چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۸

به گزارش خبرنگار مهر، محمدناصر زندی شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح پرورش مرغ گوشتی امید شمال در روستای پردنگون مرزن آباد گفت:…

به گزارش خبرنگار مهر، محمدناصر زندی شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح پرورش مرغ گوشتی امید شمال در روستای پردنگون مرزن آباد گفت: برای به راه اندازی این واحدهای تولیدی اعتباری نزدیک به 15 میلیارد تومان نیازمند هستیم.

زندی خاطر‌نشان کرد: واحد مرغداری گوشتی امید شمال کاویانی نخستین واحد تولیدی طبقاتی در غرب مازندران است که بهره برداری شده است.

وی اظهار داشت: همان‌گونه که پروژه تولید مرغ گوشتی امید شمال با همکاری جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی شعبه چالوس ظرف مدت کوتاهی توانست به بهره‌برداری برسد بنابراین با مدیریت جهادی می‌توانیم در سازندگی کشور نیز گام‌های بلندی برداریم.

ربیع فلاح استاندار مازندران در این مراسم گفت: مازندران یکی از قطب‌های تولیدی در بخش‌های کشاورزی، دامداری و مرغداری است وبهره‌وری از این‌گونه واحدها باید در اولویت کاری قرار گیرد و واحدهایی که از گذشته سرمایه‌گذاری شده ‌بیشتر مورد توجه است.

وی افزود در گذشته این واحدها در یک طبقه ساخته می شد ولی اکنون در چند طبقه است که در هزینه و انرژی صرفه جویی می شود.

فلاح گفت: با دقت در زنجیره تولید مرغ از ابتدا تا انتها مانند تأمین دان مرغ، جوجه، پرورش، کشتارگاه و بازار می‌توان دریافت که به‌راحتی می‌شود این پروسه زمانی را به حداقل رساند.

وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر بخش خصوصی با کمک دولت برای صنعت طیور اقدامات شایسته‌ای انجام داده و به‌عنوان نمونه واحدی که امروز افتتاح شد با رعایت استانداردهای لازم توانسته به توفیقات مهمی در بخش کاهش مصرف سوخت و افزایش بهره‌وری دست یابد.

فلاح افزود: سایر واحدهای مرغداری‌ منطقه می‌توانند برای افزایش تولید، توان رقابت و حتی صادرات، به سمت مکانیزه شدن و الگو گرفتن از این واحد تولیدی پیش روند.

استاندار مازندران با بیان اینکه صادرات این‌گونه تولیدات باید به خارج از مرزها نیز صورت گیرد گفت: با وجود این‌ واحدهای تولیدی مرغ‌های گوشتی در کشور میزان تولید نیز از حد مصرف فراتر می‌رود بنابراین برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا باید زمینه صادرات به خارج از کشور را نیز فراهم کنیم تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

محمد کاویانی مدیر پروژه پرورش مرغ گوشتی امید شمال گفت: این واحد تولیدی 60 هزار قطعه مرغ پرورش میدهد و از سال 89 با 20 هزار متر مربع زمین به بهره‌برداری رسید.

کاویانی گفت: پروژه پرورش مرغ گوشتی امید شمال به سه سالن با زیربنای 1800 متر مربع و در سه طبقه ساخته شده است.

وی  با بیان اینکه تمام امورات این مرغداری مکانیزه می‌باشد افزود: عملیاتی مانند دان‌دهی، آب، تهویه، سیستم خنک کننده و گرم کننده و همچنین باز و بسته کردن پنجره‌ها به‌صورت اتوماسیون انجام می‌شود و نیروی انسانی زیادی در آن دخالت ندارد.

وی اعتبار هزینه شده در این پروژه را یک میلیارد تومان اعلام کرد وافزود:ازاین مبلغ 600 میلیون تومان آن در قالب تسهیلات از بانک کشاورزی تأمین شد و مابقی نیز به‌صورت شخصی تامین اعتبار شد.

مدیر پروژه پرورش مرغ گوشتی امید شمال با اعلام اینکه مهم‌ترین مشکل این مجموعه در زمینه فروش محصولات است گفت: در زمینه فروش محصولات تولیدی با مشکل مواجهیم و تا کنون محصولات خود را از طریق   واسطه‌ها به‌فروش رساندیم و در واقع خودمان نقشی در فروش مرغ نداشتیم.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی‌ که پلیس‌راه مجوز عبور و مرور چند دستگاه خاور را به‌صورت چند روز در هفته در جاده تهران – شمال صادر کند تولیدکنندگان غرب مازندران می‌توانند محصولات خود را به شهرهای اطراف منتقل کنند واز آنجایی‌که در غرب مازندران‌ تولید زیاد است بنابراین محصولات تولیدی مازاد بر مصرف است، بنابراین اگر ساماندهی در زمینه انتقال محصولات به شهرهای بزرگ صورت گیرد تولید کنندگان نیز متضرر نمی‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.