چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۹

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان البرز گفت: با استقرار واحد مددکاری بهزیستی در دادگاه خانواده بیش از نیمی از پرونده‌های متقاضیان…

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان البرز گفت: با استقرار واحد مددکاری بهزیستی در دادگاه خانواده بیش از نیمی از پرونده‌های متقاضیان طلاق به سازش ختم می‌شود.

معصومه عباس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: آمارها حاکی از آن است که در دهه اخیر درصد طلاق بسیار بالا رفته، به طوری‌که در شهرهای بزرگ از هر سه ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شود که متاسفانه پیامدهای جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: طلاق و فروپاشی خانواده ضمن برهم زدن تعادل روانی – عاطفی افراد خانواده موجب بروز آسیب‌های اجتماعی مانند فرار فرزندان از خانواده، افزایش کودکان بدسرپرست و خیابانی، زنان در معرض آسیب، افزایش اعتیاد و… می‌شود، لذا با توجه به آسیب‌های اجتماعی پیامد طلاق و آثار بدی که به سلامت روانی – عاطفی افراد خانواده و به خصوص کودکان دارد، بایستی تدابیر لازم برای حفظ و انسجام خانواده به کار برد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: متاسفانه استان البرز در حوزه طلاق دومین رتبه را در کشور به خود اختصاص داده است که افزایش روزافزون جمعیتی و تنوع قومی و فرهنگی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار طلاق در استان البرز به شمار می‌رود.

عباس‌زاده ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده از سوی اداره کل بهزیستی استان عدم مسئولیت پذیری، بیکاری، عدم حمایت‌های عاطفی و روانی، عدم تسلط بر تکنیک‌های حل مسئله، خشونت، دخالت اطرافیان، طلاق عاطفی، اعتیاد، عدم تامین مالی و اختلالات جنسی از مهم‌ترین دلایل درخواست طلاق در استان البرز است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی البرز اضافه کرد: بر خلاف تصور بسیاری از افراد اعتیاد و عدم تامین مالی در رتبه‌های آخر دلایل درخواست طلاق قرار گرفته‌اند و بیشتر دلایل ریشه در عوامل فرهنگی و اجتماعی دارد.

وی یادآور شد: برای کاهش آمار طلاق دستگاه‌های متولی امور فرهنگی و رسانه‌ها باید همکاری بیشتری با بهزیستی داشته باشند تا بتوان با آموزش و نهادینه کردن فرهنگ سازش‌پذیری و توانایی برخورد صحیح با مشکلات، گام‌های موثرتری در این راه برداشت.

این مقام مسئول در ادامه به اقدامات اداره کل بهزیستی استان البرز اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های بهزیستی البرز برای کاهش معضلات اجتماعی از جمله طلاق به دو دسته فعالیت‌های پیشگیرانه و فعالیت‌های مداخله گرانه تقسیم شده است.

عباس زاده تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های مهارت‌های زندگی، مشاوره قبل از ازدواج در مراکز دولتی و خصوصی و مشاوره از طریق شماره تلفن 1480 از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه بهزیستی به شمار می‌رود.

وی همچنین از استقرار واحد مددکاری بهزیستی در دادگاه خانواده به عنوان مهم‌ترین عامل مداخله‌گرانه در کاهش طلاق نام برد و افزود: این واحد که فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرده است توانسته اقدامات مطلوبی را در راستای حل مشکل متقاضیان طلاق و به تبع کاهش آمار طلاق داشته باشد به طوری‌که با خدمات ارئه شده از سوی این واحد آمار سازش متقاضیان از 25 درصد به 51 درصد رسیده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی البرز در پایان سخنان خود گفت: با فعالیت این واحد توانستیم از رتبه یک کشوری در حوزه طلاق به رتبه دوم ارتقا پیدا کنیم و امیدواریم با گسترش فعالیت‌های این واحد بتوانیم روز به روز برای کاهش آمار طلاق در استان گام‌های مطلوب‌تری برداریم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.