چهارشنبه، ۱۶ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۲

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیش از 235 هزار نفر از جمعیت استان خوزستان را سالمندان تشکیل می‌دهند که این رقم، جمعیتی پنج…

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیش از 235 هزار نفر از جمعیت استان خوزستان را سالمندان تشکیل می‌دهند که این رقم، جمعیتی پنج درصدی از استان را در بردارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خوزستان، دکتر سیدسعید سیدیان در همایش یک روزه سلامت سالمندان که امروز (16 مهرماه) در دانشکده پرستاری و مامایی اهواز برگزار شد، اظهارکرد: برای اجرای مطلوب برنامه سلامت سالمندان در استان، به یک حرکت جهادی و همکاری متقابل همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد نیاز است.

وی ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های جهانی، تا سال 2050 آمار سالمندان در دنیا به 21.5 درصد می‌رسد و در ایران نیز پیش‌بینی شده که تا آن زمان، جمعیت سالمندان به 24.9 درصد برسد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان افزود: تا سال 2050 که برابر با 1429 خورشیدی است، زمان زیادی باقی نمانده لذا باید خود را آماده کنیم. سند سلامت سالمندان تنظیم شده است و ضروری است که عملیاتی شود که کاری سخت و بزرگ است، بنابراین اقداماتی را که می‌شود اجرایی کرد باید در دستور کار قرار گیرد تا به تدریج سند تدوین شده در این زمینه اجرایی شود و به اهداف مورد نظر دست یابیم تا سالمندانی فعال و سالم داشته باشیم.

سیدیان ادامه داد: محورهای کلان وزارت بهداشت در حوزه سالمندان شامل تدوین سند ملی سلامت اداره سالمندان، ترویج بهبود شیوه زندگی سالم، غربالگری و شناسایی زودهنگام بیماری‌های اولویت‌دار، ایمن‌سازی و گسترش پوشش بیمه است. خوزستان نیز در جهت اجرای این محورها، ضروری است تشکیل کمیته راهبردی سلامت سالمندان در استانداری را به ریاست استاندار و تشکیل کمیته داخلی سالمندان در دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهد.

وی در حوزه شناسایی بیماری‌های اولویت‌دار، گفت: آنژین صدری، سکته‌های قلبی و مغزی، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون، دیابت، سوءتغذیه، لاغری و چاقی، انواع سرطان‌ها، پوکی استخوان و اضطراب از عوامل و بیماری‌هایی است که بیشتر متوجه سالمندان است. با توجه به این فهرست، برنامه‌های خود را پیرامون کاهش این عوامل تنظیم و تدوین می‌کنیم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان افزود: تا پایان پارسال 13 شهرستان مجری برنامه مراقبت‌های ادغام‌یافته (غربالگری و شناسایی زودرس بیماری‌های اولویت‌دار) بوده‌اند که در این طرح، 58 مرکز بهداشتی و درمانی در سطح استان فعالیت کرده و بیش از 26 هزار نیز تحت پوشش اجرای طرح قرار گرفتند.

سیدیان گفت: در سلامت سالمندان در ابتدای راه هستیم و باید بیشتر کار کنیم. همه برنامه‌هایی که در حوزه سلامت سالمندان تدوین می‌شوند، به زودی اجرا نمی‌شوند و بنابراین همت، توجه و همکاری بیشتر دستگاه‌های مختلف نیاز است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.