چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۰

به گزارش حوزه حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با مدیرکل دوجانبه وزارت خارجه بلژیک دیدار و گفتگو کرد. در…

به گزارش حوزه حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با مدیرکل دوجانبه وزارت خارجه بلژیک دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ون درسل ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روابط کشورش در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران، آشنایی با سیستم قضایی و مکانیزم عملکرد ستاد حقوق بشر، آگاهی از تجربیات اجمتاعی، سیاسی و فرهنگی ملت ایران را از جمله اهداف خود از این سفر به ایران بیان کرد.

مدیرکل دوجانبه وزارت خارجه بلژیک که کشورش مقر اتحادیه اروپایی محسوب می شود همچنین از علاقمندی کشورش مبنی بر توسعه گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری و قضایی با ایران خبر داد و نظر دبیر ستاد حقوق بشر را درباره از سرگیری گفتگوهای حقوق بشری با اتحادیه اروپا جویا شد.

محمد جواد لاریجانی با اشاره به اینکه گفتگوهای حقوق بشری ایران و اروپا از زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی آغاز شده بود گفت: در آن زمان تفاهم شد که به جای صدور قطعنامه اتخاذ مسیر تقابل در محافل بین‌المللی پشت میز مذاکره بنشینیم و گفتگو کنیم، اما متاسفانه بعد از مدتی اروپایی‌ها مجددا راه موازی را راه انداختند و در کنار گفتگوهای حقوق بشری صدور قطعنامه و اتخاذ لحن تخاصمی را نیز در دستور کار قرار دادند که منجر به ناتمام ماندن این مسیر شد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: البته سیاست کلی ما این است که موضوع حقوق بشر با گفتگو پیشرفت می‌کند آن هم بدون پیش شرط و کاملا متقارن و آنگاه در این گفتگوها است که غرب می‌تواند تجربه بزرگ سیاسی، مدنی ما را درک کند.

لاریجانی با بیان اینکه اگرچه ممکن است برخی از تجربیات و شیوه‌های زندگی غرب را قبول نداشته باشیم اما به تجربه آنها با احترام نگاه می‌کنیم گفت: ما قبول نداریم که اسناد حقوق بشر و تطورات آن صرفا بر اساس عقلانیت سکولار لیبرال غربی باشد، برعکس ما معتقدیم تجربیات تمدنی همه کشورها و فرهنگ‌ها به مثابه سرمایه بشریت باید در این خصوص مورد توجه قرار گیرد وغرب نباید ارزش‌ها و تجربیات خود را به سایر فرهنگ‌ها و کشورها تحمیل کند.

دبیر ستاد حقوق بشر با این همه تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به اسناد بین‌المللی که در خصوص حقوق بشر امضاء کرده متعهد است چرا که وفای به عهد در تعالیم اسلام موضوع بسیار مهمی است.

لاریجانی بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب را بنای یک نظام سیاسی، مدنی بر مبنای عقلانیت اسلامی دانست و گفت: دموکراسی نماینده ای شکل گرفته در ایران نه برمبنای لیبرالیسم و نه بر مبنای سکولاریسم غربی است، بلکه بر مبنای عقلانیت اسلامی و مدل منحصر به فردی است که برای ما دستاوردهای بزرگ سیاسی، نظامی و علمی و فناوری در منطقه و جهان به همراه داشته و ما از آن دفاع می‌کنیم و ضروری است که دیگران بخصوص دول اروپایی به این تجربه مهم همواره توجه داشته باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوالی درباره علت نپذیرفتن احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل به ایران گفت: ما با اصل گزارشگری مشکلی نداریم، اتفاقاً از گزارشگری بدون تبعیض حمایت می‌کنیم اما با وجود مکانیزم یو.پی.آر که بر اساس آن قرار بود وضعیت حقوق بشر همه کشورها به صورت یکسان مورد بررسی قرار گیرد، تعیین گزارشگر ویژه برای ایران را تبعیض آمیز و غیرموجه می‌دانیم.

لاریجانی تصریح کرد: سوای از این موضوع، گزارشگر تعیین شده نخست، حرفه‌ای نیست و روش کاری او در چارچوب وظایف تعیین شده برای وظیفه داران سازمان ملل نمی‌گنجد،‌ دوم اینکه او از همان روزهای اول با حضور در رسانه‌های مختلف شروع به تبلیغات علیه جمهوری اسلامی ایران کرد. سوم اینکه علیه ایران جو‌سازی می‌کند و اطلاع‌رسانی عمومی کرده که تسهیلات برای هرکسی که می‌خواهد علیه ایران در برخی از کشورهای اروپایی گزارش دهد فراهم است و چهارم اینکه از تروریست‌های تابلو دار که دستشان به خون ملت ایران آغشته است دفاع می‌کند و پنجم اینکه به اسلام و فرهنگ دینی ما توهین می‌کند و در موضع صدور فتوا در خصوص مسائل دینی می‌نشیند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد گزارشگر موضوعی را پذیرفته است و همچنان نیز همکاری خوب فنی خود با کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل را حفظ کرده و ادامه می‌دهد.

وی درباره سفر خانم ناوی پیلی به ایران نیز گفت: ما از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای سفر به ایران دعوت کردیم و گفتگوهایی برای تمهید این سفر نیز انجام شده بود، اما نهایتا به دلیل برنامه کاری فشرده خانم پیلی این سفر انجام نشد.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت: برای کمیسر عالی حقوق بشر جدید سازمان ملل پیام تبریک ارسال کرده و از ایشان نیز برای دیدار از ایران دعوت بعمل خواهد آورد.

لاریجانی در ادامه با انتقاد از سیاست‌های دو گانه کشورهای غربی به موضوع تروریسم اشاره کرد و گفت موضع جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان ترور در این خصوص همواره ثابت و بدون تغییر بوده است حال آنکه کشورهای غربی با پدیده تروریسم برخوردی دو گانه دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود:در حالی که قوانین بین‌المللی، مبارزه با تروریسم را یک تعهد برای همه کشورهای جهان می‌داند متاسفانه شاهد هستیم که اکنون کشورهای اروپایی به خانه امن تروریست‌ها از جمله گروهک‌های منافقین و پژاک تبدیل شده و از جمله در کشور بلژیک نیز این تروریست‌ها به راحتی رفت و آمد دارند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به شرایط سوریه و عراق گفت: نمونه دیگر آمریکا است که بیشترین ادعا درباره مبارزه با تروریسم را دارد اما اکنون به همراه برخی دیگر از کشورهای غربی از تروریزم به عنوان اهرمی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند و اینها موضوعات ساده‌ای نیست که اثارش در دنیا قابل اغماض باشد بلکه تاثیرات منفی آن دامن همه را خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه موضوع مبارزه با مواد مخدر نیز مانند موضوع تروریسم می‌تواند یک زمینه مشترک همکاری دیگر ایران و غرب باشد گفت: این منصفانه نیست که ایران به تنهایی سالانه میلیون‌ها دلار برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر هزینه کند، بهترین جوانانش در این مبارزه به شهادت برسند و کشورهای اروپایی که مقصد اصلی مواد مخدر هستند نه تنها کمکی در این زمینه به ایران نکنند بلکه علیه ایران قطعنامه صادر کنند.

گفتنی است؛ در پایان این دیدار ون درسل مدیرکل دو جانبه وزارت خارجه بلژیک ضمن ابرازنگرانی از گسترش تروریسم و ضرورت همکاری برای مبارزه با آن گفت: هم اکنون بیش از چند هزار تروریست اروپایی در سوریه حضور دارند که چند صد نفر آنها بلژیکی هستند و ما همه در اروپا نگران روزی هستیم که این افراد با تجربیات خطرناکی که کسب کرده‌اند به کشورهای خود بازگردند.

وی در پایان یک بار دیگر خواستار همکاری‌های نزدیک تر ایران و بلژیک در موضوعات مختلف از جمله همکاری‌های دوجانبه حقوق بشری شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.