چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۸

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی در نشست مطبوعاتی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران گلستانی گفت: امسال اگر  روند اعزام  زائران در…

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی در نشست مطبوعاتی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران گلستانی گفت: امسال اگر  روند اعزام  زائران در دوره های بعدی نیز اتفاق افتد و همچنین هیچ گونه  محدودیتی از سوی کشور عربستان نداشته باشیم  می توانیم  سه سال بعد ثبت نام دوره های جدید را آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت اعزام های حج عمره امسال، 64 درصد افزایش داشته است، عنوان داشت: همچنین  ظرفیت اعزام به عتبات عالیات نیز 30 درصد افزایش داشته و 807 هزار نفر در قالب 6 هزار کاروان به حج عمره مفرده اعزام شدند.

اوحدی با بیان اینکه اعزام به عتبات عالیات هر ساله با آغاز ماه مبارک رمضان متوقف می شود، اذعان داشت:  امسال ماه رمضان با حملات گروه تکفیری داعش همزمان شد. ثبت نام برای اعزام به عتبات عالیات از 10 تیر ماه  آغاز شده است و افراد می توانند از طریق سامانه ثبت نام کرده  و به صورت اینترنتی مبلغ مورد نظر خود را نیز واریز کنند.

وی با اشاره به اینکه همه پروازهای ماه مبارک رمضان هوایی انجام می شود، تاکید کرد:  دور جدید اعزام از 14 ماه مبارک رمضان آغاز می شود که همه اعزام ها به دلیل حفظ سلامت و امنیت هر چه بیشتر زائرین است هوایی انجام می شود.

اوحدی در ادامه گفت: این دوره از اعزام به عتبات عالیات 7 روزه است، در کربلا و نجف امنیت بر قرار است و پرواز های اعزام نیز به نجف انجام می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد  افزود: این تعداد از کاروان ها بستری مناسب برای استفاده از نیروهای جوان و خلاق را توانسته به وجود آورد.

وی  از آزاد شدن انتقال امتیاز حج عمره خبر داد و در این باره تصریح کرد: در گذشته  نقل و انتقال فیش عمره صورت نمی گرفت ولی امسال این کار  آزاد شده است.

سعید اوحدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 6 میلیون نفر در صف اعزام به حج عمره هستند ، بیان داشت: توانسته ایم تا حدودی  قیمت انتقال فیش حج  را به تعادل برسانیم، به طوری که با قیمتی یک ششم قیمت از آزادی انتقال ، نقل و انتقال می شود.

رییس سازمان حج و زیارت کشور با بیان اینکه تلاش داریم تا زمینه را برای افراد سودجو فراهم نکنیم،  عنوان کرد: تلاش داریم تا برای هر چه کمتر شدن قیمت نقل و انتقالات تمامی دفاتر کارگزاری را درگیر کنیم و در این صورت می توانیم از ورود برخی افراد سودجو به این حوزه جلوگیری کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت کشور اضافه کرد: در حج تمتع سهمیه هر کشور یک هزارم جمعیت آن است، این سهمیه سال قبل به دلیل ساخت و ساز باز سازی و نوسازی حرم و مسجد الحرام 20 درصد کاهش داشته است، در حال حاضر یک و نیم میلیون نفر در صف اعزام به حج تمتع هستند که اعزام آنها 18 سال طول می کشد.

اوحدی اذعان کرد: تا کنون 60 درصد از زائرین امسال معاینه شده اند و ما بقی نیز تا 15 ماه رمضان  و آغاز اعزام معاینه می شوند. اگر زمینه ای برای صادرات وجود داشته باشد، کارگزاران میتوانند اقلام مورد نیاز زائران را به عربستان صادر کنند ، امسال میزان صادرات اقلام مورد نیاز 100 درصد افزایش داشته است.

معاون وزیر ارشاد گفت: در راستای خدمات رسانی هر چه بهتر به زائرین، 35 هتل که ضعف خدمات داشتند حذف شده ، برای اولین بار هزینه حج تمتع به صورت اقساطی و در دو قسط از زائران دریافت شد.

وی یادآور شد: تعداد پزشکان خانمی که برای ارائه خدمات پزشکی به زائران خانم اعزام شدند امسال 4 برابر شده و درمانگاه های شبانه روزی مخصوص بانوان نیز افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.