چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۰۲

‌معاون امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در راستای اجرای طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک از آغاز اجرای طرح تاکنون، بیش از 17…

‌معاون امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در راستای اجرای طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک از آغاز اجرای طرح تاکنون، بیش از 17 هزار خودرو فرسوده در استان از رده خارج شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه‌ی مرکزی، «مهدی زندیه‌وکیلی» در کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک اظهار کرد: متأسفانه مدتی است که بعلت عدم اختصاص اعتبار و مشوق‌ها این طرح به کندی در استان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: چون براساس مطالعاتی که انجام شده 48 درصد آلودگی هوای شهر اراک مربوط به خودروهاست، توجه به این موضوع می‌تواند نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

معاون امور عمرانی استانداری مرکزی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته اقدامات لازم در خصوص کاهش آلودگی شهر انجام شده است، خاطرنشان کرد: اراک با مساحت 65 هزار هکتار دارای 14 هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک است.

زندوکیلی ادامه داد: براساس نتایج مطالعات، در سال 84، 52 درصد سهم آلودگی مربوط به صنایع و 48 درصد مربوط به خودروها بوده است.

وی با اشاره به تعداد روزهای ناسالم ناشی از فعالیت صنایع طی سال‌های 88 تا 92 افزود: درصد آلودگی هوای اراک در این مدت وضعیت مناسبی نداشته طوریکه چندین روز از طریق کمیته اضطرار، مدارس و ادارات تعطیل شده است.

معاون امور عمرانی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی، ایجاد فضای سبز، ساماندهی صنایع و آموزش، سامان‌دهی و کاهش سفرهای درون شهری از راهکارهای کاهش آلودگی هوا است که در دستور کار قرار دارد.

زندوکیلی در خصوص اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته یادآور شد: برگزاری کارگاه کاهش آلودگی هوا هر دو هفته یکبار، اجرایی شدن 1000 هکتار فضای سبز، گازرسانی به کوره‌های آجرپزی و توزیع سوخت یورو 4 از مهم‌ترین اقدامات در حوزه‌ی کاهش آلودگی هوای اراک بوده است.

به گزارش ایسنا، «یادگاری» مدیرکل بودجه استانداری نیز در این جلسه گفت: از آغاز اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک تاکنون بالغ بر 232 میلیارد تومان اعتبار برای کاهش آلودگی هوای شهر اراک در نظر گرفته شده است که از این میزان بالغ بر 30 میلیارد تومان اختصاص داده شده و بالغ بر 24 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه با اعتبارات اندک نمی‌توان کار مؤثری انجام داد، ادامه داد: باید تدابیری اندیشیده شود تا در بودجه‌ی سال آینده اعتباراتی مختص کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شود تا شاهد اقدامات مؤثری باشیم.

یادگاری یادآور شد: امسال هم برای اجرای طرح‌های کاهش آلودگی هوای شهر اراک 2.5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این میزان دو درصد منابع تخصیصی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *