چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۳

به گزارش خبرنگار مهر، اين مراسم ظهر چهارشنبه با حضور مديركل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، شهردار مشهد، مديركل اوقاف و امور خيريه، رياست…

به گزارش خبرنگار مهر، اين مراسم ظهر چهارشنبه با حضور مديركل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، شهردار مشهد، مديركل اوقاف و امور خيريه، رياست رسيدگي به امور مساجد آستان قدس و برخي ديگر از مسئولان استاني  برگزار شد.

در اين همايش از بين 123 مسجد برگزار كننده مراسم فرهنگي و معنوي اعتكاف، بر اساس معيارهاي منشور اعتكاف 40 مسجد انتخاب و از متوليان فعال آن تقدير شد.

معيارهاي به كار رفته در انتخاب اين مساجد، ارزش هايي از قبيل شركت در  گردهمايي‌هاي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، برگزاري گردهمايي هاي آموزشي و توجيهي معتكفان قبل از موعد اعتكاف و حفظ اعتدال در مبلغ دريافتي ثبت نام از معتكفان بود.

همچنين تدوين برنامه زمانبندي براي معتكفان، رعايت تفكيك جمعيتي (بانوان و آقايان) در هنگام ثبت نام، رعايت مسائل بهداشتي در مساجد و آشپزخانه ها، رعايت زمان استراحت شبانه و تبليغات محيطي نيز از  معيارهاي ارزيابي انتخاب مساجد فعال بود.

همچنين از ديگر محورهاي انتخاب مسجد فعال كه در اين همايش مورد تقدير قرار گرفتند مي توان به حضور امام جماعت مسجد به صورت ثابت، مديريت گوشي هاي همراه، استفاده از سخنران و اساتيد و همكاري و هماهنگي با ستاد اعتكاف استان و اعلام گزارش نهايي توسط مساجد اشاره كرد.

متوليان اعتكاف خدمتگزاران جامعه و فرهنگ اسلامي هستند

در اين همايش مديركل تبليغات اسلامي خراسان رضوي با بيان اينكه اعتكاف از رويش هاي انقلاب اسلامي است گفت:‌ متوليان اعتكاف خدمتگزاران جامعه و فرهنگ اسلامي هستند.

حجت الاسلام محمود مرويان حسيني با اشاره به بحث مهدويت(عج) و انتظار ظهور در آستانه ميلاد منجي عالم بشريت حضرت مهدي (عج) افزود:‌ كساني كه براي فرهنگ انتظار تلاش مي كنند بايد در رفتار دروني ورفتارهاي اجتماعي خود تذهيب نفس، ايمان و معرفت ديني را در خود نهادينه كنند و اعتكاف يك فرصت مناسب براي رسيدن به اين مقصود است.

اعتكاف مهمترين بحث هاي معنوي و فرهنگي است

همچنين در اين مراسم شهردار مشهد با بيان اينكه در مراسم اعتكاف انسان ها در اوج صفا و صميميت به يك خلوت دلي رسيده و دنيا و آخرت خود را به يك ديگر پيوند مي زنند گفت:‌ اعتكاف از مهمترين بحث هاي معنوي و فرهنگي است كه در نهايت به طهارت روح و نفس انسان منجر مي شود.

صولت مرتضوي با تأكيد به اينكه اعتكاف حج ديگري است افزود: وظيفه ما به عنوان خادمين مردم مشهد اين است كه زمينه و بستر آسايش شهروندان را براي برگزاري بهتر اين مراسم بزرگ الهي آماده كنيم.

وي با بيان اينكه اعتكاف از بركات انقلاب اسلامي است گفت: در مراسم اعتكاف از كلان شهرهايي همچون مشهد به عنوان پايتخت معنوي جهان اسلام گرفته تا دورترين روستاهاي ايران، شاهد حضور گسترده مردم هستيم.

اعتكاف 93 بر اساس معيارهاي منشور اعتكاف برگزار شد

همچنين در اين همايش كارشناس مسئول امورمساجد اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي با بيان اينكه مراسم اعتكاف امسال نسبت به سال هاي قبل از كيفيت بهتري برخوردار بود گفت:‌ گزارشات رسيده حاكي از برگزاري مراسم اعتكاف به صورت سالم و بر اساس معيارهاي تعريف شده توسط منشور اعتكاف بود.

 حجت الاسلام حسينعلي رحمتي با اشاره به اهميت تفكيك خواهران و برادران در هنگام ثبت نام اعتكاف افزود:‌ در مراسم امسال شاهد رعايت اين امر مهم از سوي متوليان امر اعتكاف بوديم.

وي با اعلام توزيع بسته هاي فرهنگي در مراسم اعتكاف 93 ادامه داد:‌ امسال در بيش از 90درصد از مساجد مشهد قبل ازشروع ايام اعتكاف همايش هاي آموزشي و توجيهي ويژه اي براي معتكفان برگزار شد.

گفتني است، اين همايش در سالن همايش هاي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.