چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۲۲

ˈداود محبعلی کاشانیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این شبکه با هدف پیشگیری از اعتیاد و با برنامه…

ˈداود محبعلی کاشانیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این شبکه با هدف پیشگیری از اعتیاد و با برنامه های آموزشی و همایش های مختلف در مدارس، آموزشگاه ها، کارخانه ها و مشارکت در روشهای ترک و سم زدایی و خدمات جانبی به آسیب دیدگان از مواد مخدر فعالیت دارد.

وی بیان کرد: معتاد بیمار نیازمند به درمان و کمک است و به همین دلیل یکی از ماموریتهای مهم تشکلهای این شبکه کار بستری و سم زدایی معتادان درقالب دوره های یک ماهه در مراکز ترک اعتیاد و ارائه بسته های آموزشی و پاسخگویی به نیازهای احساسی با همراهی بهبود یافتگان NAاست.

وی گفت: برای جلوگیری از پراکندگی معتادان درخیابان ها، دو مرکز (سرپناه شبانه معتادان خیابانی) به تفکیک مردان و زنان در اراک وجود دارد که معتادان با مراجعه به آنها وعده غذای گرم و و اقامت موقت می گیرند.

کاشانی بیان داشت: سه مرکز تخصصی نیز در شهرهای اراک، ساوه و خمین به صورت رایگان کمک وسایل بهداشتی به معتادان توزیع می کنند تا از اشاعه بیماریهای مقاربتی، عفونتی و تزریقی توسط معتادان جلوگیری شود.

وی بیان کرد: اعتیاد یکی از چالشهای مهم اجتماعی و عامل پایه ای برای آسیبهای دیگر است و با توجه به مواد مخدر صنعتی و دست ساز که به شدت سلامت جامعه را نشانه کرفته باید حمایتهای جدی تری از شبکه کاهش اسیب اعتیاد انجام شود.

وی بیان کرد: شیشه ، هروئین و قرصهای روانگردان ب ترتیب بیشترین فراوانی مصرف را در بین مخدرهای شیمیایی در استان مرکزی شامل می شوند و با هدف کنترل کاهش آسیب به تازگی طرحی با همکاری پلیس و دستگاه قضایی برای جمع اوری معتادان تابلو و تحویل آنها به مراکز ترک اعتیاد آغاز شده است.

وی گفت: بخش اعظم معتادان تزریقی با حکم قضایی برای مدت سه تا شش ماه به ˈاردوگاه ابراهیم آباد اراکˈ فرستاده شده و بخش دیگر به مراکز خصوصی ترک اعتیاد ارجاع می شوند.

رییس هیات مدیره شبکه کاهش آسیب، پیشگیری و درمان اعتیاد استان مرکزی اظهارکرد: شدت فقر بسیاری از معتادان و خانواده آنان به حدی است که از عهده هزینه بستری معتادان برنمی آیند، به همین سبب شمارزیادی از معتادان مجددا روانه خیابانها می شوند.

کاشانی خواستار مساعدت مالی بیشتر دولت و خیرین به منظور پیشگیری از بازگشت مجدد معتادان به خیابانها و ساماندهی و پاک کردن آنها از مخدرها شد.

وی اضافه کرد: اعتیاد نیز همانند سرطان یک بیماری است که سلامت اجتماعی فرد و ، خانواده و اجتماع را فلج می کند و این مساله کمک اورژانسی به تقویت زیرساختهای کاهش اسیب این بخش را متذکر میشود.

کاشانی گفت: معتاد پس از پاک شدن با مهارت آموزی و کار می تواند پاک بماند و می طلبد که بخش خصوصی با کمک حوزه دولتی برای کسب و کار معتادان بهبود یافته فکری اساسی کنند.ک/3

588/560/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.