شنبه، ۱۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۹

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: تاکنون 100 هزار هکتار از اراضی استان کرمان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده و هدفگذاری شده طی…

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: تاکنون 100 هزار هکتار از اراضی استان کرمان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده و هدفگذاری شده طی 5 سال 300 هزار هکتار دیگر مجهز شود که در صورت عملیاتی شدن، حدود 840 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «محمدجواد کامیاب» صبح امروز(شنبه 15 شهریورماه) در نخستین همایش هم‌اندیشی بهره‌برداران و صاحب‌نظران بخش کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: بیش از 2400 نفر ساعت کار کارشناسی در بحث آب استان و طرح پنج ساله‌ی «پلیس آب» انجام و مقرر شد سند توسعه‌ی آب استان تدوین شود.

وی افزود: کرمان در رده‌ی استان‌های فقیر و خشک از نظر بارندگی قرار دارد و بیلان آب سالانه استان منفی 900 میلیون مترمکعب است.

معاون عمرانی استاندار کرمان تصریح کرد: 34 هزار و 612 حلقه چاه در استان داریم که 10 هزار و 418 مورد غیرمجاز است.

کامیاب خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از 66 شهر استان در 29 شهر بحران آب داریم و 514 روستا گرفتار کم‌آبی و بحران بوده که 25 درصد روستاها را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 941 روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شود، گفت: ادامه‌ی روند کنونی، تخریب سفره‌های زیرزمینی و عدم امکان احیاء سفره‌ها، نشست زمین، خشک شدن باغ‌ها، بایر شدن اراضی کشاورزی و کاهش کیفیت منابع آب موجود و نفوذ منابع آب شور، تخلیه‌ی روستاها و افزایش مهاجرت به حاشیه‌ی شهرها، ایجاد تنش‌های سیاسی و اجتماعی و … را به‌دنبال دارد.

معاون عمرانی استاندار کرمان با اشاره به راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف منابع آب کشاورزی، تصریح کرد: آموزش بهره‌برداران و انتقال دانش نوین آبیاری، هم‌سو کردن نهادهای اجرایی، قضایی و انتظامی در انسداد چاه‌های غیرمجاز، تشکیل شورای حفاظت منابع آب در شهرستان‌های استان، استفاده از سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغ‌ها با حفظ سطح زیرکشت موجود از این راهکارهاست.

کامیاب یادآور شد: تاکنون 100 هزار هکتار از اراضی استان کرمان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده و هدفگذاری شده طی 5 سال 300 هزار هکتار دیگر مجهز شود که در صورت عملیاتی شدن، حدود 840 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: لوله‌گذاری در سطح مزارع، باغ‌ها و خطوط انتقال آب، حذف کشت‌های با مصرف زیاد و راندمان کم تولید محصول، اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، استفاده از روش‌های به زراعی در زمینه‌ی کاهش تبخیر و تعرق و … از دیگر راهکارهای صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی استان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *