سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۳

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران دولت یازدهم به جای مسکن مهر به دنبال اجرای طرح مسکن اجتماعی است، طرحی که قرار است…

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران دولت یازدهم به جای مسکن مهر به دنبال اجرای طرح مسکن اجتماعی است، طرحی که قرار است برای تامین مسکن اقشار آسیب پذیر ضعف های مسکن مهر را نداشته باشد، اما این طرح چیست؟

بنابر گفته های وزیر راه و شهرسازی این طرح تلفیقی خواهد بود از مسکن استیجاری و اصلاح بافت های فرسوده که در برنامه چهارم تدوین شده بود ولی در دولتهای نهم و دهم معلق شد.
براساس این گزارش طرح مسکن اجتماعی متوسط واحد مسکونی ۵۰ متر است و برای خانوارهایی که فرزند دارند، به ۷۰ متر می رسد.

براساس این گزارش تفاوت عمده‌ای که میان مسکن مهر و مسکن اجتماعی است، میزان آورده است که در مسکن مهر به جز تسهیلات مابقی هزینه ها توسط متقاضیان ارائه می شود، اما در مسکن اجتماعی واحدها متناسب با وسع درآمد خانوار قیمت گذاری می شود و حداکثر با  ۳۰ تا ۴۰ درصد از سهم درآمد آنها امکان سکونت پیدا می‌کنند.
 
بر اساس این گزارش، اجرایی شدن ایده « مسکن اجتماعی » بعد از اینکه دولت یازدهم اعلام کرد مسکن مهر موجب تورم شده و آن پروژه را ادامه نمی دهد مسکن اجتماعی در کنار سایر برنامه های وزارت راه و شهرسازی یکی از امید های اصلی شهروندان برای صاحب خانه شدن  است.

براساس این گزارش واحدهای مسکونی در طرح مسکن اجتماعی قرار است به صورت اجاره در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

گفتنی است این طرح دولت قرار است سالانه ۵۰هزار واحد مسکن مهر برای دهک‌های پایین جامعه که با شیوه‌های معمول امکان خانه‌دار شدن آنها سخت یا غیرممکن است، بسازد.
براساس این گزارش از 215 میلیون متر مربع اراضی تصرف شده، 194 میلیون متر مربع رفع تصرف شده است.
 
براساس این گزارش یک میلیون و 245 هزار و 721 واحد از مجموع دو میلیون و 150 هزار هکتار واحد مسکونی در شهرهای بالای 25 هزار نفر دستور کار ما بوده است که از این تعداد 351 هزار واحد خود مالک بودند و مابقی واحدها در دو بخش تعاونی و قراردادهای سه جانبه در حال اجرا است.

همچنین30 درصد از اقتصاد کشور در حوزه مسکن و ساختمان است و دولت تاکنون برنامه ای در این خصوص نداشته است.

براساس این گزارش وزارت راه و شهرسازی در حال آماده سازی طرح جامع در بخش مسکن است.
 در سال 83 و 84 یک طرح نهایی شد اما به اعتقاد ما ابعاد و اندازه آن کامل و فراگیر نبود و مسائل مسکن روستایی و بافت فرسوده در آن در نظر گرفته نشده بود.

در همین راستا حدود 30 درصد جامعه ما در دهک های بالای جامعه هستند وحدود 20 تا 25 درصد از مردم در دهک های یک و دو و بخشی از دهک سه هستند و حدود 50 درصد هم در میانه قرار دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *