دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۹

به گزارشحوزه سینما باشگاه خبرنگاران  به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با اعلام این خبرافزود: این در حالی…

به گزارشحوزه سینما باشگاه خبرنگاران  به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با اعلام این خبرافزود: این در حالی است هنوز جمع بندی نهایی آثار دریافتی از سوی دبیرخانه بین الملل جشنواره صورت نگرفته است.
 
برپایه این خبر؛  تاکنون،  شرکت فیلم های سینماگرانی از کشورهای :انگلستان، فرانسه، آمریکا، لبنان، قطر، تونس، ایتالیا، مصر، تانزانیا،ایرلند، یونان، بنگلادش، امارات، روسیه، صربستان، روسیه، قرقیزستان،برزیل، هلند، بلژیک، اکراین، چین، فلسطین، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد،الجزایر، افغانستان، لهستان، کانادا، سوریه، عراق، ترکیه و … قطعی شده  است.
 
در این خبر عنوان شد: بخش بین الملل جشنواره مقاومت به منظور تبیین وگسترش”فرهنگ مقاومت با حضور آثاری که به مقاومت مسلمانان و مظلومان جهان پرداخته اند،  طراحی شده  است و فیلم های سینمایی و مستندی که از ژانویه سال 2012 در ایران و سایر کشورها تولید شدهاند می‌توانستند در این بخش شرکت نمایند.

 “ارایه تصویری روشنگرانه از جنایات آمریکا و صهیونیسم درجهان”، “افشای نقش آمریکا و صهیونیزم در تفرقه‌افکنی و جنایات گروه‌های تکفیری”، “نقش بیداری اسلامی در منطقه و جهان”،”تلاش مسلمانان برای احیای هویت اسلامی و مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی”، “نقش مردم غزه،لبنان و سوریه در مقابله با صهیونیسم و استکبار جهانی”، “نقش شهدای تروردر افشای چهره حقوق بشر آمریکایی”،”جهانی عاری از تروریسم و سلاح هستهی”، “معرفی شهدای مقاومت و شخصیت‌های آزادیخواه جهان”، “نقش صهیونیسم و وهابیت در هتک حرمت مسلمانان و پیامبران”، “نقش هالیوود درترویج خشونت، تروریسم و فرقه‌سازی در مقابله با ادیان توحیدیشیطان‌پرستی، خشونت و تروریسم در هالیوود”،”نقش وحدت اسلامی در شکست توطئه‌ای سلطه‌گران جهان”، “تبیین مبارزات و جنبش‌های آزادیبخش مستضعفین”، “مقابله با تحمیل سبک زندگی غربی”،”ریشه‌یابی جنبش مردمی 99درصدآمریکا از موضوعات تعریف شده بخش بین الملل جشنواره است.  
 
بر پایه این خبر؛  با توجه به حساسیت و محوریت موضوع مقاومت در جهان وچالش ها و تحولات منطقه ای و جهانی این دوره جشنواره با اهدافی چون:”تبیین فرهنگ مقاومت و پاسداشت حماسه‌های انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و نگاه به حضور سازنده ایثارگران در مقابل دشمنان، تحریم اقتصادی،دستاوردهای علمی و افتخارات جهانی”، “مقاومت و  بیداری اسلامی”، “مقابله با استکبار جهانی”،” تروریسم” و “صهیونیزم بین الملل” مقارن با هفته گرامیداشت دفاع مقدس برگزار می شود.
 
شایان ذکر است «انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس»با رویکرد مقاومت، بصیرت و شکوفایی سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را درگستره«سینمای ایران»و «سینمای بین الملل» در قالب بخش‌های مختلف فیلم های سینمایی، سینمایی ویدیویی، کوتاه، مستند، چشم‌انداز سینمای مقاومت ایران، نشست‌های تخصصی و بزرگداشت سینماگران عرصه انقلاب و دفاع مقدس و برنامه‌های جانبی همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس برگزار می نماید.
 
 
عبدالله باکیده فیلمساز:جشنواره فیلم مقاومت بزرگ ترین رویداد فرهنگی برای  ایجاد روحیه مقاومت در منطقه است .
 
عبدالله باکیده از کارگردانان باسابقه و عضو هیئت انتخاب فیلم های کوتاه جشنواره درباره ملاک های ارزیابی آثار رسیده گفت: در درجه اول کیفیت مضمونی اثر مورد توجه ما قرار داشت و بعد از آن به کیفیت فنی توجه می کردیم. به اینکه تا چه حد نوآوری و ابتکار به خرج داده و در پرداخت موضوع انتخابی موفق بوده است، در مجموع هم که باید همه این ویژگی ها در خدمت موضوعات و محورهای جشنواره به کار گرفته شده بود.
 
وی درباره سطح آثار این دوره از جشنواره خاطرنشان کرد: چندین اثر کوتاه شاخص در جشنواره وجود داشت که بنده و بقیه دوستان در این آثار نشانه هایی از رشد فیلم کوتاه و شجاعت و نگاه منحصر به فرد فیلمسازان را دیدیم .
 
وی ادامه داد: در این میان کارهای ویژه ای بود که نگاهی مستند داشت ولی خط داستانی شان آنها را به فیلم هایی زیبا تبدیل کرده بود و همه اینها نشانه های پیشرفت را در بدنه سینمای کوتاه مقاومت است.  
 
باکیده با بیان اینکه این جشنواره از نظر داخلی از همان سال اول تا دوره پیشین جایگاه اصلی خودش را به مردم نشان داده و بازخوردها و استقبال خوبی به خود جلب کرده است اضافه کرد: زیرا هنوز مردم این جشنواره را جایگاه اصلی ارائه فیلم های دفاع مقدس و ایجاد روحیه مقاومت در منطقه می دانند و از بزرگ ترین رویدادهای فرهنگی منطقه است.

 این جشنواره در کشور به خصوص در شهرستان ها بسیار بسیار پرطرفدار است تا حدی که آنها و حتی هنرمندان سایر کشورهای جهان را راغب کرده تا در این رویداد شرکت کنند.
 
شایان ذکر است «انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس»با رویکرد مقاومت، بصیرت و شکوفایی سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را درگستره«سینمای ایران»و «سینمای بین الملل» در قالب بخش‌های مختلف فیلم های سینمایی، سینمایی ویدیویی، کوتاه، مستند، چشم‌انداز سینمای مقاومت ایران، نشست‌های تخصصی و بزرگداشت سینماگران عرصه انقلاب و دفاع مقدس و برنامه‌های جانبی همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس برگزار می نماید.
 
 
جعفری عضو هیات انتخاب فیلم های کوتاه جشنواره مقاومت:نمونه های شاخصی از سینمای کوتاه مقاومت را در این دوره شاهدیم مهدی جعفری عضو هیات انتخاب بخش فیلم های کوتاه عنوان کرد: اگر بخواهیم درباره ملاک های انتخاب صحبت کنیم در واقع فرمول تعریف شده و معینی در دست نداریم بلکه مانند همیشه مهم ترین معیارهای انتخاب ساختار و کیفیت اثر و در جشنواره های موضوعی مانند جشنواره فیلم مقاومت ارتباط فیلم با محورهای فراخوان از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
وی درباره سطح کیفیت آثار این دوره عنوان کرد: من تمام دوره های قبلی را دورادور رصد کردم اما در این دوره با توجه به حجم متوسط آثار نمونه های شاخص و قابل توجهی به چشم می خورد تا جایی که بعضی از کارها به شدن بکر و حرفه ای بود.
 
این کارگردان باسابقه فیلم های کوتاه و عضو هیات موسس و هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه خانه سینما با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلاتی که سینمای دفاع مقدس در سال های اخیر از آن رنج می برد، توجه صرف به مضمون و ضعف ساختار و تکنیک بود خاطر نشان ساخت:  البته در آثار این دوره از جشنواره شاهد فیلم هایی با ساختارهای قوی بودیم و این جای امیدواری دارد.
 
 کارگردان فیلم های کوتاه “زیارت”، “برکه”، “پنجره”و”کمی بالاتر” درباره اهمیت جشنواره فیلم مقاومت درمیان سایر جشنواره های موضوعی خاطرنشان کرد:  اگرچه سالانه جشنواره های موضوعی متعددی در کشور برگزار می شود ولی جشنواره مقاومت به حسب نامش و حامیانش مهم است که کیفیت خوب و ممتازی داشته باشد.
 
وی افزود: از همین رو لازم است جشنواره در انتخاب و داوری آثار سخت گیری به خرج دهد و آثاری را از روی دلسوزی و رفاقت انتخاب نکند تا سطح کیفی فیلم های این ژانر ترقی یابد و در سال های آینده شاهد آثار به مراتب قوی تری باشیم.

جعفری در پایان متذکر شد: البته در جشنواره امسال به قدری آثار حرفه ای وجود دارد که اگر در داوری هم به آنها توجه شود رتبه سینمای مقاومت در سال های اخیر را تغییر خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.