شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۱:۴۱

علي جمشيدي درگفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه در بخش محصولات فرعي جنگل، مرتع، داروهاي گياهي و صنعتي 135 گونه گياهي در…

علي جمشيدي درگفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه در بخش محصولات فرعي جنگل، مرتع، داروهاي گياهي و صنعتي 135 گونه گياهي در استان سمنان شناسايي شده است اظهار داشت: از اين تعداد 50 گونه گياهي به صورت سنتي مورد بهره برداري و پنج نوع ديگر به صورت تجاري مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي باريجه، وشق، كتيرا، آويشن و … را از مهترين گونه هاي گياهي موجود در دامغان ذکر کرد و افزود: مناطق تويه دروار، طزره و چهارگنبدان از مهمترين مناطق رويش گونه هاي گياهي در این شهرستان است و در زمان برداشت آن ها برای حدود 40 نفر مجوزهاي لازم از سوي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري صادر می شود.

مسئول واحد مرتع اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان با بيان اينكه 40.5 درصد اراضی شهرستان را مرتع تشكيل مي دهد افزود: در حال حاضر بيش از يك هزار و 200نفر با ظرفيت 144هزار و 256 واحد دامي از مراتع شهرستان بهره برداري مي كنند.

جمشيدي خاطرنشان ساخت: مراتع شهرستان دامغان با توجه به تنوع گونه هاي گياهي موجود از مهمترين و با ارزش ترين منابع و طبيعي تجديد شونده بوده كه بهره برداري صحيح توأم با عمليات اصلاح و احياء آن مي تواند نقش مهمي در حفاظت از آب و خاك و تأمين نيازمندي هاي در زمينه مواد پروتئيني ايفا كند.

وي به مهمترين اقدامات انجام شده در سطح مراتع شهرستان دامغان پرداخت و اظهار داشت: اجراي عمليات قرق مراتع ييلاقي به ميزان پنج هزار و 700 هكتار، قرق مراتع قشلاقي به ميزان دو هزار هكتار، مرمت چشمه علي با حجم عملياتي يك دهنه، احداث آبشخور فلزي به تعداد 67 باب و احداث سطح عايق به ميزان 200 متر از مهمترين اقدامات عمليات هاي اجرا شده در سطح مراتع شهرستان است.

مسئول واحد مرتع اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان در خاتمه، عمليات هاي اجرا شده در اين شهرستان را در سطح مراتع پلاس، چاه شور، يزدان آباد، چنگي، لوان، كلاته رودبار، جزن، سربند ديباج، قوشه و … در شمال، جنوب و جنوب غربي شهرستان دامغان بيان كرد.

استان سمنان داراي سه ميليون و 741 هزار و 386 هكتار مرتع بوده كه از اين ميزان 543 هزار و 343 هكتار در شهرستان دامغان قرار دارد كه 14.5 درصد از مساحت استان سمنان را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *