جمعه، ۲۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر منصوره کریم زاده افزود: برای آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان (سنین 4 تا 7 سال)، سازمانها،…

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر منصوره کریم زاده افزود: برای آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان (سنین 4 تا 7 سال)، سازمانها، نهادها و تشکلهای دولتی و غیردولتی بسیاری فعالیت می کنند اما هیچ گاه این سازمانها و مراکز متعدد کوچک و بزرگ، از یک محتوای آموزشی مشخص و علمی تبعیت نکرده و هر یک براساس سلیقه و یا امکانات خود، در این بخش فعالیت داشته است.

وی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری تهران، وزارت بهداشت، یونیسف، انجمن مهدها، انجمن ورزش و بازی و چندین تشکل غیردولتی دیگر در خصوص آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان فعالیت می کنند، افزود: متاسفانه تفاوت در محتوای آموزشها و فعالیتهای این نهادها و سازمانها، نشان می دهد که هنوز سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور به حساسیت این دوران از زندگی افراد پی نبرده اند.

مدیر گروه رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تاکید کرد: سنین آموزش پذیر پیش از دبستان، دوران حساسی به لحاظ  رشد شناختی، عاطفی و روانی ، حرکتی کودکان بشمار می رود و در این دوران ، شخصیت ، خودباوری و مسئولیت پذیری نسل آینده، شکل می گیرد.

وی افزود: اگر عمیق به این موضوع نگاه کنیم، متوجه می شویم که پیشرفت هر جامعه ای از جنبه های مختلف اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی ، به تربیت و آموزش افراد آن جامعه از دوران کودکی به ویژه از سنین پایین، بستگی دارد.

کریم زاده اظهارداشت : متاسفانه هم اکنون در جامعه ما به دلیل عدم وجود نگاه عمیق به این دوران از زندگی و نداشتن حساسیت نسبت به آموزش های این قشر از کودکان ، این آموزش ها از جایگاه شایسته بلحاظ کمی و کیفی برخوردار نیست.

وی با اشاره به اینکه از 8 میلیون کودک پیش از دبستان در کشور، پنج میلیون آنان از امکانات آموزشی محرومند، افزود: هرچند که فقط سه میلیون کودک پیش از دبستان به نوعی آموزش می بینند اما متاسفانه همین جمعیت نیز از محتوای آموزشی یکپارچه و استانداردی استفاده نمی کنند.

مدیر گروه رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان دانشگاه علوم بهزیستی تصریح کرد: علاوه بر اینکه سیاستمداران و برنامه ریزان ما  نگرش عمیقی به این موضوع نداشتند، اکثر مربیان آموزشی در سازمانها و نهادهای گوناگون نیز تخصص لازم برای اجرای این مسئولیت مهم را ندارند.

به گفته وی ، هم اکنون  به رغم  دانش آموختگی دانشجویان رشته “رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان” در دانشگاه، این دانش آموختگان با مشکل بیکاری مواجه هستند و آموزش و پرورش نیز در آزمون های استخدامی و کتابچه مشاغل خود تعریفی از آن ، ذکر نکرده است.

این استاد و محقق در زمینه رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان همچنین براساس تحقیقات انجام شده ، گفت: تحقیقات مختلف نشان داده اند ، کودکانی که  به مهد کودک می روند ، دارای قابلیت هایی نسبت به کودکانی هستند که به مهد نمی روند لذا با توجه به  تاثیرگذاری آموزشها در دوران پیش از دبستان ، ضرورت دارد که مانند آموزش ابتدایی که در قوانین ، جزو آموزش عمومی محسوب می شود ، آموزش پیش از دبستان نیز با مدیریت و نظارت یکپارچه توسط متولی مشخص ، جزو آموزش عمومی جامعه  در نظر گرفته شود.

کریم زاده با توجه به شرایط کنونی و وضعیت نامناسب آموزش کودکان پیش از دبستان ، خاطرنشان کرد که هدف و شعار سمینار سراسری آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان ، بر ” یکپارچه نگری در مدیریت و یکپارچه نگری در آموزش ”  قرار گرفته است تا تمامی سازمانها ، نهادها، تشکلها و حتی نمایندگان کمیسیونهای آموزش ، بهداشت و امور اجتماعی مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذاران کشور که در این سمینار شرکت می کنند، به نگرش یکپارچه و یک دست در آموزش و سلامت این قشر از کودکان برسند.

وی در خصوص برنامه های سمینار آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان، گفت: برنامه این سمینار در قالب چهار محور “سلامت وکودک پیش از دبستان، آموزش و کودک پیش از دبستان، رسانه و کودک پیش از دبستان، خانواده و مدیریت کودک پیش از دبستان” برگزار خواهد شد.

دبیر علمی این سمینار تاکید کرد: سازمان بهزیستی، چهار امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان در سمینار و چهار امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان در کارگاههای آموزشی در نظر گرفته است.

وی افزود: از 130 مقاله رسیده به دبیرخانه سمینار، 30 مقاله به صورت سخنرانی و 50 مقاله به شکل پوستر ارایه خواهد شد، ضمن آنکه کارگاههای متعدد آموزشی برای مدیران و مربیان مهدهای کودک در چند سالن به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

کریم زاده خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه مدیران و مربیان مهدهای کودک با شرکت در این سمینار، از این مقالات استفاده می کنند، مقرر شده که با چاپ مقالات در فصلنامه رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، خانواده ها نیز بتوانند از محتوای مقالات بهره ببرند.

سمینار علمی آموزش و سلامت کودکان پیش دبستانی، به همت گروه آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *