دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۱۱:۵۳

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر بسکابادی بعداز ظهر دوشنبه در نشست خبری به مناسب هفته صرفه جویی آب با اشاره به وجود…

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر بسکابادی بعداز ظهر دوشنبه در نشست خبری به مناسب هفته صرفه جویی آب با اشاره به وجود یک هزار و 936 آبادی در سطح استان اظهارکرد: 909 آبادی استان بالای 20 خانوار جمعیت است.

 وی بیان داشت: از مجموع آبادی های بالای 20 خانوار استان 525 روستا در زمینه تامین آب مشکلی ندارند و 163 روستا با مشکل مواجه هستند.

وی عنوان کرد: شبکه آب 50 روستای استان به حالت راکد در آمده و 171 روستا نیز فاقد آب شهرب بهداشتی و سالم است.

بسکابادی ضریب برخورداری آب در استان در سال 84 را 69 درصد اعلام کرد و گفت: این رقم هم اکنون 89 درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی ادامه داد: ضریب بهره مندی از آب شرب نیز در روستاهای استان 70.26 است.

وی با اشاره به اجرای سه هزار و 314 کیلومتر خط انتقال در استان بیان داشت: به ازار هر مشترک روستایی 28 متر خط انتقال انجام شده است.

بسکابادی با اشاره به اجرای دو هزار و 415 کیلومتر شبکه توزیع آب در سطح روستاهای استان ادامه داد: حجم مخازن ذخیره آب استان 84 هزار و 550 متر مکعب است.

وی با بیان اینکه آب مورد نیاز برای روستائیان استان از 221 حلقه چاه، 20 چشمه و 76 رشته قنات تامین می شود؛ عنوان کرد: از سال 84 تا پایان سال گذشته 69 حلقه چاه برای تامین آب روستاهای استان حفر شده است.

 وی با بیان اینکه آب روستایی مجوز برداشت سالانه 28 میلیون متر مکعب از منابع ابی را دارد، ادامه داد: به دلیل خشکسالی های پی در پی قادر به برداشت 17 میلیون و 800 هزار متر مکعب هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: به دلیل کاهش آب سفره های زیر زمینی حدود 16میلیون متر مکعب برداشت داشته ایم.

آبرسانی سیار به 412 روستای خراسان جنوبی/ اختصاص 20 میلیارد اعتبار برای آبرسانی

 بسکابادی با اشاره به آبرسانی سیار به روستاهای استان عنوان کرد: آبرسانی سیار یک شیوه مدیریت بحران است که به دلیل خشکسالی های 15 ساله در استان خراسان جنوبی به یک شیوه پایدار تبدیل شده است.

وی سرانه انتقال آب برای هر روستایی استان را 15 لیتر در روز ذکر کرد و بیان داشت: آب مورد نیاز هر روستایی 60 لیتر برآورد شده که برای تامین آن نیاز به 10 میلیارد تومان اعتبار در سال است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی اعتبار اختصاص یافته برای آبرسانی سیار به استان را 20 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: 412 روستای استان با تاکر سیار آبرسانی می شود.

وی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه امسال برای 17 هزار و 124 خانوار روستایی با تاکر آب حمل شده است؛ ادامه داد: دو هزار و 115 تانکر آب به روستاهای استان در اردیبهشت ماه امسال حمل شده است.

بسکابادی هزینه هر متر مکعب آب حمل شده به روستاهای استان را 29 هزار و 573 ریال ذکر کرد و گفت: بیشترین ابرسانی مربوط به بیرجند است که برای 78 روستا این شهرستان در اردیبهشت ماه آب حمل شده است.

 44 روستای خراسان جنوبی آبرسانی می شود

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی برای رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه باید سالانه 48 روستای استان را آبرسانی کنیم؛ بیان کرد: ضریب برخورداری از آب شرب در روستاها باید در پایان برنامه به 90 درصد برسد.

وی با بیان اینکه در سال جاری آبرسانی به 44 روستا در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: اعتبار حدود 30 میلیارد تومان برای آبرسانی به این روستاها مورد نیاز است.

بسکابادی بیان داشت: سالانه به پنج میلیارد تومان اعتبار نیز برای نگهداری و توسعه شبکه های آب روستایی استان مورد نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به وجود یک هزار و 200 کیلومتر شبکه فرسوده آب روستایی در استان بیان داشت: امیدورایم با همکاری مردم سالانه 10 درصد این شبکه ها اصلاح شود.

به گفته وی هدر رفت آب در شبکه آب روستایی استان 33 درصد است که باید به 25 درصد کاهش یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.