پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۲

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، حمید تهرانفر دو عامل بیرونی و درونی را عامل ایجاد شکل گیری…

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، حمید تهرانفر دو عامل بیرونی و درونی را عامل ایجاد شکل گیری معوقات بانکی دانست و افزود: رکود تورمی، تحریم های بین المللی و جهش نرخ ارز از عوامل بیرونی و عدم اعتبارسنجی دقیق در بانک ها و نبود نظم و قاعده مشخص در برخی از بانکها از عوامل داخلی هستند.

وی درخصوص جدیت بانک ها در وصول مطالبات، اظهار داشت: اینکه گفته می شود بانکها دنبال مطالبات معوق نیستند اساساً اشتباه است چون وجود مطالبات معوق در دفاتر بانک ها، نشان دهنده ضعف مدیران آن است، ضمن آنکه تاثیر مطالبات معوق بر کاهش توان تسهیلات دهی شبکه بانکی بسیار چشمگیر است.

به گفته وی کل نقدینگی کشور 580 هزار میلیارد ریال بوده که با این حساب 14 درصد سپرده های بانکی از گردونه کمک به تولید خارج شده که این رقم نسبت به سال های گذشته رشد دو برابری داشته است.

وی در خصوص مطالبات شرکت های زیرمجموعه بانک ها نیز گفت: مشکل در ثبت و طبقه بندی مطالبات غیر جاری شرکت های متعلق به بانک ها می باشد. به عبارت دیگر برخی بانک ها به جهت حمایت از شرکت های زیرمجموعه خود این قبیل مطالبات را با ترفندهای مختلف در طبقه جاری حفظ می کنند لذا این مطلب که عنوان می شود مطالبات از شرکت های زیرمجموعه بانک ها پیگیری نمی شود اصولا دارای شکل دیگری است و نحوه برخورد دیگری را می طلبد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص بدهکاران بزرگ بانکی هم اظهار داشت: 10 بدهکار بزرگ بانکی 124 هزار میلیارد ریال بدهی به بانکها دارند و 15 درصد کل مطالبات بانکی در اختیار این 10 نفر است.

وی با بیان اینکه 50 گروه یا شرکت مرتبط به هم، 33 درصد مطالبات معوق را به خود اختصاص داده اند، افزود: 200 بدهکار بزرگ 55 درصد را به خود اختصاص داده اند و 3 نفر نیز بالای یک هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهی دارند. 48 درصد بدهکاران نیز معادل 131 مشتری بالای هزار میلیارد ریال به نظام بانکی بدهکارند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی درخصوص میزان مطالبات معوق بانک های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی، گفت: 323 هزار میلیارد ریال از منابع بانک های دولتی معوق شده که این میزان، معادل 13 درصد کل تسهیلات است.

تهرانفر میزان مطالبات بانک های خصوصی را 250 هزار میلیارد ریال (معادل 17 درصد کل تسهیلات) و میزان مطالبات بانک های نیمه خصوصی را 234 هزار میلیارد ریال (برابر با12 درصد تسهیلات) عنوان کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص کل مطالبات معوق، تولیدکنندگان نیز تصریح کرد که 61 درصد از مبلغ متعلق به 500 نفر بدهکار بزرگ بانکی، مربوط به افرادی است که فعالیت اصلی شان صنعت و معدن است این رقم معادل 30 درصد کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور می باشند.

وی درخصوص رشد مطالبات معوقات گفت: سال 88 رقم این معوقات 411 میلیارد ریال بوده است و هرساله 20 درصد رشد داشته، از طرفی هر سال 25 درصد رشد نقدینگی نیز داشته ایم.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.