پنجشنبه، ۳۰ مرداد ۹۳ - ۰۵:۵۳

سلامت نیوز: گاهي با بروز عوامل گوناگوني مانند رشد برآمدگي زير پوست و لرزش دست روي بدن سوالات زيادي برايمان پيش مي آيد…

سلامت نیوز: گاهي با بروز عوامل گوناگوني مانند رشد برآمدگي زير پوست و لرزش دست روي بدن سوالات زيادي برايمان پيش مي آيد که آيا اين برآمدگي پوستي، يا لرزش دست و يا خط هاي زير ناخن جاي نگراني دارد يا نه؟

محسن با احساس برآمدگي روي پوست دستش به پزشک مراجعه مي کند اما قبل از آن مطلبي را در نيوزويک مطالعه مي کند که در آن درباره زگيل هاي پوستي توضيحاتي داده شده است.

۱ – برآمدگي هاي پوستي

به احتمال زياد برآمدگي، زگيل، خال يا توده هاي خوش خيم با بالا رفتن سن به وجود مي آيد يکي از شايع ترين برآمدگي ها کراتور سبورئيک است که اغلب به صورت موجي روي صورت، سينه يا شانه ظاهر مي شود. برآمدگي ديگري که شايع است پوست هاي اضافه است که روي گردن، زير بغل يا جاهايي که پوست به هم ساييده مي شود، ظاهر مي شود. اين برآمدگي ها را مي توان ناديده گرفت يا اين که از پزشک خواست که آن را خارج کند.اما، اين برآمدگي ممکن است، از علايم سرطان پوست باشد. به طور منظم خود را معاينه کنيد و هر نوع برآمدگي غيرعادي را به پزشک نشان دهيد به ويژه اگر خارش، خون ريزي يا رشد سريع داشته باشد. تنها يک پزشک مي تواند يک توده خوش خيم را از بدخيم تشخيص دهد. ۲برابر شدن برآمدگي طي چند هفته را يک علامت خطر بدانيد.

2-تغيير رنگ پوست صورت

به احتمال زياد بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد است. اشعه هاي ماوراي بنفش مويرگ ها را گشاد مي کند و ظاهر قرمز و لکه دار به پوست مي دهد. اين آسيب ديدگي را مي توان با ترکيبي از رتينوئيد، آنتي اکسيدان و بي رنگ کننده ها درمان کرد. برخي داروها که پوست را در برابر نور خورشيد حساس تر مي سازد از جمله آنتي بيوتيک ها ممکن است، لکه را بدتر کند. توليد بيش از حد ملانين مي تواند باعث ظاهر شدن لکه هاي قهوه اي- خاکستري روي صورت شود که نام آن «ملاسما» است. ملاسما در زنان شايع است به ويژه در کساني که تحت درمان هورموني قرار دارند. اين علايم همچنين ممکن است، نشان دهنده بيماري آديسون باشد که نوعي اختلال غدد آدرنال است. در صورتي که رنگ پوست تان تيره يا خاکستري شود، دچار کاهش وزن شويد و ضعف عضله، احساس خستگي مفرط، سبکي سر يا حالت تهوع داشته باشيد، بهتر است که به پزشک مراجعه کنيد.

3-لرزش دست

به احتمال زياد از بي خوابي يا مصرف بيش از حد قهوه است. برخي داروها از جمله OTC مانند اکسيد رين (Excedrin) ممکن است حاوي کافئين باشد. داروهايي که باعث لرزش در قسمت هاي فوقاني بدن مي شود شامل برونکوديلاتور مانند آلبوترول، داروهاي ضد صرع و… است.در صورت مصرف يکي از اين داروها، از پزشک خود بخواهيد که ميزان دارو را تغيير دهد. احساس سرما نيز باعث لرزش دست مي شود.اما اين حالت ممکن است، نشانه يک مشکل نهفته عصبي باشد از جمله بيماري پارکينسون و اختلال تيروئيد است که با دارو قابل درمان مي باشد. در صورتي که در حالت آرامش احساس لرزش داريد به پزشک مراجعه کنيد.

4- نفخ معده

به احتمال زياد علت آن، سوء هاضمه يا در زنان علامت قاعدگي است. عوامل شايع نفخ در زنان، مصرف غذاهاي چرب است که باعث کند شدن هضم مي شود، مصرف ۳وعده کوچک غذا طي روز به جاي ۳ وعده بزرگ، مانع ناراحتي و باعث احساس سيري مي شود. براي پيش گيري از نفخ آرام تر غذا بخوريد، براي پيش گيري از احتباس آب در دوران قاعدگي مصرف نمک را کم کنيد.

اما اين حالت ممکن است، علامت سندروم بي قراري روده نيز باشد. اگر اين سندروم تشخيص داده شد، از ماست هاي پروبيوتيک استفاده کنيد تا از علايم آن کاسته شود.

5-خط هاي سياه زير ناخن

احتمالاً خوني است که بين پوست و ناخن گير کرده و خط هاي نازک ايجاد کرده است و طي چند ماه خود به خود از بين مي رود.يا امکان دارد نوعي سرطان پوست به نام «اکرال لنتي کونوس ملانوما» باشد که در قسمت هايي از بدن مانند کف پا و زير ناخن خط هاي باريک و تيره ايجاد مي کند. اين نوع سرطان ۵درصد از سرطان هاي پوستي را تشکيل مي دهد. سرطان پوست بايد بلافاصله از طريق جراحي برداشته شود.

6-رشد مو روي چانه

احتمالاً، به علت افت پيدا کردن ميزان استروژن است. پس از يائسگي با کاهش استروژن، آندروژن هورمون هاي مردانه به ميزان کم در زنان بيشتر مي شود و باعث رشد موهاي تيره و زبر روي چانه و گونه ها مي شود.

يا ممکن است اين از علايم پرمويي به نام «هيرسوتيزم» باشد که ويژگي هاي آن ميزان زياد و غيرعادي هورمون هاي مردانه به نام آندروژن است که مي توان آن را با سندروم تخمدان پلي کيستيک، سندروم کوشينک يا تومور در تخمدان مرتبط دانست.

منبع:روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *