شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۷:۱۳

یک متخصص تغذیه گفت: افزایش روغن و چربی به محصولات لبنی منجر به کاهش جذب کلسیم آن توسط بدن می شود که روغن…

یک متخصص تغذیه گفت: افزایش روغن و چربی به محصولات لبنی منجر به کاهش جذب کلسیم آن توسط بدن می شود که روغن پالم نیز چنین اثری دارد.

حسن فرهاد غیبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، نباید از روغن‌هایی با اسید چرب اشباع به جای روغن پالم استفاده کرد چرا که هیچ فرقی در اصل قضیه نخواهد داشت.

وی ادامه داد: ممکن است شرکت‌های تولید کننده لبنی با توجه به رسانه‌ای شدن مسئله پالم در آینده از روغن های دیگر که شاید به مراتب از روغن پالم نیز مضر تر باشد استفاده کنند و در این راستا لازم است مدیران بهداشتی نظارت کافی و لازم را داشته باشند.

وی نسبت به جایگزینی روغن پالم با روغن‌هایی مثل روغن نارگیل هشدار داد و گفت: این روغن غنی از اسید چرب لوریک بوده و به همین جهت بسیار خطرناک است.

فرهاد غیبی روغن پالم را غنی از اسید چرب پالمیتیک عنوان کرد و یادآور شد: میزان اسید های چرب پالمیتیک ، مریستیک و لوریک در روغن های جامد باید کمتر از 20 درصد باشد.

وی با اشاره به آمار بالای بیماری های قلبی و عروقی در کشور گفت: اطلاع رسانی در خصوص روغن های مصرفی خانواده های ایرانی گام بزرگی در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی است.

حسن فرهاد غیبی خاطرنشان کرد: روغن پالم جز روغن های خوراکی است که از 50 درصد اسید های چرب اشباع و 50 درصد اسید های چرب غیر اشباع تشکیل یافته است.

وی با بیان اینکه علاوه بر محدودیت مصرف این روغن در محصولات لبنی باید مصرف آن در صنایع شیرینی پزی و شکلات سازی و تنقلات نیز کاهش یابد، تاکید کرد: آمار بالای بیماری های قلبی و عروقی در ایران یک زنگ هشدار جدی برای مسئولین در مواجهه با محصولاتی با اسید چرب اشباع بالا است.

وی ادامه داد: علت اهمیت اسیدهای چرب در نقشی است که بدن به عهده می­گیرند زیرا بعضی از آن­ها تاثیر اساسی در بیماری­زایی به ویژه در بیماری­های قلبی عروقی دارند و برخی دیگر برعکس در سلامتی نقش بسزایی ایفا می­کنند.

فرهاد غیبی یادآور شد: امروزه از نظر علمی ثابت شده است که سطح و ترکیب کلسترول سرم در بروز آترواسکلروز و نهایتا بیماری های پیشرفته و حملات قلبی موثر است و از سوی دیگر غلظت و ترکیب کلسترول سرم از طریق تغییر در نوع و مقدار چربی مصرفی در رژیم غذایی قابل اصلاح است.

وی اضافه کرد: اسید مریستیک با 14اتم کربن بیشترین تاثیر را در افزایش LDL و کاهش HDL داشته که در نتیجه کلسترول تام هم افزایش می­یابد و پس از آن به ترتیب اسید لوریک و اسید پالمیتیک اثراتی مشابه اسید مریستیک دارند.

وی افزود: با توجه به مقاومت بالای اسید چرب پالمیتیک در مقابل افزایش دما در روغن های سرخ کردنی از روغن هایی با این اسید چرب استفاده می شود.

فرهاد غیبی با بیان اینکه باید روغن های سرخ کردنی فقط در سرخ کردن مواد غذایی استفاده شده و در سایر مصارف از روغن های مایع استفاده کنیم ، توصیه کرد؛ میزان مصرف اسید های چرب اشباع در تغذیه روزانه افراد کاهش پیدا کند و در صورت ممکن از غذاهای سرخ کردنی استفاده نشود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *