چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۳

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم ظهر چهارشنبه با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، شهردار مشهد، مدیرکل اوقاف و امور خیریه، ریاست…

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم ظهر چهارشنبه با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، شهردار مشهد، مدیرکل اوقاف و امور خیریه، ریاست رسیدگی به امور مساجد آستان قدس و برخی دیگر از مسئولان استانی  برگزار شد.

در این همایش از بین ۱۲۳ مسجد برگزار کننده مراسم فرهنگی و معنوی اعتکاف، بر اساس معیارهای منشور اعتکاف ۴۰ مسجد انتخاب و از متولیان فعال آن تقدیر شد.

معیارهای به کار رفته در انتخاب این مساجد، ارزش هایی از قبیل شرکت در  گردهمایی‌های اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، برگزاری گردهمایی های آموزشی و توجیهی معتکفان قبل از موعد اعتکاف و حفظ اعتدال در مبلغ دریافتی ثبت نام از معتکفان بود.

همچنین تدوین برنامه زمانبندی برای معتکفان، رعایت تفکیک جمعیتی (بانوان و آقایان) در هنگام ثبت نام، رعایت مسائل بهداشتی در مساجد و آشپزخانه ها، رعایت زمان استراحت شبانه و تبلیغات محیطی نیز از  معیارهای ارزیابی انتخاب مساجد فعال بود.

همچنین از دیگر محورهای انتخاب مسجد فعال که در این همایش مورد تقدیر قرار گرفتند می توان به حضور امام جماعت مسجد به صورت ثابت، مدیریت گوشی های همراه، استفاده از سخنران و اساتید و همکاری و هماهنگی با ستاد اعتکاف استان و اعلام گزارش نهایی توسط مساجد اشاره کرد.

متولیان اعتکاف خدمتگزاران جامعه و فرهنگ اسلامی هستند

در این همایش مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه اعتکاف از رویش های انقلاب اسلامی است گفت:‌ متولیان اعتکاف خدمتگزاران جامعه و فرهنگ اسلامی هستند.

حجت الاسلام محمود مرویان حسینی با اشاره به بحث مهدویت(عج) و انتظار ظهور در آستانه میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) افزود:‌ کسانی که برای فرهنگ انتظار تلاش می کنند باید در رفتار درونی ورفتارهای اجتماعی خود تذهیب نفس، ایمان و معرفت دینی را در خود نهادینه کنند و اعتکاف یک فرصت مناسب برای رسیدن به این مقصود است.

اعتکاف مهمترین بحث های معنوی و فرهنگی است

همچنین در این مراسم شهردار مشهد با بیان اینکه در مراسم اعتکاف انسان ها در اوج صفا و صمیمیت به یک خلوت دلی رسیده و دنیا و آخرت خود را به یک دیگر پیوند می زنند گفت:‌ اعتکاف از مهمترین بحث های معنوی و فرهنگی است که در نهایت به طهارت روح و نفس انسان منجر می شود.

صولت مرتضوی با تأکید به اینکه اعتکاف حج دیگری است افزود: وظیفه ما به عنوان خادمین مردم مشهد این است که زمینه و بستر آسایش شهروندان را برای برگزاری بهتر این مراسم بزرگ الهی آماده کنیم.

وی با بیان اینکه اعتکاف از برکات انقلاب اسلامی است گفت: در مراسم اعتکاف از کلان شهرهایی همچون مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام گرفته تا دورترین روستاهای ایران، شاهد حضور گسترده مردم هستیم.

اعتکاف ۹۳ بر اساس معیارهای منشور اعتکاف برگزار شد

همچنین در این همایش کارشناس مسئول امورمساجد اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه مراسم اعتکاف امسال نسبت به سال های قبل از کیفیت بهتری برخوردار بود گفت:‌ گزارشات رسیده حاکی از برگزاری مراسم اعتکاف به صورت سالم و بر اساس معیارهای تعریف شده توسط منشور اعتکاف بود.

 حجت الاسلام حسینعلی رحمتی با اشاره به اهمیت تفکیک خواهران و برادران در هنگام ثبت نام اعتکاف افزود:‌ در مراسم امسال شاهد رعایت این امر مهم از سوی متولیان امر اعتکاف بودیم.

وی با اعلام توزیع بسته های فرهنگی در مراسم اعتکاف ۹۳ ادامه داد:‌ امسال در بیش از ۹۰درصد از مساجد مشهد قبل ازشروع ایام اعتکاف همایش های آموزشی و توجیهی ویژه ای برای معتکفان برگزار شد.

گفتنی است، این همایش در سالن همایش های اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.