جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۱۱:۳۳

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شرارت و کمک به تروریسم از دل مواد مخدر نشأت می‌گیرد. به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی…

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شرارت و کمک به تروریسم از دل مواد مخدر نشأت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در مراسم امحای حدود 50 تن انواع مواد مخدر در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: موضوع مواد مخدر ابعاد اجتماعی، سیاسی، امنیتی و … به خود گرفته است که باید در همه این زمینه‌ها تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه کشور افغانستان در سال 2003 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، سطح زیر کشت مواد مخدر را افزایش داده است، افزود: کشور افغانستان 215 هزار هکتار از اراضی خود را به کاشت مواد مخدر اختصاص داده است که براساس برآوردها 5500 تن مواد مخدر کشت کرده است و شاهد رشد 46 درصدی کشت مواد مخدر در افغانستان هستیم که متاسفانه بخش زیادی از این مواد مخدر نیز از طریق مرزهای ایران ترانزیت می‌شوند.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 350 هزار معتاد در کشور وجود دارد که با جمع خانواده‌هایشان شاهد جمعیتی 5.5 میلیون نفری تحت تاثیر مواد مخدر هستیم، گفت: به لطف خدا اراده دولت تدبیر و امید و شخص رئیس‌جمهور بر آن است که برنامه دقیق و منظمی در راستای مبارزه تدوین شود تا بتوانیم گام‌های موثری در این زمینه برداریم.

وزیرکشور با بیان اینکه در امر مبارزه تا پایان امسال در مرزهای شرقی، شاهد تحولی در حوزه انسداد فیزیکی و اپتیکی هستیم، گفت: امیدوارم تا پایان امسال پیشرفت‌های زیادی در حوزه مرزی داشته باشیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه باید بیشتر درگیری‌ها با اشرار و قاچاقچیان به سمت مرزها سوق داده شود، ادامه داد: در سال 92 بیش از 70 درصد کشفیات و درگیری‌ها در مرز و جدار مرزی رخ داده است و این مساله که درگیری‌ها در مرز رخ دهد به نفع ما است.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، فعالیت نیروهای انتظامی، سپاه، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه در حوزه مقابله و ارائه اطلاعات بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در سال 92 شاهد رشد 14 درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور بوده‌ایم، گفت: بخش زیادی از مواد از طریق آبهای آزاد کشف شده است.

رحمانی فضلی با تاکید براینکه در حوزه درمان پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم، تصریح کرد: 82 درصد از درمان به بخش خصوصی واگذار شده است که نسبت به پذیرش 750 هزار معتاد اقدام شده است و در مراکز ماده 16 نیز 21 هزار نفر در حال درمان هستند که هزینه‌های ماده 15 و 16 را دولت متقبل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مواد مخدر از نظر امنیت و سلامت،‌ جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزود: برای ما روشن است که جرائمی همچون شرارت، پولشویی و کمک به تروریسم از محل قاچاق مواد مخدر شکل می‌گیرد و قاچاقچیان با شبکه‌های جنایت، شرارت و تروریسم ارتباط دارند و باید بتوانیم بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان را هدف قرار دهیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 45 میلیارد دلار درآمد قاچاقچیان ناشی از جرایم سازمان یافته است، گفت: 50 درصد این درآمدها متعلق به مواد مخدر است. این در حالی است که ایران خط مقدم درگیری جهانی با مواد مخدر قرار گرفته است.

وزیر کشور با اشاره به ناچیز بودن کمک خارجیان به ایران در امر مبارزه گفت: ما منتظر کمک‌های خارجی‌ها نیستیم، بلکه رویکرد ما انسانی و اعتقادی است و تنها انتظار داریم کمک‌های جهانی در حوزه اطلاعات، دقیق باشد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: حمایت حقوقی و قانونی از ایران یکی از درخواست‌های ما است، چرا که هنگامی که بحث اعدام قاچاقچیان مطرح می‌شود تنها مرگ کسی که مواد مخدر همراه دارد نیست.

وزیر کشور افزود: قاچاقچی‌ای که در ایران اعدام می‌شود درگیری مسلحانه داشته و در سوابق خود استفاده از اسلحه، درگیری مسلحانه، تجاوز، پول شویی و کمک به شرارت دارد که به دلیل مجموعه‌ای از خطاها او به اعدام محکوم می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه تجهیزات و امکانات درگیر مساله تحریم هستیم، گفت: حتی نتوانسته‌ایم “ایکس‌ری” و دیگر تجهیزات مبارزه با مواد مخدر را وارد کنیم و جای سوال است که آیا ایجاد تحریم در وارد کردن این وسایل کمک است؟

وزیر کشور گفت: دولت ایران مبارزه با مواد مخدر را به عنوان یک موضوع اعتقادی و انسانی در دستور کار قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *