دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۲۴

رییس سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری گفت: طبق آمار وزارت بهداشت 42 درصد حوادث کشور در ساختمان‎ها اتفاق می‎افتد که عمده آن…

رییس سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری گفت: طبق آمار وزارت بهداشت 42 درصد حوادث کشور در ساختمان‎ها اتفاق می‎افتد که عمده آن به کیفیت ساختمان بر می‌گردد و تلخ‎ترین آن مرگ خاموش از طریق استنشاق گاز co است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری- منوچهر باقری پنجم آبان ماه در کارگاه تخصصی پدافند غیرعامل و عمرانی که در دانشگاه شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اهمیت مدیریت استراتژیک شهر در کوتاه‎ترین زمان در مواقع بحران، افزود: شناخت شریان‎های اصلی شهر و کنترل آن در مواقع بحران نقش موثری در مدیریت شهری دارد.

لزوم آگاه سازی مردم همزمان با فصل سرما نسبت به گازگرفتکی

وی بر لزوم آگاه سازی مردم و ارائه آموزش‏های لازم به آنان تاکید کرد و گفت: در همین راستا می‏ طلبد محل علائم، مخازن آب، کپسول آتش نشانی و کنتورها در ساختمان مشخص شود تا در صورت بروز حادثه به راحتی قابل شناسایی باشند.

باقری با اشاره به مصرف بالای گاز در استان با شروع فصل سرما، تصریح کرد: طبق آمار وزارت بهداشت 42 درصد حوادث کشور در ساختمان‎ها اتفاق می‎افتد که عمده آن به کیفیت ساختمان بر می‌گردد و تلخ‎ترین آن مرگ خاموش از طریق استنشاق گاز co است.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به رشد 15 درصدی میزان گازگرفتگی‎ها در کشور از سال 82 تا 86، کارگروه تخصصی از سال 87 در چارچوب ایمنی سازی ساختمان‎ها و کاهش این آمار در کشور شکل گرفت.

باقری اظهار کرد: کارشناسان ریشه اصلی 80 تا 90 درصد حوادث ناشی از گاز گرفتگی‎ها را نصب غیر استاندارد دودکش و عدم تهویه مناسب ساختمان می‎دانند.

مسمومیت ناشی از منوکسید کربن در کشور سیر نزولی دارد

وی با بیان اینکه در چهارسال اخیر اقدامات مطلوبی در راستای پیشگیری از مرگ خاموش در کشور صورت گرفته است، افزود: با افزایش سطح آگاهی مردم از طریق رسانه‎ها اکنون مسمومیت ناشی از منوکسید کربن در کشور سیر نزولی دارد.

باقری معاینه فنی و کنترل ساختمان‎ها را امری ضروری برشمرد و تصریح کرد: باید تلاش کرد با احداث ساختمان‌های استاندارد مرگ خاموش را حداقل تا 50 درصد کاهش داد؛ همچنین آسایش را برای ساکنین تامین کرد.

به گفته وی، با رعایت مباحث استاندارد می‎توان حداقل تا 50 درصد در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *