40 گونه گياه دارویی ظرفیتی مناسب برای سرمایه گذاری در دامغان است

علي جمشيدي درگفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه در بخش محصولات فرعي جنگل، مرتع، داروهاي گياهي و صنعتي 135 گونه گياهي در استان سمنان شناسايي شده است اظهار داشت: از اين تعداد 50 گونه گياهي به صورت سنتي مورد بهره برداري و پنج نوع ديگر به صورت تجاري مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي باريجه، وشق، كتيرا، آويشن و … را از مهترين گونه هاي گياهي موجود در دامغان ذکر کرد و افزود: مناطق تويه دروار، طزره و چهارگنبدان از مهمترين مناطق رويش گونه هاي گياهي در این شهرستان است و در زمان برداشت آن ها برای حدود 40 نفر مجوزهاي لازم از سوي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري صادر می شود.

مسئول واحد مرتع اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان با بيان اينكه 40.5 درصد اراضی شهرستان را مرتع تشكيل مي دهد افزود: در حال حاضر بيش از يك هزار و 200نفر با ظرفيت 144هزار و 256 واحد دامي از مراتع شهرستان بهره برداري مي كنند.

جمشيدي خاطرنشان ساخت: مراتع شهرستان دامغان با توجه به تنوع گونه هاي گياهي موجود از مهمترين و با ارزش ترين منابع و طبيعي تجديد شونده بوده كه بهره برداري صحيح توأم با عمليات اصلاح و احياء آن مي تواند نقش مهمي در حفاظت از آب و خاك و تأمين نيازمندي هاي در زمينه مواد پروتئيني ايفا كند.

وي به مهمترين اقدامات انجام شده در سطح مراتع شهرستان دامغان پرداخت و اظهار داشت: اجراي عمليات قرق مراتع ييلاقي به ميزان پنج هزار و 700 هكتار، قرق مراتع قشلاقي به ميزان دو هزار هكتار، مرمت چشمه علي با حجم عملياتي يك دهنه، احداث آبشخور فلزي به تعداد 67 باب و احداث سطح عايق به ميزان 200 متر از مهمترين اقدامات عمليات هاي اجرا شده در سطح مراتع شهرستان است.

مسئول واحد مرتع اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان در خاتمه، عمليات هاي اجرا شده در اين شهرستان را در سطح مراتع پلاس، چاه شور، يزدان آباد، چنگي، لوان، كلاته رودبار، جزن، سربند ديباج، قوشه و … در شمال، جنوب و جنوب غربي شهرستان دامغان بيان كرد.

استان سمنان داراي سه ميليون و 741 هزار و 386 هكتار مرتع بوده كه از اين ميزان 543 هزار و 343 هكتار در شهرستان دامغان قرار دارد كه 14.5 درصد از مساحت استان سمنان را به خود اختصاص داده است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*