جمعه، ۳۱ مرداد ۹۳ - ۰۳:۲۴

مدیر اداره جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه در حال حاضر 210 واحد شالیکوبی در بابل در حال فعالیت است، گفت: 57…

مدیر اداره جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه در حال حاضر 210 واحد شالیکوبی در بابل در حال فعالیت است، گفت: 57 واحد شالیکوبی در سطح شهرستان با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان اصلاح و نوسازی شده و نوسازی مابقی این کارخانه‌ها نیازمند اعتبار است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، مسعود غلامی عصر پنجشنبه 30 مرداد در مراسم افتتاح کارخانه مدرن شالیکوبی کپورچال بابل، با اشاره به اینکه 197 هزار هکتار از مساحت شهرستان بابل را زمین های زارعی، باغی و جنگل شکل می دهد، گفت: از این میزان حدود 110 هزار هکتار از این زمین ها را جنگل تشیکل می دهد.

وی با اشاره به اینکه 23 هزار هکتار از زمین‌های این شهرستان را باغ مرکبات تشکیل داده و سالانه بالغ بر 400 هزار تن محصول از این باغات برداشت می شود، افزود: بابل با زیر کشت داشتن 46 هزار هکتار زمین رتبه اول کشور داشته و ضریب کشت در این زمین ها 1.86 است.

رییس اداره جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه کشت برنج به عنوان شاخص تولید در استان محسوب می شود، اظهارکرد: بر اساس آمار 63 درصد بهره برداران زمین های زراعی در استان در سال 90 بالغ بر 65 سال داشتند ولی با تزریق 15 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره طی 2 سال گذشته ضریب استفاده از ماشین آلات را در شهرستان افزایش دادیم و این امر منجر به حضور بیش از پیش جوانان در این عرصه شده است.

وی با اشاره به اینکه در سالجاری 90 درصد برداشت های صورت گرفته در سطح شهرستان به صورت مکانیزه انجام شده است، افزود: با استفاده از این ابزارهای نوین برداشت میزان هزینه های صورت گرفته 50 درصد کاهش یافته است.

غلامی با اشاره به اینکه سیاست وزارت کشاورزی بر محور کاهش ضایعات برنج است، تصریح کرد: در حال حاضر 25درصد شالی ها در شالیکوبی ها تبدیل به نیم دانه شده و این امر عملا منجر به کم شدن سهم برنج ایرانی از سفره های مردم می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 210 واحد شالیکوبی در بابل در حال فعالیت است، افزود: 57 واحد شالیکوبی در سطح شهرستان با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان اصلاح و نوسازی شده و نوسازی مابقی این کارخانه ها نیازمند اعتبار است.

رییس اداره جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه با اصلاح و نوسازی این واحدها میزان پرت تبدیل شالی به برنج از 25درصد به 7 درصد کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: با نوسازی و به سازی کارخانجات شالیکوبی در سطح شهرستان و استان 150 هزار تن از نیازهای استان رفع خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *