چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۷:۱۶

سلامت نیوز: یک متخصص ریه گفت: خروپف همراه با وقفه تنفسی هنگام خواب باعث مشکلات جدی از قبیل کاهش توانایی کار، کاهش حافظه،…

سلامت نیوز: یک متخصص ریه گفت: خروپف همراه با وقفه تنفسی هنگام خواب باعث مشکلات جدی از قبیل کاهش توانایی کار، کاهش حافظه، افزایش میزان فشارخون، نامنظمی ضربان قلب، سکته قلبی، سکته مغزی و افزایش تصادفات رانندگی می‌شود.

دکتر بابک امرا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که حدود 40 درصد کل جمعیت دنیا هنگام خواب خروپف می‌کنند، اظهار کرد: در میان مردم دنیا، خروپف در حین خواب علامت ناراحت کننده و شایعی است.

وی با اشاره به این که خروپف اگر با ایجاد مشکلات تنفسی همراه نباشد، خروپف ساده نامیده می‌شود، افزود: خروپف ساده تنها باعث ناراحتی و بی‌خوابی همسر یا هم اتاقی فرد می‌شود و ممکن است عارضه زیادی برای فرد نداشته باشد.

این متخصص ریه ادامه داد: اگر خروپف همراه با وقفه تنفسی هنگام خواب باشد به تدریج باعث مشکلات جدی از قبیل کاهش توانایی کار، کاهش حافظه، افزایش میزان فشارخون، نامنظمی ضربان قلب، سکته قلبی، سکته مغزی و افزایش تصادفات رانندگی می‌شود.

امرا با اشاره به این که وقفه تنفسی حین خواب در اطفال باعث شب ادراری و اختلال یادگیری و اختلال رفتاری می‌شود، اضافه کرد: از علائم خروپف می‌توان به قطع تنفس حین خواب اشاره کرد.

وی با تاکید بر این که در صورت وجود این علائم باید به پزشک مراجعه کرد، گفت: علائمی همچون بیدار شدن فرد از خواب با احساس خفگی، خروپف با صدای بلند که ناگهان قطع شود و خواب آلودگی روزانه همراه با خرخر نیازمند مراجعه به پزشک است.

این متخصص ریه افزود: در افرادی که مشکوک به وقفه تنفسی حین خواب هستند باید تست خواب (پلی سومنوگرافی) انجام شود.

امرا با اشاره به درمان وقفه تنفسی حین خواب اظهار کرد: درمان وقفه تنفسی حین خواب به دو روش جراحی و غیر جراحی است اما درمان اساسی وقفه تنفسی حین خواب استفاده از دستگاه فشار مثبت و مداوم راه‌های هوایی است.

وی به راه‌های پیشگیری از وقفه تنفسی اشاره و خاطرنشان کرد: در افراد چاق کاهش وزن مفید است. همچنین برخی افراد اگر به پهلو بخوابند در کاهش علائم مفید خواهد بود.

این متخصص ریه با اشاره به وقفه تنفسی در کودکان افزود: در کودکان وقفه تنفسی حین خواب ممکن است به علت بزرگی لوزه‌ها باشد و این موارد به سهولت با جراحی لوزه‌ها برطرف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.