یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۳۵

به گزارش ایرنا محمدحسین کریمی روز شنبه در حاشیه آیین اهدای شاخه گل و تجلیل از اهداکنندگان خون در شیراز در جمع خبرنگاران…

به گزارش ایرنا محمدحسین کریمی روز شنبه در حاشیه آیین اهدای شاخه گل و تجلیل از اهداکنندگان خون در شیراز در جمع خبرنگاران بیان کرد: سالانه حدود 143 هزار نفر در استان فارس خون خود را اهدا می کنند که از این تعداد 55 درصد اهداکننده مستمر خون است.

وی افزود: بر اساس آمار در سال 87 میزان اهدای خون غیر مستمر شامل افرادی که سالیانه یک بار خون خود را اهدا می کنند 38 درصد بوده که این میزان در سالجاری به 19 درصد رسیده است.

کریمی اظهارداشت: همچنین سهم بانوان در اهدای خون در کشور چهار درصد است که این میزان در استان فارس و شهر شیراز کمتر از دو درصد است.

وی ادامه داد: عمده علت کمبود مشارکت بانوان در امر اهدای خون، عدم فرهنگ سازی است که سیاست امسال سازمان انتقال خون مشارکت بانوان در بخش اهدای خون و سایر برنامه ها است.

کریمی با اشاره به بالارفتن سن اهداکنندگان مستمر خون در استان اضافه کرد: کاهش در بخش اهداکنندگان غیر مستمر از طریق فرهنگ سازی قابل جبران است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، عمده کمبود گروه خونی در استان را در بخش گروه های خونی منفی عنوان و از مردم جهت امر خداپسندانه اهدای خون دعوت کرد.

مدیر کل انتقال خون استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان ساعت کار پایگاه های انتقال خون در فارس از بعد از افطار و شب های قدر افزایش می یابد.

وی افزود: تلاش می کنیم در شب های قدر یک پایگاه سیار انتقال خون در مبادی ورودی حرم مطهر حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) جهت ارائه خدمات به عموم مردم قرارداده شود.

کریمی اظهارداشت: امسال عملیات عمرانی احداث پروژه پایگاه انتقال خون در شهرک استقلال شیراز با کمک خیران و نیکوکاران آغاز می شود.

وی اضافه کرد: همچنین به زودی پایگاه انتقال خون شهرستان استهبان نیز به بهره برداری می رسد.

14 ژوئن هر سال مصادف با 24 خردادماه روز جهانی اهدا کنندگان نام گذاری شده که این روز درکشور ایران نیز گرامی داشته می شود.

شعار جهانی امسال این روز، اهدای خون برای مادران، آنهایی که زندگی می بخشند، نام گذاری شده است.ک/2

7382/667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.