سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۷

فرماندار بردسکن گفت: بیش از 600 هکتار از مزارع زعفران بردسکن تشنه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، محمداسماعیل یعقوب‌زاده…

فرماندار بردسکن گفت: بیش از 600 هکتار از مزارع زعفران بردسکن تشنه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، محمداسماعیل یعقوب‌زاده با اشاره به اینکه فصل برداشت زعفران در منطقه کوهپایه نزدیک است، گفت: بیش از 600 هکتار از مزارع منطقه کوهپایه نیاز به آبرسانی دارد و 2500 خانوار این منطقه چشم‌انتظار کمک مسئولان هستند.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران بردسکن افزود: متاسفانه بر اثر خشکسالی تمامی قنوات و چشمه‌سارهای منطقه کوهپایه خشک شده و تنها درآمد مردم این منطقه از محصول زعفران است که اگر به داد کشاورزان نرسیم مزارع زعفران آنها در عطش تشنگی نابود خواهد شد.

وی اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده و موافقت استانداری و آب منطقه‌ای استان مجوز حفر چاه بحران برای شهرستان گرفته شد و جهادکشاورزی با دیون این مهم را انجام و تجهیز کرد.

یعقوب‌زاده گفت: در حال حاضر به لحاظ تامین آب مشکلی نداریم اما برای حمل آب چندین دستگاه تانکر نیاز است که کمک مدیران استان را می‌طلبد.

وی اظهار کرد: اگر 10 دستگاه تانکر آبرسانی به شهرستان اعزام شوند طی یک بازه 40 روزه با بیش از 4000 سرویس آب، مزارع زعفران منطقه کوهپایه از مرگ نجات پیدا می‌کنند.

وی افزود: دراین رابطه مکاتباتی با جهادکشاورزی استان انجام شده است که متاسفانه جهادکشاورزی استان به زیربار نمی‌رود و اعلام کرده‌اند که جهادکشاورزی دررابطه با آبرسانی به مزارع زعفران هیچ برنامه و اعتباری ندارد.

آب داریم، تانکر حمل آب نداریم

مدیر جهادکشاورزی بردسکن با اشاره به اینکه مزارع زعفران در منطقه کوهپایه نیاز به آبرسانی با تانکر دارند، گفت: با توجه به بحران در شهرستان از لحاظ تامین آب مشکلی نداریم اما برای حمل آن نیازمند 15 دستگاه تانکر هستیم.

حمید حاجی‌نژاد افزود: با توجه به اینکه فصل آبیاری مزارع زعفران در منطقه کوهپایه آغاز شده است حداقل طی یک دوره 40 روزه باید بیش از 4000 سرویس آب به مناطق کوهپایه حمل شود که با تانکرهای موجود در شهرستان این کار امکانپذیر نیست.

وی عنوان کرد: اگر مسئولان حمایت لازم را از این مهم انجام ندهند مزارع زعفران مردم کوهپایه در عطش بی‌آبی نابود خواهند شد و شاهد مهاجرت مردم به شهرها خواهیم بود.

مدیر جهادکشاورزی بردسکن گفت: 2500 خانوار منطقه کوهپایه بردسکن تنها درآمد آنها از محصول زعفران است و اگر این مهم اجرایی شود قریب به 10 میلیارد تومان نصیب زعفرانکاران منطقه کوهپایه می‌شود.

حاجی‌نژاد افزود: این آمادگی در شهرستان وجود دارد که 50 درصد هزینه‌های حمل آب را کشاورزان پرداخت کنند و مابقی هزینه‌ها را دولت تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر استانداری دستور اعزام 15 دستگاه تانکر را به شهرستان بدهد از لحاظ تامین آب هیچ مشکلی نداریم و این توان را داریم ظرف مدت 40 روز مزارع زعفران را آبیاری کنیم.

مدیر جهادکشاورزی بردسکن سطح زیرکشت مزارع زعفران را 3500 هکتار اعلام و اظهار کرد: امسال احتمال دارد با توجه به کمبود بارندگی در بهار و گرمای بالا درتابستان افت عملکرد را در تولید زعفران داشته باشیم.

وی همچنین از اجرای طرح آرمانی زعفران در سطح بیش از 10 هکتار در شهرستان خبر داد و گفت: اجرای طرح آرمانی زعفران به ازای هر هکتار 20 میلیون تومان هزینه دارد که در صورت تامین اعتبار این طرح را در شهرستان ادامه می‌دهیم.

جهاد کشاورزی استان برای آبرسانی مزارع زعفران هیچ برنامه‌ای ندارد

محمدرضا قدسی، مدیر باغبانی جهادکشاورزی خراسان رضوی افزود: در رابطه با آبرسانی به مزارع زعفران بدنه کارشناسان سازمان با این طرح مخالف هستند و سازمان هیچ بودجه‌ای برای آبرسانی به مزارع زعفران ندارد.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی خراسان رضوی افزود: بیش از 15 سال است خشکسالی در استان سایه انداخته و با توجه به افت شدید منابع آبی و خشک شدن اکثر قنوات و چشمه‌سارها تولیدکنندگان باید به میزان آبی که دارند اقدام به کاشت محصولات کنند.

قدسی عنوان کرد: در حال حاضر سازمان جهادکشاورزی هیچ برنامه و اعتباری برای آبرسانی به مزارع زعفران ندارد اما در صورتی که مقامات مجاز از جمله استانداری اعتباراتی را برای این مهم در نظر بگیرند جهادکشاورزی نیز ورود پیدا خواهد کرد و این کار را انجام خواهد داد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی سطح زیرکشت مزارع زعفران در استان را 65 هزار هکتار اعلام و اظهار کرد: با توجه به اینکه هر ساله بین 4 تا 5 هزار هکتار به سطح زیرکشت مزارع زعفران استان افزوده می‌شود پیش‌بینی ما این است که بیش از 250 تن زعفران از مزارع استان برداشت شود.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه زعفران محصولی کم‌آب است به مرور زمان جایگزین یکسری محصولات زراعی می‌شود.

قدسی اظهار کرد: ما به هیچ وجه دنبال افزایش سطح زیر کشت محصول زعفران نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که عملکرد تولید را در هکتار افزایش دهیم که الحمدالله توانسیم میانگین تولید زعفران را از 3.2 دهم درهکتار به 3.8 دهم در هکتار افزایش دهیم.

وی افزود: اگر کشاورزان به کارهای کارشناسی و توصیه‌های کارشناسان توجه کنند می‌توانند تولید خودشان را در هکتار بالا ببرند.

وی همچنین گفت: درصدد این هستیم طی یک برنامه پنج ساله میانگین تولید زعفران را در هکتار به 8 تا 10 کیلوگرم افزایش دهیم.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی خراسان رضوی همچنین از اجرای طرح توافقی زنجیره صنعتی زعفران یونیدو سازمان ملل در 17 نقطه خراسان رضوی خبر داد و گفت: هزینه اجرای این طرح را یونیدو پرداخت می‌کند و تمامی اطلاعات از مرحله کاشت تا برداشت و با دستگاه‌های برداشت و خشک کننده با کمترین آلودگی به بازارهای جهانی عرضه شود.

وی هدف از اجرای این طرح را پایداری محصول زعفران در روستاها عنوان و اظهار کرد: با اجرای این طرح محصول زعفران علمی کاشت می‌شود و علمی نیز برداشت می‌شود.

وی از آغاز برداشت محصول زعفران از اواخر مهرماه تا نیمه اول آذرماه در استان خبر داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.