سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۷

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بهزاد قیاسوند عصر دوشنبه در نشستی خبری افزود: ایران چک های یک میلیون ریالی از امروز در 13…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بهزاد قیاسوند عصر دوشنبه در نشستی خبری افزود: ایران چک های یک میلیون ریالی از امروز در 13 بانک توزیع شده است.

وی ادامه داد: این ایران چک ها در بانک های سامان، رفاه کارگران، مسکن، کارآفرین، قرض الحسنه مهر ایران، اقتصاد نوین، صادرات، ملی، ملت، پاسارگاد، گردشگری، پارسیان و تجارت توزیع شده، ضمن آنکه مابقی بانک ها نیز براساس درخواست خودبه مجموعه بانک های توزیع کننده ایران چک یک میلیون تومانی خواهند پیوست.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف عمده بانک های مرکزی، تامین ابزار پرداخت مورد نیاز است، اظهار داشت: ایران چک یکی از همان ابزارهایی است که معرفی، چاپ و منتشر شد تا پاسخگوی مبادلات روزمره مردم باشد.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی به منظور این اهداف سه گانه مبادرت به انتشار ایران چک برای معاملات روزمره و جایگزینی ایران چک های امحا شده کرده و ذخیره گیری مناسبی نیز انجام داده است.

وی افزود: ایران چک های یک میلیون ریالی در سال های گذشته چاپ اما تاکنون منتشر نشده بود، این در حالی است که بانک مرکزی این ایران چک ها را ذخیره کرده بود تا در موقع مناسب توزیع کند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی اظهار داشت: با توجه به ایراداتی که مراجع نظارتی در سال 89 اعلام کرده بودند بانک مرکزی اقدام به صدور بخشنامه ای کرد که براساس آن ایران چک های یک میلیون ریالی پشت نویسی و ابطال شوند که البته این مساله مورد استقبال مردم قرار نگرفت بنابراین ایران چک های یک میلیون ریالی از چرخه مبادلات خارج شد و بانک مرکزی از طریق ایران چک های 500 هزار ریالی نیاز بازار را پاسخ داد تا مشکلی در مبادلات پیش نیاید.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: پیگیری های بانک مرکزی سبب شد تا در سال 91 در قانون بودجه بندی اضافه شود که براساس آن بانک مرکزی بتواند ایران چک ها را در بازار منتشر کند.

قیاسوند تصریح کرد: طی سال های 91 و 92 انتشار ایران چک های یک میلیون ریالی ادامه داشت تا اینکه بالاخره با هماهنگی هیات نظارت و اندوخته قرار شد از امروز 19 خرداد این ایران چک ها در بازار توزیع شود.

وی گفت: ایران چک های یک میلیون ریالی براساس درخواست و نیاز بانک ها توزیع می شوند و با گذشت زمان میزان آن افزایش خواهد یافت، برهمین اساس این ایران چک ها به تدریج وارد بازار خواهند شد.

وی با بیان آنکه اسکناس درشت و ریز مکمل یکدیگر هستند، اظهار داشت: این اسکناس ها منجر به تسهیل و تسویه معاملات می شوند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درخصوص امکان افزایش حجم نقدینگی با ورود ایران چک های یک میلیون ریالی و افزایش نرخ تورم، گفت: ورود این ایران چک ها ارتباطی به حجم نقدینگی ندارد زیرا نقدینگی مفهوم گسترده ای دارد به نحوی که اسکناس، مسکوک و سپرده های دیداری و مدت دار را شامل می شود و اسکناس و مسکوک نیز بخشی از نقدینگی را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: این طور نیست که با اضافه شدن ایران چک های یک میلیون ریالی نرخ تورم اضافه شود البته همانطور که سال 87 نیز ایران چک های 500 هزار ریالی منتشر شد و تاثیری بر افزایش نرخ تورم نداشت.

وی در پاسخ به دیگر پرسش خبرنگار ایرنا درخصوص توزیع این ایران چک ها در دستگاه های خودپرداز نیز گفت: در صورتی که توزیع این اسکناس ها به حجم قابل توجهی برسد و بانک ها احساس نیاز کنند، بانک مرکزی مجوز قرارگیری ایران چک های یک میلیون ریالی در خودپردازها را نیز خواهد داد.

به گفته وی حجم اسکناس، مسکوک و ایران چک هم اکنون 380 هزار میلیارد ریال است.

اقتصام(3)9141/ن.س**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.