یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۱

علیرضا حائری در گفتگو با خبرنگاری اقتصادی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت، شرکت‌های پتروشیمی برای اینکه بدهی خود خود را به صندوق ذخیره‌ی ارزی…

علیرضا حائری در گفتگو با خبرنگاری اقتصادی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت، شرکت‌های پتروشیمی برای اینکه بدهی خود خود را به صندوق ذخیره‌ی ارزی و آن هم به دلار بپردازد مجبور هستند عرضه‌های خود را در بورس کاهش داده و به صادرات روی بیاورند.

وی در ادامه افزود: شرکت‌های پتروشیمی هم‌چنین با مشکل تامین گاز برای واحدهای خویش با مشکل روبرو هستند. حائری با بیان اینکه چون ساز و کار با پرداخت نقدی است سبب شده به واحدهای صنعتی به خصوص نساجی فشار بیاورد.

این عضو انجمن هم با اشاره به استفاده از گشایش ال سی داخلی اضافه کرد: استفاده از ای سی داخلی یا همان گشایش باعث خواهد شد مشکل نقدینگی واحدهای نساجی برای خرید مواد اولیه حل شود.
 
وی همچنین گفت: به طور مثال یک واحد نساجی در یک هفته به 5000 هزار تن گانوی گرید نساجی استفاده کند نزدیک 15 میلیارد تومان باید بپردازد و این مبلغ در ماه 60 میلیلارد و در سال 700 میلیارد تومان که این مشکل با گشایش ال سی حل خواهد شد.

حائری همچنین با بیان افزایش بیش از 100 درصدی ضمانت‌های بانکی برای واحدهای تولیدی یادآور شد: افزایش بین 110 تا 170 درصد که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده به واحدهای تولید فشار مضاعف میکند که اگر این ضمانت‌نامه در اختیار خود هیئت مدیره‌ی بانک‌ها قرار گیرد با توجه به شناخت مشتریان، مبلغ مورد نظر را در خصوص ضمانت نامه‌ بانکی تعیین می‌کنند که از میزان فشارها کاسته خواهد شد.
 
انتهاي پيام /
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.