سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۵:۱۸

به گزارش ایرنا، ˈ رضا رحمانیˈ عصر دوشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات بخش تولید قزوین که با حضور اعضای کمیسیون صنایع…

به گزارش ایرنا، ˈ رضا رحمانیˈ عصر دوشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات بخش تولید قزوین که با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و سه تن معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: این وضعیت یعنی سرمایه گذاری لازم برای ایجاد و تجهیز واحدهای تولیدی صورت گرفته ولی به دلیل نبود سرمایه در گردش، فعالیت واحدها متوقف شده است.

وی، از کمبود سرمایه در گردش به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات واحدهای تولیدی کشور یاد کرد و با اشاره معضلاتی که ناخواسته برخی تولیدکنندگان را گرفتار ساخته است، اضافه کرد: اگر چک های برگشتی صنعتگران ناشی از تحریم ها و دو برابر شدن قیمت ارز باشد، نباید آنها را تنبیه کرد.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو با تاکید بر اینکه باید موضوع نقدینگی بخش تولید را حل کنیم، افزود: صنعت کشور به 150 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیازمند است که این میزان باید از منابع عمومی تامین شود.

وی با اشاره به منابع درنظر گرفته شده صندوق توسعه ملی برای اختصاص به بخش تولید، گفت:10 هزار میلیارد تومان از منابع این صندوق امسال آماده اختصاص به واحدهای تولیدی نیازمند و متقاضی می باشد.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اختصاص سهم 30 درصدی تولید از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به میزان 10 هزار میلیارد تومان، گفت: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری این رقم را پنج هزار و 400 میلیارد تومان اعلام کرده اند که این رقم برای حمایت از صنعت نمی تواند کافی باشد.

رحمانی، شاه بیت سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را حمایت از تولید ملی خواند و گفت: برای رشد و توسعه کشور ناگزیر به توجه جدی به صنعت و تولید هستیم.

وی حمایت های بانکی از بخش تولید و صنعت کشور را ناکافی دانست و افزود: براساس آمار شورای پول و اعتبار باید 37 درصد اعتبار بانک ها به صنعت اختصاص داده شود که برای پارسال این رقم 23 درصد اعلام شد که رقم واقعی از این عدد نیز کمتر بود.

رحمانی، مجلس و دولت را مصمم به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: اگر اشتغال جوانان کشورمان مهم است، باید توجه جدی به اجرای این سیاست ها داشته باشیم و این مهم را در فضای رسانه ای کشور جا بیندازیم.

وی با بیان اینکه ایجاد هر شغل را باید یک پروژه برای خود تعریف کنیم، افزود: اگر خواستار حل مشکلات اقتصادی و کاهش تورم هستیم، بهترین کار تقویت و حمایت از تولید است.

رییس کمیسیون صنایع مجلس تزریق پول به تولید را غیرتورم زا خواند و گفت: تورم، بیکاری و رکود، ضربه سختی بر پیکره اقتصاد ملی است که باید با حمایت از تولید، از این وضعیت دور شویم.

رحمانی با اشاره به برخی دیدگاه های منفی نسبت به تولیدکنندگان، افزود: ادعا نداریم که صنعتگران معصوم هستند ولی مگر در قشرهای دیگر تخلف وجود ندارد، تولیدکنندگان امروز نقش رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس را دارند و مانند آن دوره باید از آنها حمایت کنیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع واگذاری واحدهای تولیدی به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: 90 درصد این واگذاری ها به خاطر دیون واحدها بوده و کمتر از پنج درصد به معنای خصوصی کردن بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با سفر به استان های مختلف به دنبال آشنایی نزدیک با مسایل و مشکلات بخش تولید و تلاش برای حل آنها از طریق قانون گذاری و تسهیل در این حوزه هستند.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس امروز دوشنبه برای بازدید از توانمندی های صنعتی و بررسی مسایل و مشکلات تولید قزوین به این استان سفر کرده اند.

استان قزوین دارای سه هزار و 500 واحد تولیدی می باشد.

7392/ 614

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *