به دلیل کیفیت بالای نان، مشتری بیشتری داشت ولی اکنون محدود کردن نانوایی‌ها موجب کاهش کیفیت نان شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *